brusszel


Angela Merkel támogatja Wolfgang Schäuble euróövezeti reformjavaslatait

Figyelő Online
2012.10.17  16:48   
mail
nyomtatás
Angela Merkel német kancellár támogatja kormányának pénzügyminisztere, Wolfgang Schäuble reformjavaslatait, amelyek egyebek mellett jelentősen bővítenék az Európai Bizottság (EB) pénzügyi biztosának hatáskörét.
A kancellár pontosan ugyanúgy ítéli meg az euróövezet helyzetét, mint a pénzügyminiszter, és ennek alapján képviseli majd Németországot a csütörtökön kezdődő kétnapos uniós csúcstalálkozón - mondta egy magas beosztású német kormányzati tisztségviselő szerdán Berlinben. Wolfgang Schäuble egy előző napi nyilatkozatában kifejtette: a gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztost fel kell hatalmazni arra, hogy önállóan dönthessen a tagállami költségvetésekről, és akár eljárást is indíthasson a deficitszabályok ellen vétő országok ellen. Jelenleg kizárólag az EB versenyügyi biztosa dönthet saját hatáskörben tagországok elleni eljárásokról. A többi uniós biztos - így a pénzügyekért felelős bizottsági tag is - csak akkor léphet fel valamely tagállammal szemben, ha megszerzi a 27 fős testület többségének támogatását.Schäuble javalatának másik fő eleme, hogy az Európai Parlamentben az euróövezeti országokból delegált képviselőknek külön - vagyis az övezeten kívüli tagállamok képviselői nélkül - kellene dönteni az övezetet érintő ügyekben. Korábban az is felmerült, hogy az euróövezet számára létre kellene hozni egy külön parlamentet, vagy az EP-ben egy új kamarát.

A német pénzügyminiszter keddi felvetése szerint ez az ötlet lekerült a napirendről. Wolfgang Schäuble azt is szorgalmazta, hogy még az idén állítsanak fel egy testületet - úgynevezett konventet - a reformok révén szükségessé váló szerződésmódosítások előkészítésére. Ezzel kapcsolatban berlini források szerdán azt emelték ki, hogy majd csak a decemberi évzáró csúcson döntenek arról, hogy módosítsák-e az EU működéséről szóló szerződést.A gazdasági és monetáris biztos hatáskörének bővítésére vonatkozó javaslatról szeptemberben beszámolt a Focus című német hetilap, amely szerint a német kezdeményezést Ausztria, Finnország, Hollandia és Luxemburg is támogatja.Német kormányzati források szerdán a Schäuble-féle javaslatcsomagot mintegy kiegészítve elmondták, hogy az euróövezeti gazdaságpolitikai együttműködés elmélyítése céljából a tervezett tranzakciós adóból származó bevételből létre lehetne hozni egy új pénzalapot, amelynek forrásait a tagországi szerkezeti reformok ösztönzésére lehetne felhasználni.

Továbbá hangsúlyozták, hogy a kötelező erőt nélkülöző ajánlások helyett a kötelezően végrehajtandó megállapodások felé kell elmozdulni. Ez a megjegyzés arra a korábban felvetett ötletre vonatkozhat, hogy az úgynevezett országspecikifus ajánlások - vagyis az államháztartási reformokról szóló bizottsági javaslatok - helyett az euróövezet tagjainak szerződéses megállapodást kellene köti az EB-vel a brüsszeli testület által szükségesnek ítélt reformok végrehajtásáról.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.