Közvetítővel rendeznék a bérvitát a Malév GH-nál
Figyelő Online
2012.10.29 12:54
A Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) munkaügyi közvetítő bevonására tett javaslatot a Malév földi kiszolgáló cégénél, a Malév Ground Handling Zrt.-nél (Malév GH).
Az érdekképviselet hétfői közleményében ezt azzal indokolja, hogy álláspontjuk szerint a Malév GH vezetése több ponton is semmibe veszi az új Munka törvénykönyvének rendelkezéseit, és elzárkózik az egyeztetésektől. A LESZ szerint így lehetne új lendületet adni a tárgyalásoknak, és elkerülni, hogy a munkaügyi vita "elmérgesedjen". A szakszervezet a közleményben kifejti: a Malév Ground Handling vezetősége év végi hatállyal felmondott minden kollektív szerződés (KSZ) értékű megállapodást, és a teljes cafetéria rendszert; mindez összesen nettó 30-50 ezer forinttal csökkentené a dolgozók havi fizetését.
A munkavállalók jelentős része nemet mondott a cégvezetés "fenyegetéseire", azonban sokan aláírták a munkaszerződés módosítását- írják. A korábban a KSZ-ben szabályozott, az elmaradt béremelések ellentételezéseként kiharcolt hó végi teljesítmény-pótlékok és jutalom egy része bekerült az ő munkaszerződésükbe, a jelentősen csökkentett alapbérekkel együtt - fejti ki a LESZ, amely szerint ez ellentmond az új Munka törvénykönyvének. A jogszabály szerint ugyanis a kollektív szerződés hatálya alatt semmilyen körülmények között sem lehet a munkavállaló kárára eltérni annak rendelkezéseitől; erre a szakszervezet "hiába figyelmeztette" Limburger Lóránt vezérigazgatót.
A LESZ kifejti, hogy "nem ez az egyetlen jogilag aggályos lépés a vezetőség részéről". A kollektív tárgyalásoktól, egyeztetésektől való elzárkózás, az információk visszatartása az üzemi tanács elől egyaránt jogszabályt sért a szakszervezet álláspontja szerint. Épp ezért, hogy elkerülhető legyen a még súlyosabb munkaügyi konfliktus, vagy épp a munkabeszüntetés, a szakszervezet munkaügyi közvetítő bevonására tett javaslatot.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.