brusszel


Dinamikusan terjeszkednek a kínai cégek Európában

Figyelő Online
2012.10.26  11:53   
mail
nyomtatás
Idén először haladja meg a Kínából Európába irányuló beruházások száma a fordított irányúakét, ami Kína gazdasági térnyerésének bizonyítékaként is szolgálhat - derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) nemzetközi szolgáltató cég legújabb jelentéséből.
Az idei év első negyedévében 32 kínai cég - Hongkongot, Tajvant és Makaót nem ide számítva - ruházott be Európában, miközben a Kínában beruházó európai vállalatok száma csupán 26 volt - derül ki a jelentésből. A PwC a korábbi évek statisztikáit megvizsgálva azt is megállapítja: a kínai cégek európai terjeszkedése töretlen növekedést mutat az elmúlt bő fél évtizedben, a globális gazdasági és pénzügyi válság, az eurózóna nehézségei és a kínai gazdaság lassulásának ellenére.

Míg 2006 egészében például csupán 11 kínai cég eszközölt beruházást az európai kontinensen, 2011-re számuk már elérte a 61-et, a másik oldalon viszont az európai cégek hat évvel ezelőtt még 163-ra rúgó beruházása a válság kezdetét követően 2009-re 85-re apadt, majd lassú növekedéssel 2011-ben 125-re erősödött. A jelentésből az is kiderül: az európai beruházásokat a többségi állami tulajdonban lévő kínai cégek vezetik, nő ugyanakkor az ottani piacok iránt érdeklődő magánvállalkozások száma is. Legélénkebb a kapcsolat a német és francia piacokkal, a felvásárlások és összeolvadások terén a statisztikák szerint Németországot preferálják a kínai cégek, a kínai vállalatokba pedig legnagyobb értékben francia cégek fektetnek be.

A legnagyobb értékű tranzakciók listáját energiapiaci, közszolgáltatási, bányászati és infrastrukturális ágazatok vezetik, a legtöbb beruházás pedig az ipari termékek, telekommunikáció, média, kiskereskedelem terén történik - összegzi a PwC a piaci adatokat. A gazdasági nehézségek miatt viszonylag kiszolgáltatott helyzetben lévő európai cégek jelenleg vonzó célpontot jelentenek a kínai vállalatok számára, de az árfolyamok alakulása is utóbbiaknak kedvez, a kínai vezetés így már többször ösztönözte arra cégeit: használják ki a kínálkozó lehetőségeket.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.