brusszel


Japán befektetők Obama győzelmét várják

Figyelő Online
2012.10.18  21:40   
mail
nyomtatás
A japán intézményi kötvénybefektetők nagy többsége arra számít, hogy Barack Obama elnök megnyeri a novemberi amerikai elnökválasztást az egyik legnagyobb londoni pénzügyi szolgáltató csoport csütörtökön ismertetett legújabb felmérése szerint.
A Barclays befektetési és elemzőrészlege rendszeresen méri a globális - és ezen belül az amerikai - adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán intézményi kötvénybefektetői kör hangulatát. Legfrissebb vizsgálata során a ház azt a kérdést is feltette a felmérésbe bevont japán kötvénybefektetőknek, hogy Obama vagy republikánus kihívója, Mitt Romney győzelmét várják-e.

Obama győzelmét remélik


A megkérdezettek 21,7 százaléka "nagy bizonyossággal" Obama választási győzelmét jósolta, 60,9 százalékuk pedig "valamelyes bizonyossággal" számít ugyanerre, vagyis a japán intézményi befektetői közösség több mint 80 százaléka a jelenlegi amerikai elnök újjáválasztását várja nagyobb eséllyel. Arra a kérdésre, hogy Romney győzelmére milyen bizonyossággal számítanak, 8,7 százalék jelölte be a "valamelyes bizonyossággal" választ, a "nagy bizonyossággal" lehetőséget ugyanakkor Mitt Romney esetében senki nem választotta. A Barclays a felmérésben megkérdezte a japán kötvénybefektetőket arról is, hogy a november 6-ai elnökválasztás után várnak-e haladást az amerikai költségvetési törvényben előírt, a demokraták és a republikánusok további egyezkedéseinek kudarca esetén 2013-ban automatikusan hatályba lépő - elemzői vélemények szerint az egész világgazdaságra komoly kockázatot jelentő - drasztikus amerikai államháztartási hiánycsökkentő intézkedéscsomag, a "fiscal cliff" ügyében.

A japán intézményi befektetői közösség tagjainak 56,5 százaléka mondta azt, hogy "nagyon is", illetve "valamelyest" számít haladásra e világszerte feszült figyelemmel kísért ügyben, 39,1 százalékuk ugyanakkor a "nem igazán" válaszlehetőséget jelölte be. Az "egyáltalán nem" lehetőséget senki sem választotta. A Barclays londoni szakelemzőinek értékelése szerint ez a megoszlás azt tükrözi, hogy a japán befektetői kör érzékel ugyan bizonytalanságot az elnökválasztás utáni időszak amerikai költségvetési politikájával kapcsolatban, a japán befektetési alapkezelők ugyanakkor nem számolnak fő forgatókönyveikben nagyarányú amerikai költségvetési szigorítással. A Kongresszus és a Fehér Ház közötti tavalyi adósságlimit-vita kompromisszumos megoldásának részeként kidolgozott költségvetési hiánycsökkentő csomagot - a benne foglalt kiigazító lépések drámai mértékére utalva - a "fiscal cliff", szabad fordításban a "költségvetési szakadék széle" félhivatalos elnevezéssel tartja számon a piaci zsargon, és hatásaitól komolyan tartanak a piaci szereplők és az elemzők.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő erről összeállított, a napokban Londonban ismertetett elemzésében arra a következtetésre jutott, hogy a "fiscal cliff" jelenti a legnagyobb egyedi, rövid távú kockázatot a világgazdasági növekedésre. A Fitch szakelemzői az Oxford Economics szimulációs modelljét felhasználó számítási módszerük alapján kimutatták, hogy az amerikai költségvetési csomag intézkedései - ha valóban jelenlegi formájukban lépnek életbe - a legjobb esetben is megfelezhetik a világgazdaság jövő évi növekedési ütemét a cég által 2013-ra alapesetben jósolt 2,6 százalékos globális bővüléshez képest, sőt - bár nem ez a Fitch központi forgatókönyve - recesszióba is sodorhatják az Egyesült Államokat és a világgazdaság egészét. A hitelminősítő londoni elemzői szerint ez "felesleges és elkerülhető" recesszió lenne, ezért a Fitch arra számít, hogy a kiigazítást végül "kezelhetőbb" szintre enyhítik jövőre.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.