brusszel


A termálfürdő vizének kísérőgázát hasznosító projekt indult Túrkevén

Figyelő Online
2012.11.04  09:27   
mail
nyomtatás
Energiatermelésre hasznosítják a jövőben a túrkevei gyógyfürdő termálvizével együtt feltörő, jelenleg a levegőt szennyező metángázt - közölte Mátyás László projektmenedzser.
Az október végén indított projekt 125 millió forintos beruházással jár. Az Új Széchenyi Terv 61 millió forint támogatást ad a projekthez - tette hozzá a szakember. Tájékoztatása szerint a túrkevei gyógyfürdőt ellátó termálkút eddig megfelelő kezelés hiányában jelentős mennyiségű metánnal szennyezte a légkört. Ezután a termálkút vizéből leválasztják a kísérőgázt, majd villamos- és hőenergia előállítására használják fel.

A számítások alapján évente 106 tonnányi metán vonható ki a vízből, ebből a gázmotorok maximálisan évi 413 megawattórányi villamos energiát, valamint 12 ezer 866 gigajoule hőenergiát állítanak elő. Az energiatermelés során a metánból a klímát lényegesen kevésbé terhelő kisebb mennyiségű szén-dioxid és víz keletkezik. A helyben fel nem használt villamos energiát értékesítik. A keletkező hőenergia, a termálhővel együtt a gyógyfürdőt övező létesítmények fűtését és melegvízellátást fogja biztosítani. Az Yntergy Zrt. és a Lisznyai Épitőipari Kft. alkotta konzorcium kivitelezésében folyó munkák 2013. július végén fejeződnek be.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200