Kemény küzdelemre készül Obama
Figyelő Online
2012.11.02 15:16
A tizenkét évvel ezelőtti amerikai elnökválasztási "krimi" csak 35 nappal a szavazás után ért véget, amikor a szövetségi alkotmánybíróság a republikánus George W. Bush-t nyilvánította győztessé a demokrata párti Al Gore-ral szemben. Azzal, hogy a bírák leállították a floridai szavazatok újraszámlálását, a fontos déli állam összes (29) elektora Bush-nak jutott, aki ezzel többséget szerzett az elektori testületben.
A fenti forgatókönyv idén is megismétlődhet. Mind Barack Obama, mind Mitt Romney kampánystábja felkészül az olyan jogi kihívásokra, amelyeket a Fehér Ház meghódításáért vívott szoros versenyfutás hozhat magával. Mindkét jelölt jogi szakembereket küldött Floridába, a billegő államok legfontosabbikába.2000-ben az ifjabb Bush 537 szavazatnyi különbséggel (amelyet a Demokrata Párt vitatott) lett győztes Floridában, s ezzel az Egyesült Államok 43. elnöke.
Idén is ugyanaz a jelszó, mint 12 évvel ezelőtt: minden szavazat számít november 6-án!A szövetségi államok nagy részében előre megjósolható, melyik párt jelöltje nyer. A nyugati és keleti partvidék szavazói hagyományosan a Demokrata Pártra voksolnak, míg a Közép-Nyugat és a Dél államainak a lakossága a republikánusokhoz húz. Ott vannak azután a billegő államok (mintegy tíz), amelyek hol erre, hol arra a pártra szavaznak. Ezeknek a szavazatai döntik el, hogy a két elnökjelölt közül melyik szerez legalább 270 elektort az elnökválasztás kimenetelét eldöntő elektori testületben.A billegő államokon belüli szoros eredménynek több hétig tartó bizonytalanság lehet a következménye, amelynek alighanem csak ügyvédek, jogászok tucatjai vethetnek véget. A figyelem középpontjában idén minden bizonnyal Ohio állam fog állni.Ez a szövetségi állam szimbolikus jelentőséggel bír az elnökválasztás szempontjából. Aki itt nyerni tud, annak gyakorlatilag már a zsebében van a végső győzelem.
Republikánus jelölt még soha nem tudott elnökválasztást nyerni, ha nem aratott győzelmet Ohióban. A Demokrata Párt színeiben pedig utoljára John F. Kennedy nyert elnökválasztást Ohio elektorainak "besöprése" nélkül - 52 évvel ezelőtt. Ohio 18 küldöttet delegál az elektori testületbe.E szövetségi államban problémát okozhatnak az ideiglenes szavazólapok. Ezeket olyan választópolgárok kapják, akiknek a neve nem szerepel a választói névjegyzékben. Az összeszámláláskor ezeket a lapokat csak azután veszik figyelembe, ha az illetékes hatóság megvizsgálta az illetők választói jogosultságát. Ezzel a módszerrel akarják elejét venni csalási kísérleteknek. Konzervatív csoportoknak azt vetik a szemére, hogy az ideiglenes szavazólapokkal valójában a potenciális Obama-szavazóknak gördítenek akadályt az útjába. Ohióban például az ideiglenes szavazólapok összesítése csak november 17-én kezdődik majd, ezáltal pedig jelentős késedelmet szenvedhet az elnökválasztás győztesének kihirdetése.Szoros eredmény esetén a billegő államokban eltérő szabályok érvényesek.
Floridában és Coloradóban csak akkor kell újra megszámlálni a szavazatokat, ha a két jelölt között 0,5 százalék vagy annál kisebb a különbség. Ohióban viszont csak 0,25 százaléknyi különbség esetén van szükség újraszámlálásra. Ez konkrét számokban kifejezve 20 ezer szavazatot jelentene. Iowa, New Hampshire, Nevada, Virginia és Wisconsin államban viszont maguknak a jelölteknek kell kezdeményezniük a szavazatok újraszámlálását.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.