Urándömping - Megtalálták Kína legnagyobb bányáját
Figyelő Online
2012.11.04 20:04
Kínában az eddigi legnagyobb, de a világon is ritka méretűnek számító homokkő-típusú uránérc-lelőhelyre bukkantak az északi országrészben - jelentette be a föld- és erőforrásügyi minisztérium vasárnap.
Az uránbányával egyidejűleg egy különösen nagyméretű szénlelőhelyet is felfedeztek, amely a becslések szerint 51 milliárd tonna szenet rejt. A tájékoztatás szerint a kutatást egyszerre folytatták az urán és a szén után. A Belső-Mongólia középső területén, Tajing térségében lelt ásványi kincsnek köszönhetően jelentősen megnő a hazai uránkínálat, és biztonságosabbá válik az atomerőművekhez szükséges uránellátás - fogalmaz a tárca anélkül, hogy a bánya méreteit, illetve kapacitását közölné.
A tíz hónapig tartó feltárásban körülbelül 500 különböző szakemberből álló csapat vett részt, miután a fúrás közben ellenőrizték a radioaktív sugárzást. Kína 2008-ban fedezte fel első azonos típusú, 10 ezer tonna kapacitású uránlelőhelyét az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur autonóm terület Jili medencéjében.Korábbi híradások arról számoltak be, hogy Kína a japán atomkatasztrófa által keletkezett piaci űrt is kihasználva keresi a lehetőségét külföldi, így például afrikai és kanadai urán vásárlására, illetve iparági vállalatokban tulajdonosi részesedés szerzésére.
A kelet-ázsiai óriás viszonylag későn, 1985-ben csatlakozott a polgári célú nukleáris energiatermelők táborához. Az idén májusig Kínában 16 reaktor termelt villamos áramot, ez 2011-ben az össztermelésnek mindössze 1,85 százalékát jelentette. A kormány októberi döntése értelmében biztonsági okokból felfüggesztik az engedélyek kiadását új atomerőművek építésére, és 2015-ig csak kisszámú, kizárólag harmadik generációs atomreaktort helyezhetnek üzembe a keleti part menti területeken.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.