Fogyatkoznak a márványoszlopok, vállalkozóbarokk enteriőrök, belső liftek. Helyette itt a tágas terek, diszkrét pasztellek, minőségi alapanyagok kora: immár a legfelső körökben is divat a kifinomult, jó ízlés. A trendet a recesszió sem törte meg; csupán gyerekszobára vagy egy jól felszerelt konyhára egy pesti garzon árát ma is elkölti a hazai vagyonos réteg. A legelegánsabb ingatlanok piaca mégis csupán takaréklángon üzemel. A hazai kínálat még mindig szegényes.
|
Laura, a budapesti üzletasszony igényes lakásról álmodott. Hosszú keresés után esett a választása egy Andrássy úthoz közeli art deco épület 150 négyzetméteres lakására. Az otthonát lapunk fotósának megmutató tulajdonos mindent megtett annak érdekében, hogy a legjobb minőségű anyagok kerüljenek oda. Az enteriőr megtervezéséhez egy külföldi belsőépítészt választott, aki az épület stílusához igazította a lakásbelső kialakítását, sok márványfelülettel és ébenfa intarziás, íves diófa fali panelekkel és nyílászárókkal. „Megbízóm nem sajnált sem időt, sem energiát annak érdekében, hogy a lakásba kerülő anyagok a legjobb minőségűek legyenek” – mondta Pintér Szilvia lakberendező, aki szintén megbízást kapott a tulajdonostól. A kézzel készített tapétát az Egyesült Államokból, a szellőzőrácsokat Nagy-Britanniából, a szőnyegpadlót Bécsből hozatta. Az üzletasszony kedvenc színei, valamint kedvelt klasszikus stílusa köszön vissza a belvárosi lakásban. A legdivatosabb trendnek megfelelően a hálóhoz külön fürdő- és nyitott gardróbszoba tartozik.
Stílusosan
A vagyonosak körében most divatos lakberendezési trendek-
Modern, minimál
Az e stílusban berendezett ingatlanokat nagy terek, jó térkapcsolatok, letisztult formák, nagy ablakfelületek, világos, finom árnyalatok, valamint erős kontrasztok jellemzik. A felületeknél kedveltek a magas fényű vagy matt festett anyagok, a dió, a tölgy és újabban a világos fafelületek, mint a juhar vagy a kőris. A megrendelők manapság bátrabban kísérleteznek, így kipróbálnak egzotikusabb fákat is – ilyen például az olívafa –, illetve nem hagyományos anyagokat, mint a beton vagy az inox.
Klasszikus modern – modern klasszikus
A klasszikus stílus mindig értékálló dolgokat ölel át, és soha nem megy ki a divatból. Most egy újragondolt verzió-
ban trendi például a modern ülőbútor egy-két antik vagy provence-i jellegű bútorral kombinálva. E klasszikusabb környezeteknél a szófák nem L alakúak, hanem különállók, és fontos szerepet kapnak a kisbútorok, lámpaasztalkák, konzolok, íróasztalok. A fafelületek sötétebbek – dió, mahagóni, ében –, és lehetnek fényesek is.
Keleties stílus
Lecsengőben van, már csak egy-egy enteriőrnél jelenik meg, például Buddha-szobor formájában.
Újbarokk
Szintén kimegy a divatból, olykor virágos tapéta formájában itt-ott még visszaköszön.
Retró
Csupán nyomokban lelhető fel a tehetősek körében.
Eklektika
Ez az igazán trendi: a stílusok kifinomult kombinálása.A főváros pesti oldalán csak elvétve találni hasonló igénnyel berendezett lakást. Az átlagos szintnél lényegesen jobban élők elsősorban a budai oldalon keresnek ingatlant. Az I., II. és XII. kerület a legnépszerűbb, emellett az V., VI. kerület vagy a Duna-korzó (a pesti oldal Lánchíd és Erzsébet híd közti szakasza) is kedvelt célpont. Egy időben sokan költöztek ki Budapest vonzáskörzetébe – Szentendre, Pomáz, Nagykovácsi, Telki, Budakeszi volt a favorit –, ám ez a trend pár éve megfordult. Ma már nehezen szabadulnak innen a lakók, meglehetősen problémás eladni az agglomerációban épült prémium kategóriás házakat.
