brusszel


Tollas dinót találtak Kanadában

Figyelő Online
2012.10.26  17:01   
mail
nyomtatás
Észak-Amerika első tollasdinoszaurusz-fosszíliáit fedezték fel Kanadában, Alberta tartomány déli részén, 75 millió éves üledékes kőzetben.
A struccszerű Ornithomimus edmonticus felfedezéséről a Science pénteki számában jelent meg közlemény. Az Ornithomimidae családhoz tartozó dinoszauruszokat eddig csupaszbőrű, gyorslábú, madárszerű teremtményeknek hitték, így ábrázolták őket Steven Spielberg Jurassic Park című filmjében is.

A Calgary-i Egyetem és a Tyrrel Királyi Paleontológiai Múzeum kutatói Darla Zelenitsky és Francois Therrien irányításával egy juvenilis és két kifejlett Ornithomimus fosszíliáit tárták fel és írták le. A leletek nemcsak azt mutatták meg, hogy a struccszerű dinoszauruszok tollazattal rendelkeztek, hanem érdekes részleteket árulnak el arról is, hogy ez miként változott az egyedfejlődés során."E dinoszauruszok testét születésüktől tollazat takarta, ám csupán a felnőtt egyedek felső végtagjait borították nagy tollak, szárnyszerű képződményeket alkotva. "Ez teljes mértékben különbözik a madaraktól, amelyek már akkor rendelkeznek tollakkal, amikor kikelnek a tojásból" - hangsúlyozta Darla Zelenitsky, a Calgary-i Egyetem docense.Ez a felfedezés a struccszerű dinoszauruszok esetében, amelyek egyébként is túl nagyok voltak a repüléshez, arra utal, hogy a szárnyszerű képződményeknek valamilyen egyéb szerepük lehetett, talán a párválasztásnál, vagy az utódok kiköltésénél voltak fontosak. Tollas dinoszauruszok fosszíliái eddig csupán Németországban és Kínában, finomszemcsés üledékes kőzetekből kerültek elő.




Ebből a tudósok arra következtettek, hogy a tollak kizárólag "nyugodt" vizekben - tavak, lagúnák üledékében fosszilizálódhattak. Az Ornithomimus edmonticus maradványait viszont homokkőben találták. Ez, mint Francois Therrien, a Tyrrel Királyi Paleontológiai Múzeum kutatója rámutat, arról tanúskodik, hogy tollas dinoszauruszok őskori sebes sodrású folyók hordalékában is megkövülhettek. Mivel a homokkőben őrződött meg a legtöbb őshüllőcsontváz, lehet reménykedni, hogy további tollas dinoszauruszok kövületei kerülnek elő világszerte. Az Ornithomimus (madárutánzó) dinoszauruszok a késő kréta korban éltek Észak-Amerika területén. Háromujjú lábfejjel, hosszú, vékony karokkal, hosszú nyakkal és madárszerű koponyával rendelkeztek. Testhosszúk elérte a 3,5 métert, magasságuk 2,1 méter volt, tömegük pedig körülbelül 100-150 kilogramm lehetett. Két lábon jártak, hosszú farkukat leszámítva a struccra hasonlítottak és valószínűleg gyors futók voltak. Üreges csontokkal, nagyméretű aggyal és nagy szemekkel rendelkeztek, gyenge és fogatlan állcsontjaik csőrben végződtek.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200