brusszel


Latin-Amerika lehet a világválság nagy nyertese

Figyelő Online - Kovács Gábor, Sárvári Balázs
2012.10.17  13:10   
mail
nyomtatás
Miközben a világ fejlett gazdaságait válság sújtja, a befektetők figyelme és tőkéje Latin-Amerika feltörekvő piacai felé fordul. Képesek lesznek-e a térség államai élni a felkínálkozó lehetőséggel és a növekedés forrásaként felhasználni kedvező világgazdasági pozíciójukat? - teszi fel a kérdést az América Economia gazdasági hírportál elemzője, Jenny González.
Napjainkban Latin-Amerika államai politikailag stabilak, gazdaságaik növekednek, kézben tartják az inflációt és grandiózus beruházásokat hajtanak végre. Mindeközben a világ fejlett gazdaságai válságban vannak, így nem csoda, hogy a térség államai, különösképpen Brazília, Mexikó, Chile, Kolumbia és Peru vonzó célpontokká váltak a befektetők számára. Mi sem bizonyítja ezt jobban annál, hogy a kolumbiai Ecopetrol, a perui Pacamayao és a chilei Cencosud társaságok papírjai jól szerepelnek New Yorkban, és további befektetőket vonzanak a helyi tőzsdepiacokra. Ráadásul Latin-Amerikában sorra jönnek létre olyan befektetési alapok is, melyek helyi projektekbe fektetik a pénzüket.

González szerint a legfontosabb kérdés az, hogyan lehet ezt a gazdasági lendületet strukturális reformokká alakítani. Hivatkozik Jorge Errazurizra, a chilei Celfin Capital elnökére, aki úgy véli, a befektetések nagyobb hányadának kellene a helyi tőzsdéken bonyolódnia. Daniel Valendia kolumbiai gazdaságkutató szerint a MILA (Latin-amerikai Integrált Piac; tagjai jelenleg Peru, Chile és Kolumbia) sok lehetőséget rejt magában, mivel gazdaságai nagyon jól kiegészítik egymást, és még erősebb lenne, ha Mexikó is csatlakozna hozzájuk. Errazuriz hozzáteszi, hogy a siker érdekében a MILA államainak úgy kellene viselkedniük, mintha piacaik egy „Latin-amerikai Egyesült Államok" részét képeznék.

Mindemellett a szerző a régió fejlődésének több gyenge pontjára hívja fel a figyelmet. Egyrészt a térség olyan kockázati tényezőkkel néz szembe, melyek (legalábbis részben) saját sikerességéből fakadnak. Jó példa erre az a piaci bizonytalanság, amit a közelmúltban Brazília valutájának átértékelése okozott. Másrészt komoly korlátozó faktor, hogy a latin-amerikai cégek csak lassan lépnek be a tőzsdére. Ez annak tudható be, hogy a vállalatok jó része családok vagy kis csoportosulások kezében van, akik nem szívesen nyitják meg őket, valamint annak, hogy sok cég nem kívánja nyilvánosságra hozni adatait, ami pedig a tőzsdei bejegyzés elengedhetetlen feltétele. A piaci szereplőknek kell meggyőzniük a vállalatokat arról, hogy érdemes kilépniük a tőzsdére, mivel az átmenet mesterséges felgyorsítása minden szakértő szerint hiba volna.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200