|
A fővárosban van ugyan pár igazán trendi, pazar épületeket felvonultató utca (lásd a térképet), ám gondot jelent, hogy e környékek távolról sem egységesek. Míg az európai nagyvárosokban jellemzően léteznek luxusnegyedek – de legalábbis jó néhány elegáns utca esztétikus épületekkel, gondozott kertekkel –, addig itthon számos „elegáns” úton közlekedni is alig lehet. Kimondottan rossz állapotban van például a XII. kerületi Mátyás király út, de a hajdan szebb napokat látott Endrődi Sándor utca is felújításért kiált. Utóbbit pár évtizede még az ország legmenőbb utcájaként tartották számon: itt élt Latinovits Zoltán, Ruttkai Éva – később Torgyán József –, s a legtöbb épület rendezett, elegáns volt. Mára e korszaknak csupán az emléke maradt. A házak állapota finoman szólva is szórást mutat, a lakók egy része megöregedett, elszegényedett, karbantartásra, felújításra már nem áldoz.
Magyarok külföldön
A hazai szupergazdagok általában legfeljebb két ingatlant tartanak külföldön, az egyiket nyaralási céllal, a másikat valamilyen praktikus szempontból, mint például adózás, iskoláztatás. Míg a kilencvenes évek közepén óriási ingatlanvásárlási láz tört ki nyaralófronton, addig mára lehiggadtak a kedélyek. Akkoriban sokan vásároltak lakást vagy házat az Adriánál, Floridában vagy a spanyol tengerparton, elsősorban Marbellán. Ma a leggazdagabbak a szárazföldi ingatlanokkal szemben inkább a jachtokat részesítik előnyben, ilyeneket tartanak fent az Adrián, illetve a Földközi-tengeren, vagy inkább lakóingatlanokat vásárolnak nyaraló helyett. A magyar gazdagok is kedvelik Londont (többek gyereke tanul vagy dolgozik a városban), de talán manapság Svájc még népszerűbb e körben. Sokan gondolkodnak azon is, hogy egy bécsi lakással vagy házzal bővítik ingatlanportfóliójukat„Külföl
dön az lakik drága helyen, aki megengedheti magának. Ha valaki nem tartja rendben a házát, azt megbüntetik, és kénytelen elköltözni, ezt jogilag szabályozzák. Itthon ezzel szemben sok utcában kihalásos alapon zajlik a tulajdonosváltás” – jegyzi meg Körtvélyes Éva, a Windsor Ingatlan tulajdonosa. Előfordul, hogy egy utcán belül kétmilliós, de ötszázezres négyzetméteráron is hirdetnek lakást, akár egymástól pár száz méterre. Az említett Mátyás király úton például konkrétan ez a helyzet. S mindeközben az is megesik, hogy egy elegánsnak tartott környéken, egy-egy társasházban van olyan lakó, aki a közös költséget sem képes kifizetni.
|
Földközi-tengeri kikötô. Panoráma úszó luxuslakásokkal |
A pesti oldal néhány jobb társasházában a heterogén lakóközösség mellett a lépcsőház állapota riasztja a tehetős érdeklődőket. Hiába a parádésan berendezett, ízléses, jó beosztású lakás az emeleten, ha a kapuban egy büdös kuka, beljebb pedig lepattant lépcsőház fogadja a betérőt. A potenciális vevők a válság évei alatt ráadásul a korábbinál is körültekintőbbek lettek. Mind fontosabb számukra az említett kellemetlenségek elkerülése, így egyre többen kérdeznek rá a szomszédság jellemzőire is. Trend, hogy a maximum 3-4 lakásos társasházakat preferálják, ennél népesebb lakóközösséghez nem szívesen csatlakoznak.
A luxusingatlanok hektikus környezete mindazonáltal – ha lassan is – tisztulásnak indult. Csigatempóban ugyan, de helyenként már cserélődnek a lakók, fiatalodnak egyes környékek, s az új tulajdonosok nem sajnálják a pénzt a renoválásra. Viszonylag egységes, igényes környék például a II/A kerület, illetve a III. kerületi Aranyhegy egyes részei, ahol a 90-es években jó pár, viszonylag nagy telket osztottak fel, és sorra épültek az egymáshoz illő, hasonló stílusú, esztétikus házak. A fővárosban emellett kisebb szigetek alakulnak ki, amelyeket pár vadonatúj, luxuskivitelű épület testesít meg. Ilyen például a Hotel InterContinental mögötti Palazzo Dorottya vagy a Kossuth térhez közeli Garibaldi utcai, pár éve luxuslakásokkal átadott egykori bankszékház, portaszolgálattal, garázsokkal. Utóbbi rendkívül fontos: az autóbeállók nélküli belvárosi házak iránt jószerivel csak a taxival közlekedő külföldiek vagy olyanok érdeklődnek, akiknek saját sofőrjük viszi-hozza a kocsiját. Garázs nélkül gyakorlatilag nem lehet lakást eladni, és előfordul, hogy akár 7-8 milliót is fizetnek érte.
