brusszel


Pénztárca a mobiltelefonban

Pénztárca a mobiltelefonban
Figyelő Online - Heimer György
2012.10.25  06:38   
mail
nyomtatás
Jövőre az okostelefonok már élesben bizonyíthatnak mobil pénztárcaként, de a gyors terjedést még akadályozza néhány tényező.
Kényelmetlenül érezhetik magukat az iPhone-tulajdonosok, ha beválik az iparági jóslat, és jövőre terjedni kezd a mobil pénztárcával történő fizetés. Az Apple ugyanis kihagyta az ehhez nélkülözhetetlen csipet a legújabb, 5-ös szériából is, így a méregdrágán beszerzett telefonok tulajdonosai a szokásostól eltérően ezúttal csak kulloghatnak a trend után. Ráadásul ez nem csak az amerikai vagy távol-keleti felhasználókat érinti, a fejlemények azzal biztatnak, hogy a fizetési szokásokat átalakító innovatív banki-távközlési szolgáltatás a nemzetközi élvonallal egy időben, jövőre elérheti a hazai fogyasztókat is.

A mobil pénztárca többek között az NFC technológia eredményeként válhat valóra (lásd erről a keretes írást), virtualizálva a bankkártyákat. A fogyasztó fizetéskor - mondjuk egy szupermarket kasszájánál - a telefongombok nyomogatásával kiválasztja bankkártyái közül, melyikkel akarja kiegyenlíteni a portékát. Ezután nincs más dolga, mint hogy elhúzza telefonját a fizetendő összeget megjelenítő pénztári terminál előtt, s a tranzakció egy pillanat alatt végbemegy.

LAKÁSKULCS HELYETT
A technika ennél is többre képes. Amennyiben a mobilban ott lapul az adott üzlet hűségkártyája, kuponja, fizetéskor az NFC rendszer egy füst alatt beváltja a kedvezményeket, s a jóváírt hűségpontok alakulását is azonnal kimutatja. De az NFC csippel - ez hiányzik az iPhone-okból - szerelt telefon nemcsak érintés nélküli fizetésre, hanem sok minden másra, azonosításra, beléptetésre, jegyvásárlásra is alkalmas. Így például buszon, villamoson a készülék elhúzásával válthatunk jegyet, otthon pedig lakáskulcsként szolgálhat. Technikailag annak sincs akadálya, hogy a telefon még személyesebb legyen: egyszer talán belekerülhetnek az igazolványaink is, a tb-kártyától a személyin át a jogosítványig.

Nem véletlen, hogy az elemzők fényes üzleti jövőt jósolnak az NFC-nek, az érdekelt iparágak világszerte kísérleti programok sokaságát indítják az újszerű szolgáltatások mielőbbi bevezetésére. Így például Amerikában a keresőmotorjáról ismert Google óriásvállalat Wallet (pénztárca) nevű rendszere már évek óta verseng az elsőségért. Európában a France Telecom-Orange távközlési társaság egymaga az idén 3 millió, jövőre pedig 10 millió NFC telefont akar piacra dobni az újfajta fizetési alkalmazások népszerűsítésére.

Az amerikai Gartner piackutatói úgy becsülik, hogy a mobiltelefonos fizetések értéke világszerte a tavalyi közel 106 milliárd dollárról az idén 171 milliárdra, a felhasználók száma pedig 160,5 millióról az idén 212,2 millióra növekedhet. Igaz, a cég kutatási igazgatója, Sandy Shen óv a túlzott várakozásoktól, mivel a korábban rendre megjósolt NFC-áttörés eddig elmaradt. A magyarázat abban rejlik, hogy nem könnyű egyik napról a másikra megváltoztatni a felhasználók fizetési szokásait. Másfelől az NFC-s fizetési rendszer szereplői - a mobilszolgáltatók, bankok, kártyatársaságok és kereskedők - széttartó érdekei időigényes egyeztetést követelnek. Vagyis az NFC legjobb esetben csak az évtized közepén válhat tömegessé.

ÓDZKODÓ BANKOK
Itthon is ez a fejlődési trend valószínűsíthető. Az ígéretes szolgáltatás befolyásos cégei, a Magyar Telekom, a Telenor, a Vodafone, az OTP Bank, a MasterCard és a SuperShop még tavaly hívták életre a Magyar Mobiltárca Szövetséget azzal a céllal, hogy egyesült erővel honosítsák meg az újszerű fizetési kultúrát. A számtalan technikai kívánalom közül különösen fontos a biztonság kérdése. Ennek részeként az NFC telefonok speciális SIM kártyájára kerül majd a biztonsági elem, amely a készülék eltulajdonítása esetén megakadályozza a mobiltárca feltörését.

Ám az NFC-s ökoszisztéma kialakítása során az is kiderült, hogy az eddig elfogadott játékszabályok ellenére a szövetségbe tömörültek nem mindig ugyanazt a nyelvet beszélik. Különösen a mindenki számára hasznot hajtó üzleti modell kialakítása kemény dió. Az eddigi tapasztalatok arról tanúskodnak, hogy a bankok igencsak ódzkodnak az NFC-től, noha minden egyes fizetés alkalmával tranzakciós díjat szedhetnek be a kereskedőtől. (Vagyis a mobilfizetés a felhasználó számára díjmentes.)

Bármilyen megoldásban is állapodnak meg az érdekeltek, annyi bizonyos, hogy a hazai NFC-s infrastruktúra kiépítését nem kell a nulláról kezdeni. Döntően a nagy áruházi társaságok már felszerelkeztek az érintés nélküli bankkártyák termináljaival, amelyek elfogadják az NFC telefonok fizetéseit is. E fogadóhelyek száma az év végére eléri a 10 ezret, ezért az is valószínű, hogy a hazai NFC is ezekben a nagyáruházakban startol, ígéretek szerint a jövő év első felében.

Hogyan működik?
Az NFC (near field communication - közeltéri kommunikáció) egy olyan néhány centiméter távolságra kialakított, vezeték nélküli kapcsolódási technika, amely lehetővé teszi, hogy két vagy több digitális eszköz érintés nélkül adatokat cseréljen egymással. Ha itthon is lehet majd mobilbukszával fizetni, a felhasználóknak először is fel kell szerelkezniük NFC-képes okostelefonnal, amelyet a mobiltársaságok árusítanak az eddig megszokott üzleti konstrukciókban, előfizetéssel, hűségnyilatkozattal töredék áron. A SIM kártyán rajta lesz a mobil pénztárca is, de üresen. Feltöltéséhez az ügyfélnek külön bankkártyaszerződést kell kötnie az általa választott pénzintézetekkel. A minél egyszerűbb kiszolgálás érdekében idővel egyablakos lesz az ügyintézés: egy helyen, egyszerre lehet megszerezni mindent, beleértve az üzletek törzsvásárlói kártyáit s a beszerzés végén a mobiltárca aktiválását. Miután az NFC telefon alapvetően kis összegű vásárlásokra kiváló, fizetéskor - feltehetően 5000 forint értékhatárig - még a PIN kód megadásával sem kell majd bajlódni.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200