brusszel


Munkahelyteremtés így vagy úgy- Obama vagy Romney programja a jobb?

Figyelő Online - Kutasi Gábor
2012.11.06  14:36   
mail
nyomtatás
Hamarosan eldől, hogy ki vezeti az Egyesült Államokat 2013-tól. Mind Barack Obama hivatalban lévő demokrata elnök, mind Mitt Romney kormányzó, republikánus elnökjelölt az amerikai gazdaság fő problémájára fókuszál, azaz a foglalkoztatás túl lassú bővülésére és a tartósan alacsony gazdasági növekedésre. Mindketten ezen szeretnének fordítani, de lássuk, hogyan.
Alapvetően közös a programjukban, hogy - eltérő hangsúllyal - adócsökkentésről és az államháztartás kiegyensúlyozásáról beszélnek, továbbá részben az energiaszektor kapacitásbővítésében látnak lehetőséget a foglalkoztatás-bővítésre, és kereskedelempolitikai eszközökkel szankcionálnák Kína árfolyam-politikán keresztüli exportösztönzését. Obama 35, míg Romney 25 százalékban maximálná a társasági adót, amely esetében jelenleg több kulcs van 15 és 39 százalék között és 75000 dollár éves társasági nyereség felett már legalább 34 százalékos az adókulcs. A két program markáns eltérése a különböző jövedelmi csoportok preferálásában ragadható meg.

Obama esetében alapvetően az eddigi programok folytatása vagy bővítése várható, amely arra a megközelítésre alapoz, hogy a magángazdaság nem költ, ezért az államnak kell keresletet támasztani elsősorban a kiadások növelésén keresztül. Az állami kiadások finanszírozását főképp a magasabb jövedelműek adóztatásának növelésével képzeli el. A középpontban továbbra is az alacsonyabb jövedelműeket preferáló programok állnak, mint például az államilag finanszírozott Medicare további bővítése, állami/közösségi továbbképző és innovációs központok létrehozása, a középosztály jövedelemadójának csökkentése, a felsőoktatásba való bejutás és a társadalmi felemelkedés jövedelmi akadályainak mérséklése, továbbá a fenntartható (tiszta) energiaforrások és energiafogyasztás technológiai terjedésének támogatása.

Ezzel szemben Romney tagadja az állami kiadások növelésén alapuló gazdaságélénkítést. (Obama elmúlt ciklusa alatt a kiadások a GDP 20 százalékáról 25 százalékára bővültek.) Helyette inkább a radikális adócsökkentésben, az üzletmenet megkönnyítésében és az államháztartás egyensúlyában látja a megoldást gazdaság felpörgetéséhez. Ez alapján, ha hatalomba kerül, rövidtávon felszámolná az Obama-kormányzat eddig bevezetett főbb intézkedéseit. Konkrétan 20 százalékkal csökkentené átlagosan a személyi jövedelem adóterhelését és kiszélesítené az adóztatandó jövedelmek körét. Ezzel párhuzamosan programjában összességében 20 milliárd dollár azonnali kiadáscsökkentést ígér olyan tételekben, amelyeket nem törvény ír elő, hanem a kormányzat rövidtávú döntései alapján költik el.

Ennek része volna, hogy visszafogná a Medicare programban kibővített államilag finanszírozott egészségügyi szolgáltatások jogosultságát. Az egészségügy finanszírozása esetében a Romney-féle program az USA tagállamainak szintjére helyezné a hatáskört arra hivatkozva, hogy hatékonyabb modell jönne létre, ha a regionális igényekhez igazodna mintegy megerősítve a szubszidiaritás elvét az egészségügy területén. A kiadáscsökkentés esetében Romney programja azzal számol, hogy eddig nagyon rossz hatásfokkal működött az állami kiadásnövelés jövedelemtöbbszöröző (multiplikátor) hatása, ezért jobb a pénz elköltését a magánszektorra bízni.

Továbbá a kisebb kiadás kevesebb adósságfinanszírozással is járna, ami a költségvetés beruházásokra gyakorolt kiszorítási hatását mérsékelné, azaz felpörgetné a beruházásokat. Ehhez társulna még az a hatás is, amely a költségvetési egyensúly javításából következne, nevezetesen, hogy emiatt nem kell számolni növekvő államadóssággal sem ezen keresztül jövőbeni adóemeléssel, így már a jelenbeli fogyasztás is bővíthető. Mindez igaz is lehet, amennyiben az amerikai háztartások hisznek e program sikerességében. Ugyanis Romeny programja a magánszektor fogyasztási és beruházási hajlamának megnövekedésére bízza a gazdaságélénkítés sikerét.

Komoly számháború folyt arról, melyik jelölt programja hoz nagyobb gazdasági sikert. Obama 1,1 millió új munkahelyet ígért 2013-ra és közel 300 ezret 2014-re, míg Romney programja alapján tíz év alatt nettó értelemben 7 millióval több munkahely létesülne. Utóbbi azt jelentené, hogy a jelenlegi 9 százalék körül mozgó amerikai munkanélküliség visszatérne az 5-6 százalékos szintre. A Romney-féle adócsökkentés növekedési hatását közgazdászok - többek között N. Gregory Mankiw - becslése szerint a GDP 0,5 és 1 százalék százalékában mérik, amely szerint a következő tíz évben az USA gazdaság 3-3,5 százalékkal bővülne éves szinten. Ezzel szemben a Kongresszus Költségvetési Hivatala (CBO) csak 2,5 százalékos éves növekedést vetít előre a jelenlegi Obama-féle gazdaságpolitika alapján.

A becslések tehát inkább a visszaszorított államháztartással gyors egyensúlyteremtésre törekvő Romney programját mutatják nagyobb jövőbeni sikernek, ugyanakkor Obama programjában az emberi erőforrás és a technológiai megújulás, mint a hosszú távú, fenntartható növekedés két kulcseleme sokkal hangsúlyosabban van jelen.

Kutasi Gábor, Budapesti Corvinus Egyetem, Világgazdasági tanszék, adjunktus
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200