Általában a kertkapcsolatos vagy nagy teraszos társasházi modern lakásokat keresik – széles körű, a sportolási lehetőségeket is magában foglaló szolgáltatáscsomaggal –, de népszerűek még a modern külön álló házak és a század eleji villák is. A garázs érdekében sokan a panorámáról is lemondanak, ám a világörökség részét képező budai látkép azért még ma is nagyon menő. Legszebb kilátás a II. kerületi Látó-hegy egyes részeiről (Boróka, Borbolya utca), illetve a Gellérthegy Hegyalja út felé eső részeiről kínálkozik.
TRENDEKSzuperpanoráma – így emlegetik a Balaton északi partjának magasabb pontjairól a szem elé táruló látványt, amely magában foglalja például a Tihanyi-öblöt és Balatonaligától Fonyódig a déli partot. Csopak, Balatonalmádi vagy Balatonfüred mellett hasonlóan lenyűgöző kép tárul az ember elé Badacsonyörs vagy Badacsonytomaj egyes pontjairól is. Egy ezer négyzetméteres jó fekvésű telek 100-120 milliót kóstál, házzal együtt 150–220 millióba kerül. Hasonló árban mozog a tó környéki ingatlanok másik kedvelt típusa, a déli parti, közvetlen víz melletti, luxuskivitelű ház. Balatonboglár, Balatonszárszó, Balatonszéplak, Zamárdi térségében hasonló árakon kelnek el a modern, igényes házak, ezeket és a szuperpanorámás északi parti villákat keresik most.
Divattá vált ugyanis leköltözni a tóhoz. Továbbra is így tesznek a nyugdíjba vonuló vagyonosabb párok – sokuk maximum egy garzont tart meg Budapesten –, ám új trend, hogy kisgyermekes családok is hasonlóan döntenek. A családfő hetente többször ingázik a főváros és a Balaton között.
A tehetősek közül nagyon sokan szívesen vennének frissen épített, nagyon igényesen konstruált vagy kitűnően felújított luxusingatlant. „Megfizetnék az árát is, ami 100 és 200 millió között alakulhat, csak építkezni ne kelljen. Attól újabban mindenki irtózik” – mondja Körtvélyes Éva. Ami szintén riasztó, az a pár éve még felkapott, belső többszintes lakás. Ma már maximum egy emeletet tolerálnak, azt is csak akkor, ha 200 négyzetméteresnél nagyobb házról van szó. Lakások esetében gyakorlatilag kizáró ok a több szint.
Trendi helyiségek
Előtér
Az egész ingatlan hangulatát meghatározza. Tendencia, hogy egyre tágasabb az előtér, tartozéka a rejtett beépített bútor, a konzol és tükör, illetve a hozzá illő szőnyeg, ülőke vagy pad. Modern terekben kedveltek a kárpitozott falpanelek is.
Nappali
Ez a vendégfogadó tér. A szófa lehet L vagy U alakú, illetve különálló. A dohányzóasztalok kisebbek és a szófához illeszthetők, a szőnyegek nem magas szőrűek, hanem tömöttek. Az ülőgarnitúra mellett gyakran teret kap még egy ülősarok vagy kártyaasztal is. A bútorok lehetnek beépítettek, és kedveltek a fali fapanelek, az érdekes álmennyezet-megoldások, a rejtett világítás.
|
Kétoldalú kandalló a nappaliban. Hátterében a háló sanghaji selyemtapétával |
Étkező
Mindig összhangban van a konyhával, modern enteriőrnél azzal egybenyitva, klasszikusabb elrendezésnél leválasztva. Asztaloknál és székeknél keresik a különleges darabokat, asztal esetében a kihúzható megoldást. A székek lehetnek különböző színűek és a megszokottól eltérő formájúak (ívelt kagylóforma).
Konyha
A lakás egyik leginkább költségigényes helyisége, olykor egy kisebb vagyon árát is ráköltik a beépített konyhagépekre. Rendkívül trendi mostanság a sütőhöz hasonló gőzpároló, de a profi, olykor kétmilliót kóstáló hűtő is. A konyhabútoron sok a fiók, a felületek még mindig fényesek (üveg vagy festett), de ugyancsak kedvelt a natúr kő- vagy fafelület is. A munkalap lehet kő, inox, corian vagy beton. A fogantyú rejtett. Kedvelt a szigetes elrendezés.
