A kínai telecom óriás éveken keresztül próbált betörni az amerikai piacra. A Huawei, amelyet a People's Liberation Army tagjai alapítottak, kommunikációs infrastruktúrát szeretne kiépíteni az USA-ban, de az amerikaiak előbb meg akarnak győződni arról, hogy a cég nem folytat majd kémtevékenységet. Habár az amerikai hírszerző ügynökségek nem találtak bizonyítékot a kémvádakra , kifogásolják a Huawei technológiájában, hogy túlságosan sebezhető, ezáltal könnyen hackerek célpontjává válhat. A House Intelligence Committee besorolása szerint a Huawei nemzetbiztonsági fenyegetést jelent, ami miatt a kormány is aggodalmát fejezte ki.
Úgy tűnik az USA összefogott Kanadával a Huawei fejlesztései ellen, hiszen a kanadai kormány szintén mérlegeli, hogy megengedje-e a cégnek egy új nemzeti e-mail rendszer kiépítését. Stephen Harper, Kanada miniszterelnöke, a Kínával való kapcsolatot „komplexnek" nevezte és elismerte, hogy a Huawei-szálnak nemzetbiztonsági vonatkozása van.
Bár a brit parlament is vizsgálja a Huawei és a Brit Telecom kapcsolatát, de ez nem jelenti azt, hogy Nagy-Britannia átvenné az amerikai hozzáállást. Az amerikai állásfoglalásra válaszul a brit miniszterelnök, David Cameron bejelentette: a kormánya nem változtat a céggel való kapcsolatán. A Huawei 800 embernek biztosít állást Nagy-Britanniában és a 2 milliárd dolláros befektetés további 700 munkahelyet teremtene az elkövetkező években.
Európát még ennél is nehezebb lesz meggyőznie Washingtonnak. Bár a Huawei gyökeret vert Európában a 2011-es 3.75 milliárd dolláros eladással, ez a kapcsolat nehezen tartható fenn a válság által kizsigerelt országokban.
Kína tisztában van vele, hogy az államkapitalizmus és a szabad piac közötti ellentétek kétirányúak. Míg Amerika ellenáll a Huaweinek, Kína továbbra is megakadályozza a Facebook, a Twitter és a Google törekvéseit, hogy terjeszkedjenek az országban.
Jelenleg az USA legfontosabb feladata, hogy egyenesbe hozza gazdaságpolitikáját, valamint ösztönözze szövetségeseit és a hozzá hasonló szabad piacok szervezeteit, hogy stabilizálják helyzetüket - tekintet nélkül a kínai ajánlat előnyeire.
Ian Bremmer (1969 -) amerikai politológus, az Eurasia Group kutató- és tanácsadóközpont alapító-elnöke, a Columbia Egyetem professzora.