brusszel


Három éven belül

Vállalati energetikai beruházások
Figyelő Online - Mártonffy Zsuzsa
2012.11.08  06:38   
mail
nyomtatás
A gyorsan, két-három éven belül megtérülő energia-takarékossági beruházásokat részesítik előnyben a hazai vállalatok. A multiknál az anyacég előírásai, a kicsiknél a pályázati támogatások jelentenek indíttatást.
Hőszivattyúval oldja meg 2008 óta a fűtését a fagylaltporokat és cukrászati alapanyagokat gyártó Tutti Kft. A rábapatonai termelő cég (Édesített élet – Figyelő, 2011/21. szám) telephelye messze esett a gázvezetéktől, így korábban tartályos PB-gázzal fedezték a fűtés, illetve a termelés energiaszükségletét. A beruházáshoz három 100 wattos hőszivattyút helyeztek üzembe, 2011-ben már az egész üzem fűtését ezek látták el. Ezzel a cég évi 30 tonna PB-gázt spórolt meg, a szivattyú energiaköltségeit is beszámítva 5,8 millió forintot takarítanak meg évente. A 95 milliós beruházáshoz 27 millió forint uniós támogatást kaptak – a Környezet és energia operatív program keretében –, ám így is csak 16,5 év alatt térül meg. „A saját zsebünkre védjük a környezetet” – kommentálta a beruházást a Figyelőnek Molnár János műszaki vezető. Kisebb kaliberű zöldberuházásként a csavarkompresszor hulladékhőjét használják fel a kommunális meleg víz előállítására. A társaság szélkereket is tervezett, de aztán megállapították, hogy az üzem területe nem elég szeles ehhez.

FÓKUSZBAN A MEGTAKARÍTÁS
A vállalatokat gazdasági érdekeik is motiválják a környezetvédelemre – véli Halmavánszki Rita, a környezettudatos vállalatirányítás gyakorlatait terjesztő KÖVET Egyesület projektvezetője. A növekvő energiaárak mellett az erőforrásokkal való takarékosság környezeti és pénzügyi megtakarítással jár. Szerinte ezért mostanában a vállalatok figyelme az intézkedések révén csökkenő energia- és nyersanyag-felhasználásra terelődött, a tevékenységük révén kibocsátott hulladékkal, szennyezéssel kevésbé foglalkoznak.

Az egyesület tíz éve indította el az Ablakon bedobott pénz programot, ahol hazai vállalatok környezetvédelmi megtakarítási gyakorlatait gyűjtik össze, és a legjobbakat minden évben díjazzák. (Az idei elismeréseket lásd a táblázatban). Az elmúlt tíz évben 84 szervezet 434 fejlesztését gyűjtötték össze, ezek összesen 27,5 milliárd forint megtakarítást hoztak a vállalatoknak.

„Egyre rövidül az átlagos megtérülési idő, a hozzánk benyújtott projektek zöme két éven belül behozza a beruházást” – tapasztalta a projektvezető. Ennek sok oka lehet: a gyors megtérülés motiválóbb lehet a vezető számára abban az esetben, ha nem mer hosszú távra tervezni és évek múlva megtérülő fejlesztést kockáztatni a szabályozási és technológiai változások miatt. Általában az elején megy könnyen a környezeten való takarékoskodás: egy sokéves, kissé elavult gépparkkal és épülettel rendelkező termelőüzem nagy hatékonyságjavulást tud elérni a gépek cseréjével, modernizálásával. Ezeket a rövid idő alatt megtérülő fejlesztéseket nevezi a Követ alacsonyan csüngő gyümölcsnek. Később már egyre nagyobb befektetéssel lehet csak energiacsökkenést elérni. Jellemző, hogy a multiknál általában az anyacégnek van környezeti stratégiája, és bizonyos mértékű energiacsökkentést előír, ám a megvalósításban szabadságot ad a helyi 
leányvállalatnak.

