brusszel


Hihetetlen intézkedések Olaszországban

Figyelő Online - Fókás Lili
2012.11.02  11:37   
mail
nyomtatás
Olaszország, amelyet a Római Birodalom hazájaként, a reneszánsz bölcsőjeként és Kolumbusz Kristóf szülőföldjeként szoktak emlegetni, manapság inkább a technológia és az értelem ellen lázadozó Európa szószólójának szerepében tetszeleg - írja Alex B. Berezow.
Nemrég hat év börtönbüntetésre és 10 millió dollár bírság megfizetésére ítélték azt a hat tudóst, akik nem jeleztek előre egy földrengést. Bár a bűnvádi eljárás kifejezte, hogy a tudósoktól nem várható el, hogy mindent előre lássanak, a tudomány végül elveszítette a pert. Néhány nappal később az olasz legfelsőbb bíróság nevetségesen gyenge epidemiológiai bizonyítékok alapján azt a határozatot hozta, hogy a mobiltelefonok rákot okoznak, annak ellenére, hogy ez tudományosan bizonyítottan fizikailag lehetetlen.

2007-ben egy amerikai egyetemista lányt, Amanda Knoxot gyilkosság vétségében találták bűnösnek, amit azonban nem ő követett el. A hanyag nyomozás során összegyűjtött bizonyítékok elégnek bizonyultak ahhoz, hogy 2009-ben elítéljék, és húsz amerikai törvényszéki tudós levele sem eredményezte az ügy újratárgyalását. Négy börtönben töltött év után végül egy felsőbb bíróságon az ítéletet eltörölték, amely két törvényszéki szakértő szerint tudománytalan volt és a vád arroganciáján alapult.

Nemcsak az igazságszolgáltatási rendszer az egyetlen intézmény Olaszországban, ahol háborút vívnak a tudomány és az értelem ellen. A tárgyalótermek valójában az olasz nép nézeteit tükrözik. Míg a korábbi miniszterelnök, Silvio Berlusconi az atomenergia híve, népének meglepően nagy, 94 százaléka ellenzi azt, és a 2011-es szavazáson el is utasította.

A hajdani dicső napok óta Olaszországra nehéz idők járnak. 2000 és 2010 között a világ harmadik legrosszabb GDP-növekedését produkálta (csak Zimbabwét és Haitit előzte meg). Az sem véletlen, hogy a US News & World Report 2012-es világranglistáján az első száz helyen egy olasz egyetem se szerepel - még a legjobb olasz iskola, a Bolognai Egyetem is csak a 194. helyezést érte el.

Ki menti meg a reneszánsz erődítményéből a ludditák birtokává lett Olaszországot? Silvio Berlusconi biztosan nem fogja, miután egy év börtönbüntetés vár rá adócsalás miatt, és a visszatérése is nehézkes lesz az állami tisztség betöltésétől való öt évig tartó eltiltás miatt. Amint az már kiderült, a tudósok többsége is börtönbe vonul, így a feladatra ők se pályázhatnak.

Talán a leghíresebb olasz állampolgárok, a világgazdaság illegális magánvállalkozói segíthetnének talpra állítani a gyengélkedő országot. Habár a tudományt és a technológiát ők is elutasítják, a szicíliai családi értékeket minden olasz nagyra becsüli.

Alex B. Berezow amerikai a Science Left Behind című könyv társszerzője, a Real Clear Science szerkesztője. 2010-ben PhD-fokozatot szerzett mikrobiológiából a University of Washingtonon.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200