brusszel


Lemondott a Citigroup vezérigazgatója

Figyelő Online
2012.10.16  23:19   
mail
nyomtatás
Azonnali hatállyal lemondott a Citigroup vezérigazgatója, Vikram Pandit kedden, noha egy nappal korábban a pénzintézet meglepően jó negyedéves eredményeket közölt.
A vezérigazgató szűkszavú közleménye szerint "eljött az ideje annak, hogy valaki más álljon a bank élére, amely erős intézményként került ki a válságból". Utóda a cégnél közel harminc éve dolgozó, és a vezérigazgatói posztra leginkább várományos Michael Corbat lett, aki eddig a Citigroup európai, közel-keleti és afrikai divízióját vezette. Vikram Pandit 2007 decembere óta töltötte be a posztot, de szinte azonnal belefutott a globális pénzügyi válságba, 2008-ban állami mentőövet kapott a bank, amely több milliárd dollár veszteséget szenvedett el a korábbi ingatlanpiaci befektetések után.

A pénzügyi válság kezdetén, 2008 októberében az amerikai állam elsőbbségi részvénycsomagot vásárolt az ország kilenc vezető bankjában 125 milliárd dollár értékben. Akkor a Citigroup 25 milliárd dolláros tőkeinjekciót kapott. November végén az amerikai állam 20 milliárd dollár értékben részesedést vásárol a bankban, ezen felül 306 milliárd dollár értékben garanciát vállal a Citigroup kinnlevőségeire.Befektetők egy része szerint Vikram Pandit is okolható azért, amiért a Citi 2008-ban súlyos válságba került, és sokak szerint a vezérigazgató a kilábalást sem kezelte kellő módon. A Citigroup-részvényeseknek idén áprilisban elegük lett a csúcsvezetők eddigi meglehetősen bőkezű javadalmazási rendszeréből, és ellene szavaztak. Ez volt az első alkalom, hogy egy Wall Street-i banknál a tulajdonosok elítélően szóltak a magas fizetésekről, és bár ez a véleménynyilvánítás az amerikai törvények értelmében semmire nem kötelezi a bankvezetést, mindenképpen jól érzékelteti a részvényesek elégedetlenségét.

Miközben Vikram Pandit tavaly 15 millió dollárt vághatott zsebre, a részvényeseknek jelentős veszteségeket kellett elkönyvelniük: az áprilisban 35 dolláros részvényár 2011 elején még 50 dollár volt.A Citigroup vezetése nem a legjobban fizetettek közé tartozik: a JPMorgan Chase vezére, Jamie Dimon tavaly 23,1 millió dollárt, a Goldman-Sachs főnöke, Lloyd Blankfein 16,2 milliót keresett tavaly.A Citi ma az Egyesült Államok harmadik legnagyobb bankja, 1,9 ezer milliárd dolláros vagyonával a Bank of America (2,1 ezer milliárd dollár), és a JPMorgan Chase (2,3 ezer milliárd dollár) után - az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed adatai szerint.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Nagy Szulejmán 
pénzügyi hadjáratai

A kaukázusi Krőzus nevét egyre gyakrabban hallani. Márciusban lesz 51 esztendős, de már komoly üzleti csatározásokat tudhat maga mögött.

E-testtartás-javító

Tizedik osztályos vállalkozási feladatból is nőhet ki sikeres startup. Legalábbis esélyes erre a WRU Companyre keresztelt diákcég Spiner nevű, testtartást javító kütyüje.

Nagyban játszik

Kedves buldózernek, a cirkuszi világ Bernie Ecclestone-jának tartják Guy Lalibertét, a Cirque du Soleil alapítóját.

top200