Hálószoba
Egyre kedveltebb egy a hálóhoz tartozó külön leválasztott gardróbhelyiség vagy nyitott gardróbszoba (walking closet) és saját fürdőszoba. Hálóknál az éjjeliszekrény-lámpát felváltja az irányítható falikar (ami esetleg az ágy háttámlarésze), és a favázas helyett inkább a kárpitozott ágyakat keresik, középmagas háttámlával. A matrac lehet szétválasztott vagy közös, de mindenképpen kemény. A hálószobákban fontos a textíliák, ágytakarók, párnák igényes megválasztása.
Fürdőszoba
Pultra ültetett, függesztett vagy padlón álló mosdók, inkább fali csaptelepek, a zuhany szétválasztva a kádtól, és esetleg szauna – ez egy igényes fürdő berendezési listája. A WC és bidé külön helyiségben kap már helyet. A felületekre itt is jellemzők a természetes kövek és faanyagok, emellett az üvegmozaik sem megy ki a divatból. A fényes burkolatok ellenben már lecsengőben vannak, csakúgy, mint a jacuzzi. Helyette most a trópusi zuhanykabin a menő, hatalmas mennyiségű vízzel, speciális fényeffektekkel, madárcsicsergéssel.
Gyerekszoba
Az évekig uralkodó erős színek helyett a pasztellárnyalatok jönnek fel. A kicsik lakótere alkalmazkodik a ház/lakás jellegéhez, továbbá multifunkcionális, elemes, könnyen variálható bútorokkal van berendezve.BELBECSA nívós ingatlanok berendezését illetően a hazai piacon is széles a választék. „Kiszolgálás, hozzáértés terén ugyanakkor van még hova fejlődni” – mondja Pintér Szilvia, a bútorokat és kiegészítőket forgalmazó Silcom Kft. tulajdonosa, a bevezetőben bemutatott lakás lakberendezője. Tapasztalata szerint inkább kisebb kiegészítőket, ágyneműket, konyhagépeket vásárolnak külföldön, elsősorban Bécsben, főképp a kedvezőbb árak – olykor 10-15 százalék is lehet a differencia –, a jobb kiszolgálás, a szélesebb választék miatt. Vagy egyszerűen csak azért, mert az sikkes.
Külföldre utaznak beszerző körútra akkor is, ha itthon egy bizonyos termék nem kapható, nem kipróbálható, tapintható. Itthon nem jellemző, hogy egy-egy bútormárka külön üzletben képviseltetné magát, mert egyetlenegy brand nehezen tud fenntartani egy üzletet. Ugyanakkor a nagyobb bútordarabokat és olyan termékeket, amelyek tervezést, beszerelést és szervizt igényelnek, inkább itthon veszik meg a vásárlók – ilyenek a beépített szekrények, falikárpitok, ülőgarnitúra, ágy, konyhabútor, függöny, roló, világítástechnika.
A tehetősebb emberek zöme ma már szakembert – tervezőt, belsőépítészt – bíz meg otthona kialakításához, a megbízottól pedig komplett szolgáltatást vár el. „Van olyan ügyfél, aki szervesen részt vesz az anyagok kiválasztásában, és olyan is, aki időhiány miatt kivonja magát a bonyolítási folyamatokból, legyen az szövet-, tapéta- vagy burkolatmeghatározás” – tapasztalja Pintér Szilvia. Az igényes vásárlók, akár hosszú, akár rövid távra terveznek, keresik a garantált minőséget, a márkás termékeket és az ikonokat, híres tervezők által megálmodott bútordarabokat és kiegészítőket.
Vásárolni itthon nem mindig egyszerű. Az e-biznisz és a multicégek dömpingtermékei miatt a kiskereskedelem és a dizájnüzletek nemcsak nálunk, hanem egész Európában nehéz időszakukat élik. A kiskereskedelmi értékesítés teljesen átalakult, ezért a termékhez hozzáértő, mindig megújuló szolgáltatást kell pluszban nyújtani az igényes ügyfeleknek. Csupán a legfelső, nagyon szűk réteg az, amelyet a válság nem kényszerített vásárlási szokásainak a megváltoztatására. A módosabbak zöme ma már megfontoltabban dönt a beszerzést illetően, mint jó pár éve. A minőséget ugyanakkor a válság dacára ma is megfizetik.