Központi projektekkel segítené napelemiparát Kína
Figyelő Online
2012.10.26 12:13
A kínai vezetés összesen 70 milliárd jüanes (241 milliárd forint) projektekkel segítené a nemzetközi szankciók miatt gyengélkedő napelemiparát - értesült a Caixin pénzügyi és gazdasági magazin.
Az újság az állami energiahivatal magát megnevezni nem kívánó munkatársát idézi. A hivatalnok elmondása szerint az iparági ösztönző projekteket a Nemzeti Energiahivatal, a Nemzeti Fejlesztési- és Reformbizottság valamint az állami energiaszolgáltató szponzorálná, hogy pontosan hogyan, arról egyelőre nincsen adat. A kínai napelemipar fellendítésére az ellene bevezetett nemzetközi intézkedések miatt van szükség. Az Amerikai Egyesült Államok kereskedelmi minisztériuma májusban több kínai gyártót vádolt azzal, hogy a szabályokkal szembemenve, költség alatt árulják termékeiket, megtorlásul pedig vámot vetett ki rájuk.
Szeptember elején az Európai Unió kezdeményezett dömpingellenes eljárást a kínai napelemgyártók ellen, azt állítva, azok bújtatott kormányzati támogatás segítségével előállítási ár alatt exportálják termékeiket, súlyos versenyhátrányba hozva ezzel az európai gyártókat. A dömpinggel kapcsolatos vádakat a kínai gyártók többször visszautasították, s cáfolják azt is, hogy a központi vezetéstől kapnának támogatást. A kínai napelemgyártás radikális változást él át, mivel ezen termékek előállítási költsége gyorsan és jelentős mértékben csökken - fogalmaznak a kínaiak.
A kínaiak a vita tárgyalásos megoldását javasolják, a Kínában lévő európai cégek pedig megtorlástól tartanak, egyelőre nem történt előrelépés az ügyben. A külpiacok visszaesése után a kínai vezetés a belföldi piac fellendítésével próbálkozik. A Caixin által megszellőztetett projektek mellett szeptemberben minden tartomány számára kötelezően előírták egy 500 megawattos, számos kisebb generátorra épülő napelemtermelő felállítását. Ennek összköltsége mintegy 150 milliárd jüant (4,1 ezer milliárd forint) tesz majd ki, a finanszírozás hogyanja egyelőre ezeket illetően is kérdés.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.