A francia gazdaság Hollande döntésére vár
Figyelő Online
2012.10.29 17:21
Szakértők szerint megválasztása után csaknem fél évvel Francois Hollande francia államfőnek el kell döntenie, hogy szigorú intézkedéseket hoz a gazdasági helyzet javítására, vagy népszerűsége megtartásáért korábbi kampányígéreteit igyekszik betartani.
A Magyar Külügyi Intézet (MKI) beszélgetésén Fejérdy Gergely, az MKI tudományos főmunkatársa emlékeztetett: Francois Hollande hétfőn a legfontosabb világgazdasági intézmények - köztük a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank - vezetőivel találkozott, és az azt követő sajtótájékoztatóján azt mondta, évente szeretne hasonló egyeztetést. Kérdéses azonban, hogy a megbeszélések mennyiben befolyásolják ténylegesen a francia gazdaságpolitikát - mutatott rá. Mint mondta, nem túl kedvező az ország gazdasági helyzete: jelentős az államadósság, hárommillió a bejelentett munkanélküli a 65 milliós országban, és stagnál a növekedés.
Francois Hollande tervei szerint 2013-ra három százalékra csökkentenék az államháztartási hiányt, amihez olyan adócsomagot dolgoztak ki, amely a szolidaritásra helyezve a hangsúlyt a gazdagabbaktól szedne be több adót. Felidézte, kampányígéretei nélkül Hollande nem nyerhetett volna tavasszal, de kérdéses, hogy érdemes-e az eredetileg meghirdetett politikát folytatnia. A szakértő szerint a legnagyobb kihívás, amelynek minden más kérdés alárendelődik az, hogy miként lehet a jóléti társadalmi kiadások megkurtításával az ország versenyképességét megőrizni és a munkahelyteremtést segíteni.
Hangsúlyozta, Hollande vagy pragmatikus szemlélettel változtat a korábbi elképzelésein, hogy növekedési pályára állítsa az országot, vagy a népszerűsége megtartását tekinti a legfontosabb célnak, és ragaszkodik az eredeti terveihez. Szűcs Anita, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa arról beszélt, hogy az előző államfő, Nicolas Sarkozy népszerűsége nagyobb volt elnökségének ebben a korai időszakában. Hollande-nak nagyon erős európai és világgazdasági kényszerekkel kell szembenéznie a gazdaságpolitikája alakításakor - közölte. Úgy látja, az új elnöktől megválasztásakor a növekedés ösztönzését várták, és vannak is olyan intézkedések, amely hosszú távon ezt eredményezhetik, de nagy, gyors változás egyelőre nem tapasztalható.
A francia-német viszonyról azt mondta, Hollande új tárgyalási stratégiát folytat, mert míg a francia elnök és a német kancellár eddig zárt ajtók mögött megvitatta a fontos ügyeket, majd álláspontjukat együtt vázolták az EU előtt, Hollande gyakran "látványosan ellentmond" Angela Merkelnek. Az is változást jelent - folytatta -, hogy a francia külpolitika elsődleges színpada eddig Európa volt, Németországhoz hasonlóan Franciaország aktívan formálta Európa arculatát és történetét, de már nem Párizs diktálja az uniós napirendet.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.