Több nagy londoni befektetési ház felzárkózó piacokra szakosodott elemzői is kiemelik az előző napi 0,25 százalékpontos MNB-kamatcsökkentésre visszatérő szerdai részletes értékeléseikben, hogy a monetáris tanács közleménye szerint a testület akkor fontolja majd meg a további enyhítést, ha "a következő hónapokban" hozzáférhetővé váló adatok igazolják a piaci hangulat javulásának tartósságát.
A Morgan Stanley és a Barclays londoni elemzői is összevetették ezt a szövegrészt az előző, szeptemberi kamatcsökkentéshez fűzött közleménnyel, amelyben csak annyi állt, hogy a tanács a további enyhítést a piaci hangulat javulásának tartóssága esetén fontolja meg. A Morgan Stanley elemzőinek értelmezése szerint "a következő hónapokban" kitétel beillesztése a mostani közleménybe akár utalás is lehet arra, hogy az MNB enyhítési szünetre készül. A ház szakértői szerint az mindenesetre meghatározó jelentőségűnek tűnik, hogy az MNB "ismét meglehetősen alacsonyra szabta az akadályt" a további kamatcsökkentések előtt.
A Morgan Stanley londoni elemzői szerint azonban az eddigi 0,75 százalékpontnyi kamatcsökkentés után jó esély van arra, hogy napirendre kerül a monetáris enyhítés ütemének lassítása, és a mostani kamatdöntéshez fűzött közlemény szövegezése - vagyis "a következő hónapokban" kifejezés alkalmazása - erre utalhat.
Összességében a cég szakértői lehetségesnek tartják, hogy az MNB monetáris tanácsa decemberre halasztja a következő csökkentést. A ház elemzői hozzátették ugyanakkor: változatlanul arra számítanak, hogy a gyenge gazdasági teljesítmény megelőzi az inflációs aggodalmakat a monetáris döntések során, és ennek alapján az MNB-alapkamat a jelenlegi 6,25 százalékos szintről is jelentősen tovább csökken. A Morgan Stanley londoni elemzőinek alapeseti előrejelzése az, hogy a magyar jegybank irányadó kamata az idei év végéig 6,00 százalékra, 2013-ban 5,00 százalékra csökken.
Hasonló előrejelzést adtak szerdai értékelésükben a Barclays befektetési bankcsoport londoni közgazdászai. Közölték: fenntartják azt a véleményüket, hogy a monetáris tanács havi 0,25 százalékpontos ütemezésekkel 5,00 százalékig fogja csökkenteni az MNB-alapkamatot, ha a Magyarországgal kapcsolatos piaci kockázati érzet, amely javult az elmúlt időszakban, nem kezd romlani. A Barclays londoni elemzői szerint az MNB kamatdöntéseinek fő meghatározó tényezője a forint árfolyam-stabilitása lesz.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport felzárkózó piacokkal foglalkozó londoni szakelemzőinek helyzetértékelése szerint is várhatóan folytatódik a fokozatos enyhítési ciklus, amíg ezt a forintárfolyam, valamint az állampapír-hozamok és a piaci finanszírozási kondíciók megengedik. A GS londoni elemzői közölték, hogy várakozásuk szerint - legalábbis egyelőre - a külső likviditási kondíciók valószínűleg támogató jellegűek maradnak, és ez 0,75 százalékpontnyi további MNB-kamatcsökkentést tesz lehetővé. Ennek alapján a ház szakértői 5,50 százalékos MNB-alapkamatot várnak jövő nyárra.
A Goldman Sachs elemzői elismerik, hogy ez valamivel óvatosabb előrejelzés a piac által ugyanerre az időre beárazott 1,00 százalékpontos kamatcsökkentésnél, véleményük szerint azonban "a gazdaságpolitika kiszámíthatóságának alacsony szintje", az újabb IMF/EU-megállapodás halványuló kilátása, valamint a magyar gazdaság erőteljes függése a külső finanszírozási kondícióktól erősíti a további monetáris pálya már most is jelentős bizonytalanságát.
A londoni City elemzői közösségében vannak ennél is jóval óvatosabb előrejelzések az MNB további kamatpályájával kapcsolatban. William Jackson, az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző ház, a Capital Economics európai felzárkózó piacokra szakosodott közgazdásza még kedden, az MNB-kamatdöntést kommentálva közölte: a cég nem zár ki "egy vagy két" további kamatcsökkentést a következő hónapokra, de azt kétli, hogy az MNB-alapkamat a piac által jelenleg árazott 5,25 százalékig - vagyis még egy teljes százalékponttal - csökkenne.
Jackson úgy vélekedett, hogy ha nincs érdemi előrehaladás az IMF/EU-megállapodás ügyében, akkor egyre nehezebb lesz fenntartani a monetáris tanács külsős tagjainak enyhítésre hajló alapállását. A Capital Economics szakelemzője szerint a magyar gazdaság recesszióján kívül kevés olyan tényező van, amely indokolhatná a kamatcsökkentést.
Jackson közölte: a Capital Economics megítélése szerint mivel nem látszik az euróövezeti válság vége, Magyarországnak szüksége lenne egy új IMF/EU-megállapodásra már ahhoz is, hogy az alapkamat a jelenlegi szinten maradhasson. Ha ez elmarad, a ház szerint az MNB akár védelmi jellegű kamatemelésekre is kényszerülhet a tőkekivonás megakadályozása végett. Az elemző szerint mindent egybevetve a cég legfeljebb arra lát lehetőséget, hogy az MNB-alapkamat 6,00 százalékig csökken jövőre.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.