brusszel


Kínos informatikai tender a mentőknél

Informatikai tender a mentőknél
Figyelő Online - Torontáli Zoltán
2012.11.08  06:26   
mail
nyomtatás
Nagyon nehéz döntési kényszerbe kerülhet az Országos Mentőszolgálat vezetése. Várhatóan egy olyan informatikai rendszer megvételét javasolják számára, amely drágább a rendelkezésre álló forrásainál, ha viszont eredménytelen a tender, azzal még többet veszíthetnek.

Mentôhelikopter bemutatója. Megkönnyítenék az ellátásszervezôk munkáját

Valamelyik ujjukba várhatóan bele kell harapniuk az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) vezetőinek, aztán még jó ideig kezelhetik a sebeiket. Lapzártánkkor ugyanis úgy látszott, hogy a mentésirányítás informatikai háttérrendszerének kiválasztásánál meglehetősen furcsa helyzet állt elő, jó végső döntést nagyon nehéz lesz hozni. A projektre 2,269 milliárd forintos keret áll rendelkezésre, ebből kellene felépíttetni azt a háttérkapacitást, amely gyorsíthatná a beérkező segélyhívások feldolgozását. Ennek segítségével a központ és a mentőautók nem pusztán hagyományos módon hívnák egymást telefonon, a megcélzott modern megoldás összehangolná a kocsik GPS-adatait a központ és a kórházak termináljaival, megkönnyítve az orvosok, ellátásszervezők munkáját. Azaz végső soron javulna az ellátás minősége, adott esetben gyorsabban érnének a helyszínre az egységek.

A mentésirányító rendszer közbeszerzését európai uniós forrásból pályáztatja az OMSZ, de már a harmadik nekifutásnál tart, és az eredményhirdetés előtti utolsó pillanatokban sem tiszta a kép az eljárással kapcsolatban. A tenderre négyen adtak be pályázatot, az Invitel Zrt., a Magyar Telekomhoz tartozó T-Systems Zrt., a Getronics Magyarország Kft. és a tartalmilag a Siemens rendszerét ajánló Enterprise-Bull nevű konzorcium. A sorrend nem véletlen, amint arra az elmúlt napokban fény derült, a tender szakmai bírálóbizottsága az Invitel ajánlatát tartja a legkedvezőbbnek, lapunk értesülései szerint pedig a további rangsor a fent említett módon alakult. Sima is lenne a befutó, ha egy elég nagy bökkenő nem lenne az eljárásban, a bírálók ugyanis annak ellenére tartják az Invitel ajánlatát elsőnek, hogy az 59 millió forinttal meghaladja az előre jelzett maximális összeghatárt.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) formálisan a bizottság anyaga alapján teszi meg javaslatát az OMSZ-nek, vagyis a papírforma pillanatnyilag az, hogy az Invitel magasabb összegű ajánlatát támogatja. A második és harmadik helyezett egyébként belefért az elvárt összeghatárba, az Enterprise-Bull viszont információink szerint nagyon túllépte azt, így a végső győzelemre aligha számíthatott.

Lapzártánkig nem sikerült megszólaltatnunk az OMSZ-t arról, hogy milyen mozgástere van a döntés meghozatalánál, elő tudja-e teremteni a szükséges 59 millió forintot, vagy esetleg eltérhet-e az NFÜ javaslatától. Azért különösen nehéz a döntés, mert ha az Invitelt választják, akkor várhatóan a T-Systems és a Getronics jogorvoslatot kér, hiszen a keretösszeg a folyamat során ismert volt. Ellenkező esetben viszont akár az Invitel dönthet úgy, hogy megy a bíróságra, hiszen megoldását első helyen javasolták. Annyi biztos, hogy ha valamilyen formális, technikai ok miatt harmadik próbálkozásra is eredménytelennek kell nyilvánítani az eljárást, az nem sok jót sejtet a jövőre nézve. Eleve furcsa lenne, ha a tendert hasonló feltételekkel megint végig kellene görgetnie az OMSZ-nek, hiszen a pályázók gyakorlatilag már ismerik egymás állásait.

Ám ennél is sokkal nagyobb problémát okozhatna az időbeli csúszás, és ez az esetleges jogorvoslati kérelmek esetére is aggasztó. A jelenlegi pályázat ugyanis nyár elején indult, és mivel az eljárás határidői elég kötöttek, szinte biztos, hogy jövő nyár előtt nem lehet beszállítót választani. A tervek szerint az új mentésirányító rendszer jövő ősszel startolna, a kivitelezők szerint azonban ez a határidő még akkor is nagyon szoros, ha a tenderen maholnap eredményt hirdetnek. Ha viszont nem lesz meg a rendszer 2013 végére, akkor további bonyodalmak keletkeznek, hiszen az uniós támogatási szerződés lejár. Egy lapunknak nyilatkozó szakértő ugyan nem tartja megoldhatatlannak, hogy az EU-tól a projekt a jogi huzavona miatt halasztást kapjon, ez azonban semmiképpen sem nevezhető elegáns és főleg biztos megoldásnak.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200