Figyelő Online
2012.11.03 19:25
Atomipari cégektől kaptak rendszeres juttatást az atomreaktorok biztonsági előírásait megállapító japán kormányzati testület tagjai.
A hat tagú testületből négyen kaptak évek alatt átszámítva több tízezer eurót fejenként.Jamamoto Akiónak, a nagojai egyetem oktatójának 3 év alatt több mint 260 ezer eurót fizetett ki több cég, ebből bő 60 ezer eurót a tavaly szökőárban megrongálódott Fukusima-1 atomerőművet üzemeltető TEPCO cég egyik leányvállalata.
Az atomreaktorok biztonságáért felelő testület három másik tagja is kapott különféle juttatásokat. Jamagucsi Akirának, az oszakai egyetem tanárának 30 ezer eurót folyósított a Mitsubishi nagyvállalat atomenergetikai berendezéseket is gyártó részlege. Abe Jutaka, aki a Cukuba egyetemen tanít, csaknem 50 ezer eurót kapott, ennek egy részét a TEPCO egyik kutatólaboratóriumától. Szugijama Tomojuki, a japán energiahivatal kutatója csaknem 30 ezer eurót kapott egy nukleáris fűtőanyagot gyártó cégtől. A kifizetések jogszerűek voltak, de megkérdőjelezhető, hogy az érintettek függetlenül látták-e el munkájukat.
A felügyeleti testületet idén állították föl azért, hogy kidolgozza az atomreaktorok működtetésére vonatkozó új biztonsági előírásokat. Fennáll a veszély, hogy a testület tagjai a nekik súlyos pénzeket kifizető iparági szereplőknek kedvezve lazább szabályokat írtak elő - írta szombati számában a Tokió Simbun napilap.
Japánban a tavaly márciusi baleset után Fukusima-1 atomerőműben leállított négy rektoron kívül 48 atomreaktor működik. Ezek állítják elő a több mint 120 millió lakosú szigetországban felhasznált energia nagyjából harmadát.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.