Obama munkahelyteremtést célzó terveiben adókedvezménnyel csalogatná haza az elmúlt 30 évben külföldre menekült vállalatokat. A demokraták jelöltje szerint inkább az állami beruházásokra kellene helyezni a hangsúlyt, hosszabb távon pedig az új technológiák kiaknázása lenne a célja. Romney állami beruházások helyett további adócsökkentésekkel serkentené a növekedést.
Simai Mihály szerint az a probléma az amerikai munkanélküliek szerkezetével, hogy csak egy szűk részük számít jól képzettnek. Őket a válság enyhülése után szívesen visszavennék a cégek, de a szakképzetlen társaik jóval kedvezőtlenebb helyzetben vannak. Őket legfeljebb az építő iparban, állami beruházásoknál, vagy a kisvállalkozásokban lehetne foglalkoztatni, utóbbihoz viszont arra lenne szükség, hogy nagyobb mértékben nőjön a belső fogyasztás. A benzinkutas ugyanis csak akkor tudja bővíteni a kiszolgáló személyzet létszámát, ha elegendő bevétele keletkezik.
Brutális államadósság
Az amerikai kormány - előbb Bushé, utóbb Obamáé - a klasszikus módszer szerint dollárbilliókkal sietett a 2007-től válságba került gazdaság segítségére: adókönnyítéssel és a kormányzati kereslet növelésével, közte infrastrukturális programokkal. Kevésbé klasszikus módszereket is alkalmazott: "államosított", azaz részvényeket vásárolt bajba került bankokból, vállalatokból, és támogatta a lakáshiteleseket. Az ezzel járó többlet hitelszükségletet részint a piacról, részint a szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) pénzhígításából fedezte: a Fed a maga teremtette új pénzből vásárolt amerikai kincstárjegyeket.
Így aztán az amerikai kormányzat adóssága mostanra a GDP 108 százalékára nőtt a 2006-os 64 százalékhoz képest. A külső adósság 11,3 ezer milliárd dollárnyi, a GDP 72 százalékára rúg. Az államháztartás belső adóssága - elsősorban a társadalombiztosítási alap felé - 4800 milliárd dollár. Külföldi hitelezők kezében csak az első rész mintegy fele van. A szegények biztosítása is tét Barack Obama két évvel ezelőtt elfogadott és minden amerikait egészségbiztosítás megkötésére kötelező reformja a választási kampány forró vitatémája volt. A republikánusok győzelmük esetén szeretnék hatályon kívül helyezni a törvényt.
A mindenkori, törvényben rögzített adósságplafon az amerikai kormány pénzügyi működésének kerete: a plafonig külön törvényhozási felhatalmazás nélkül vállalhat kötelezettségeket, vehet föl hitelt, de ha a plafont áttöri, akkor onnantól szinte minden centhez külön engedély kell a honatyáktól. Eredetileg ez így is volt az Egyesült Államok létrejöttétől 1917-ig. Az amerikai alkotmány szerint az Egyesült Államok adósságáért a kongresszus felelős, ezért a kongresszus engedélye kellett minden egyes állami adósságvállaláshoz. Az első világháborúban való részvétel, a világhatalommá válás szükségletei felülírták ezt a nehézkes módszert. A kongresszus azóta rendszeresen adósságplafont állapít meg a kormány számára, ameddig az önállóan vehet fel kölcsönt.
Tavaly nyáron csak az utolsó pillanatban sikerült megállapodni az emelésben, de szigorú feltétellel: ha a kormány nem áll elő részletes tervvel a költségvetési hiány és az adósság csökkentésére, akkor 2013. január elsejével automatikus adóemelések és kiadáscsökkentések lépnek életbe. Ezt hívja azóta "költségvetési szirtfoknak" a gazdasági szakzsargon.
Obama a szövetségi kormány kiadásait a GDP 22 százalékánál akarja tartani, Romney 20 százalék alá csökkentené ezt az arányt. Obama 2013-as költségvetési javaslata azt állítja, hogy a deficit 2017-re a GDP 3 százalékára csökkenthető, miáltal a közadósság a GDP 77,1 százalékára apadna szintén 2017-re. Romney azt ígéri, hogy 2020-ra kiegyensúlyozná a költségvetést, de a közadósságra nézve eddig senki sem tudott határidőket kihüvelyezni a javaslataiból.
Simai Mihály szerint a kérdés az, hogy melyik adminisztráció hajlandó inflációval kezelni az államadósságot. Az államadósságnál ugyanis nem a visszafizetés a fő eszköz, hanem a elinflálás vagy a kinövés. Ehhez viszont 3,5-4,5 százalékos növekedésre lenne szükség - tette hozzá.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.