brusszel


Mi az a túlzottdeficit-eljárás?

Figyelő Online
2012.11.07  10:02   
mail
nyomtatás
Az Európai Bizottság ma hozza nyilvánosságra a tagállamokra vonatkozó friss, őszi makrogazdasági előrejelzéseit, amelyek alapján javaslatot tesz az egyes országok ellen folytatott túlzottdeficit-eljárás indítására, folytatására, vagy megszüntetésére.
A túlzottdeficit-eljárás az uniós tagállamok gazdasági és monetáris politikájának összehangolását szolgáló stabilitási és növekedési paktum kiigazító eszköze, amelyet az Európai Bizottság kezdeményez és az európai pénzügy- és gazdasági miniszterek tanácsa (Ecofin) foganatosít azon tagállamok ellen, amelyek tartósan 3 százalék felett tartják a bruttó hazai termékhez viszonyított államháztartási hiányukat. A stabilitási és növekedési paktumot abból a célból hozták létre, hogy az uniós tagállamok gazdaságai ne távolodjanak el egymástól, az államháztartási politikák között ne legyen jelentős egyensúlytalanság.

Ezért a paktum előírja, hogy a tagállamoknak a GDP-hez mérten legfeljebb 60 százalékon állhat az államadósságuk, míg az adott évi államháztartási hiánynak a GDP 3 százaléka alatt kell maradnia. Az egyensúlytalanságok elleni egyik prevenciós eszköz a tagállamok középtávú gazdasági programjainak véleményezése. A kritériumok teljesítése érdekében a tagállamok minden évben konvergencia programot nyújtanak be a brüsszeli bizottságnak, amelyben meghatározzák, hogy miként kívánják középtávon megőrizni vagy elérni a megfelelő államháztartási pozíciókat. Az Európai Bizottság értékeli a programokat és az Ecofin véleményt fogalmaz meg róluk.

A bizottság javaslata alapján az Ecofin ezenkívül korai figyelmeztetést küldhet az adott tagállam számára, melyben felhívja figyelmét, hogy lépéseket kell tennie a túlzott hiány elkerülésére. A kiigazító lépések közé tartozik a túlzottdeficit-eljárás, amelynek során az Ecofin tényleges szankciókat szabhat ki a tagállamok számára. Ebben az esetben az Ecofin az érintett tagállamnak ajánlásokat küld, melyekben felszólítja a túlzott hiány kiigazítására, és határidőt állapít meg a korrekció végrehajtására. Amennyiben a tagállam nem felel meg az ajánlásokban foglaltaknak, az eljárás következő lépéseként az euróövezeti tagállamokra bírság is kiszabható.

Magyarország az EU-hoz való csatlakozása óta a túlzottdeficit-eljárás alatt áll. Magyarország után a legrégebben, 2008 júliusa óta az Egyesült Királyság van az eljárás hatálya alatt. A túlzottdeficit-eljárás alatt álló országok többsége ellen 2009-ben indult ilyen folyamat. Jelenleg az euróövezeti államok közül Finnország, Észtország, Németország és Luxemburg, míg az euróövezeten kívüli államok közül Bulgária és Svédország ellen nincs érvényben hatályos eljárás.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.