brusszel


Újabb balhé a Fővárosnál

Figyelő Online
2012.10.27  08:00   
mail
nyomtatás
Semmi sem kötelezi a CET generálkivitelezőjét, a WHB Építő Kft.-t, hogy teljes egészében kifizesse az alvállalkozókat - derül ki abból a főváros a WHB között létrejött szerződésből, amely a Figyelő Online birtokába került. A szerződés ugyan előírja, hogy teljesíteni kell az alvállalkozók követeléseit, azonban semmilyen szankciót sem állapít meg arra az esetre, ha a WHB mégsem tesz ennek eleget.
A főváros még október közepén döntött úgy, hogy 2,7 millió euróért átveszi a CET-projekt generálkivitelezőjének a beruházóval szembeni követelését, cserébe pedig több garanciát is kapott. A WHB egyebek mellett vállalta, hogy kifizeti az alvállalkozókat, azonban a Figyelő Online birtokába jutott szerződés szerint semmilyen szankciója sincs, ha ennek a feltételnek mégsem tesz eleget.

Az alvállalkozók emiatt attól tartanak, hogy a WHB végül nem fizeti ki őket, vagy ha igen, akkor a pénzüknek csak egy részét kapják meg. A Figyelő Online információi szerint a WHB már jelezte is több alvállalkozó felé, hogy nem áll módjában a követeléseket teljesen kifizetni. Az alvállalkozók emiatt tegnap egyeztettek Bagdy Gábor, főpolgármester-helyettessel, akitől garanciát akartak szerezni arra, hogy a WHB nem él vissza a helyzetével és nem próbálja az alvállalkozókat előnytelen szerződésekbe kényszeríteni.

A főváros WHB konzorciummal kötött megállapodása azért jött létre, hogy az önkormányzat át tudja venni azt a "követelését", amely a beruházó Portóval szemben áll fenn. Egyes szakértők ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy aggályos lehet a főváros és a WHB közötti megállapodás, miután a főváros olyan követelést vett meg, amelynek nincs teljesítési igazolása. Teljesítési igazolás nélkül pedig nem keletkezhet követelés sem.

Tarlós István a szerződés megkötésekor elmondta, hogy a követelésvásárlás mértéke és a hiányzó teljesítésigazolás miatt nem támogatta ezt a javaslatot, de mostanra választ kapott mindenre, és két helyettese, Bagdy Gábor és György István úgynevezett felelős jogi nyilatkozatot tett az ügyben.

Több éve húzódik az ügy

A Duna-parti Közraktáraknál létrehozott, mintegy 27 ezer négyzetméteres létesítmény kialakítását 2010 augusztusában kellett volna befejezni. A CET (Central European Time) tavaly tavasszal kezdődött műszaki átadás-átvételi eljárását időközben leállították, de a belső beépítéshez nem fogtak hozzá, az épület jelenleg üresen áll.

A főváros egy bírósági döntés után idén július 25-én vette birtokba a CET-komplexumot a sétánnyal és a kerékpárúttal együtt, s megkezdték a műszaki állapot felmérését. A beruházásért a főváros még nem fizetett, ugyanis vitathatónak tartja a projekt minőségét, s várhatóan még lesznek viták a főváros és a Porto között.

A CET beruházója, a Porto Investment októberben beperelte a fővárost a szerződés szerint járó teljes összegre és kamataira, összesen 12,5 milliárd forintra, mert Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes a cég szerint nem tett semmit a viták rendezéséért. A Porto emlékeztetett: a cég 2011 augusztusában küldte meg a felmondási értesítőt, amelyben felsorolta, hogy szerinte a főváros milyen szerződésszegéseket követett el, és 60 napot adott a rendezésükre.

Tarlós István főpolgármester a CET-beruházással kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a 8,5 milliárd forint értékű munkát nyilván senki nem fogja ajándékba adni a városnak, de a számokat össze kell hasonlítani, az eredeti szerződés szerint 25 év alatt 31 milliárd forintot kellett volna fizetni.

A Figyelő Online birtokába került dokumentumok alapján cikkünket folytatjuk és azokat hamarosan közzétesszük.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.