brusszel


Sandy az amerikai GDP-t is megtépázta

Kisebb lehet a vártnál az amerikai GDP
Figyelő Online
2012.11.08  06:06   
mail
nyomtatás
A természeti csapások hírértéke jórészt az általuk okozott kártól és emberi szenvedéstől függ. A Sandy hurrikán előkelő helyezést biztosít magának az Egyesült Államok legsűrűbben lakott területén végigvonulva.

A hurrikán által okozott kár 30–50 milliárd dollár, a GDP 0,3 százalékponttal csökkenhet.

A hurrikán a becslések szerint 30-50 milliárd dolláros kárt okozott, és még egy héttel később is egymillió háztartást hagyott áram nélkül New York, New Jersey és Connecticut államban. A halálos áldozatok száma 113 volt. Ez és az okozott kár ugyan jóval elmarad a 2005-ös Katrina pusztítása mögött (1800 halott, 105 milliárdos kár), de a hurrikánok listáján a húsz évvel ezelőtti Andrew társaságában így is a második helyet foglalja el. Egyes elemzők szerint azonban nemcsak az inflációt kell beszámítani a korábbi viharokkal való összehasonlítás során, hanem az elmúlt száz év alatti urbanizálódást, infrastrukturális és demográfiai változásokat is. Ezeket figyelembe véve a 20. század első negyede valószínűleg még pusztítóbb volt, mint az elmúlt húsz év.

A teljes kár a megsemmisült tulajdon értékéből és a következményként kimaradó gazdasági tevékenység feltételezett jövedelméből áll össze. Az amerikai kormány Gazdasági Elemző Irodájának módszere szerint a rombolás nem, de az utóbbi tétel, valamint az újjáépítéstől várható eredmény a GDP-t befolyásoló tényezőnek számít. Ennek alapján a Barclays befektetési bank szakértői szerint a negyedik negyedévben az Egyesült Államok gazdasági növekedésének várható mértéke a korábbi becslésektől 0,2-0,3 százalékponttal maradhat el.

A Standard & Poors hitelminősítő első jelentése szerint a hurrikán sújtotta vidék besorolásának romlásától ugyanakkor nem kell tartani, mivel a legnagyobb közszolgáltatók, így például a tömegközlekedést működtető New York Metropolitan Transportation Authority szolgáltatáskiesése nem volt nagyon hosszú.

Az amerikai választások előtt egy héttel becsapódó szupervihar (az Atlanti-óceán felett keletkezett hurrikán és az északnyugati hidegfront, valamint az aznapi telihold okozta dagály összhatását nevezték el így) hatását a fokozott politikai odafigyelés csökkentette. A Katrinára adott elégtelen válasz után az USA katasztrófavédelmi ügynöksége, a FEMA (melynek évi költségvetése kb. 13 milliárd dollár) most sokkal jobb felkészültségről tett bizonyságot, és még az áramkiesések meg a kikötőlezárások okozta üzemanyaghiányt is részben enyhíteni tudta: egyes helyeken 
10 gallon benzint osztott ingyen a legjobban rászorult lakosságnak. A FEMA még a hurrikán következtében állás nélkül maradottak munkanélküli-segélyét is fedezni tudja. Az ügynökség máris fogadja azokat a kérelmeket, amelyekre a szövetségi kormány kisgazdaságokkal foglalkozó hivatala kínál hitelt kedvezményes, 1,7 százalékos kamat mellett a kárvallott kisvállalkozók és családiház-tulajdonosok támogatására.

A Sandy hatása a november 6-i választásokra is kiterjedt, hiszen New Yorkban és New Jersey-ben sok embernek fontosabb gondja is akad most, mint az, hogy elmenjen szavazni. Az elsőben demokrata, a másodikban republikánus kormányzó van hivatalban, de mindkét államban megkönnyítették a voksolást.

Az amerikai közéletben erős kérdésként vetődik fel az, vajon a globális felmelegedés okozza-e a gyakori viharokat vagy sem. Szakértők szerint a hurrikánok számát a klímaváltozás inkább csökkenti, erejüket viszont növeli. A politikamentes értékelés szerint viszont az Államok északkeleti partvidéke számára a legnagyobb veszélyt az óceán szintjének növekedése jelenti. Ez az elmúlt száz évben 80 centiméter volt, így több millió embert veszélyeztet az árvíz és a szökőár. A Manhattan alsó csücskében tapasztalt súlyos következmények kifejezetten erre vezethetők vissza, és ezzel hosszú távon mindenképpen számolni kell. Erre mind ez idáig szinte senki sem figyelt. A NASA berkeiből kiszivárgó értesülések szerint hosszú távon jelentős gondot okozhat a meteorológiai műholdak elöregedése. Pótlásuk az elmúlt időszakban a költségvetési fűnyíró miatt nem történt meg.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.