brusszel


Átmegy a Déli Áramlat Magyarországon

Figyelő Online
2012.10.31  14:52   
mail
nyomtatás
Aláírta a Déli Áramlat földgázvezeték magyarországi szakaszáról szóló részvényesi megállapodást Baji Csaba, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója és Alekszandr Medvegyev, a Gazprom elnökhelyettese szerdán Budapesten.
Az aláírás után Baji Csaba elmondta: végső döntést hoztak a Déli Áramlat földgázvezeték 229 kilométeres magyarországi szakaszának megépítéséről, ezt az MVM Zrt. szerda délelőtti közgyűlése megerősítette. A Hercegszántó és Tornyiszentmiklós közötti vezeték kapacitása mintegy 30 milliárd köbméter lesz évente. A beruházás költsége a tervek szerint 600 millió euró, ennek 70 százalékát fedeznék hitelből. Az átadás időpontja 2016. január 1-je.

A Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának megépítéséről szóló együttműködési alapnyilatkozatot 2009. márciusában még a Magyar Fejlesztési Bankkal (MFB) együtt írta alá a Gazprom. 2010. január végén a Gazprom és az MFB közösen alapították a Déli Áramlat Magyarország Zrt-t 205 millió forintos alaptőkével, amelynek 50-50 százalékban osztoztak a tulajdonosi jogain. 2011. októberében a magyar állam az MVM Zrt-t jelölte ki a Déli Áramlat hazai szakaszának megvalósítására.

Október 25-én kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánította a kormány a DÁ megépítését, és annak felgyorsítását szorgalmazta. A rendeletben szerint a Déli Áramlat magyarországi szakasza építéséhez és a vezeték üzemszerű működtetéséhez kapcsolódó beruházásokkal kapcsolatos közigazgatási ügyek koordinációjára feladat- és hatáskörrel rendelkező kormánymegbízottként a Baranya Megyei Kormányhivatalt vezető kormánymegbízottat jelölte ki. A kiemelt jelentőségű közigazgatási hatósági ügyekben hozott döntés fellebbezésre tekintet nélkül végrehajtható - ebbe beletartoznak a kisajátítással kapcsolatos kapcsolatos döntések is.

A mai aláírást megelőzte az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank (MFB) részvényeinek névértéken történt kivásárlása. A papírokért az állami tulajdonban lévő MVM Zrt.102,5 millió forintot fizetett. Az MVM villamos-ipari óriásvállalat tavaly jelent meg a földgázpiacon, amikor nagykerekedelmi céget hozott létre. Május végén gázvezeték-építésbe is beszállt az MVM, az MFB tulajdonában lévő Magyar Gáz Tranzit (MGT) Zrt.-vel közös megállapodást írt alá a magyar-szlovák gázvezeték 2015-ig történő megvalósításáról a német E.ON és a francia Gaz de France (GdF) irányítása alatt álló szlovák Eustream gázvállalattal.

A Déli Áramlat szerbiai szakaszának megépítéséről tegnap hozott végső döntést a Gazprom és a Srbijagas közös vállalata. „Nehéz ennek a napnak a fontosságát túlértékelni" - jelentette ki a mai budapesti, az MVM székházában megtartott sajtótájékoztatón Alekszandr Medvegyev, a Gazprom elnökhelyettese, valamint a Gazprom Export vezérigazgatója. 200 milliárd köbméterre becsülte az európai gázfogyasztás éves igényét az elkövetkező időszakban. 2011-ben Oroszország 6,1 milliárd köbméter földgázt szállított Magyarországnak. A Déli Áramlat jelentősége az, hogy kiváltható vele az ukrán tranzitvezeték, tehát Ukrajna a gázvezeték elzárásával nem tudna nyomást gyakorolni Oroszországra. Medvegyev a sajtótájékoztatón elmondta: ha a Déli Áramlat megépül, ez lesz a fő gázszállítási útvonal Európa irányába, s az ukrán vezetéket pedig a gázkereslet arányában használják majd.

MTI
mail
nyomtatás
címkék: Gazdaságenergia

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.