Az Audinál például az anyacég Volkswagen konszern is szívén viseli az energiahatékonyság és környezetvédelem ügyét, a vállalatcsoport közös adatbázist üzemeltet a megtakarítási lehetőségekről. Az Audinál 3-4 éve zajlanak koncentrált, tematikus energiamenedzsment-programok, a magyar leánycég munkatársainak ötlete volt az alábbi két, pénztárcakímélő innováció. A motorok megmunkálását kiszolgáló hűtő- és kenőfolyadék-ellátó berendezések szivattyúit megvizsgálták, s azt tapasztalták, hogy ezek nem a legnagyobb hatásfokú munkapontban működtek. A munkapont optimalizálásával azonnal csökkent az energiafelhasználás, így a szükséges szivattyúk száma is. Az Audi Hungaria Motor Kft. évi közel húszmillió forintot takarított meg anyagi befektetés nélkül.

A motorgyártó egy másik intézkedéséért kapott a Követ-től Energia Menedzsment Különdíjat: a próbajáraton levő motorok hűtővizéből a keletkező 75 fokos meleg vizet visszaforgatták a fűtési rendszerbe, így csökkentették a fűtővíz újrafelmelegítési költségét. A keletkező 1750 megawattóra hőenergia-megtakarítás 100 családi ház fűtésére lenne elég. Az 50 millió forintos kezdeti beruházás 1 év 7 hónap alatt térül meg a cég számításai szerint.

„Az Audinál a gyártási költségek 10 százalékát is eléri az energiaköltség. Tanúsított energiamenedzsment-rendszerünk van, így folyamatosan fejleszteni kell a hatékonyságot” – meséli Torma András környezetvédelmi mérnök. Az Audi Hungaria folyamatosan vizsgálja megújuló energiaforrások felhasználási lehetőségeit a vállalat energiaellátásában, az elmúlt pár évben e téren több projektet is sikerrel megvalósítottak.

ZÖLD SÖRGYÁR
Az IKEA Lakberendezési Kft.-nél a nemzetközi központ határozta el 2006-ban az IKEA Goes Renweable fenntarthatósági programot, amely 25 százalékos energiamegtakarítást és 100 százalékban zöldenergia használatát tűzte ki célul. A magyar leánycég két éve ennek jegyében a világítást reformálta meg. A fénycsöveket a környezetbarát, energiatakarékos LED-ekre cserélték a 2 hektár területű mélygarázsban, a vizesblokkokban, a bejáratnál, az áruházban pedig a spotlámpákat helyettesítik. Az utóbbi központi döntés volt, de a többi területen a magyar leányvállalat vezetése határozta el az újítást. A 21 milliós beruházás közel három év alatt térül meg a csökkenő villanyszámlán. Az áruház oldalán világító IKEA feliratokban is LED-ekre cserélték a fénycsöveket, a használati meleg vizet pedig napkollektorral állítják elő.

A Dreher Sörgyárak Zrt.-nél átfogó energiamenedzsment-rendszer van, folyamatosan igyekszenek javítani környezeti teljesítményüket, energiafelhasználásukat. Az elmúlt években számos beruházást hajtottak végre az energiatermelés és -megtakarítás terén. „Nagyon energiaigényes a sörgyártás folyamata, ezért számos projektünk van, a szakembereink nagyon elkötelezettek a természeti erőforrások megóvására” – mondja Fertetics Mandy vállalati kapcsolatok és fenntartható fejlődés vezető. A három éven belül megtérülő innovációkat teljes mellszélességgel támogatja a cég, az ennél hosszabb idő alatt megtérülőket alaposabban megvizsgálják. A cég számos víztakarékossági intézkedést is hozott, noha Magyarországon a viszonylag alacsony ár miatt ezek nem térülnek meg.

Az idén a Követ díját nyerte el a három éven belül megtérülő beruházások kategó-
riájában a sarjúgőzveszteség-csökkentő intézkedésük. A sör palackozásánál a dobozok, üvegek mosásánál szükséges lágyvíz  előállítása során keletkező sarjúgőzt visszaforgatták, ezzel évi 900 ezer forintot takarítanak meg, a beruházás költsége 1,2 millió forint volt. A cég számos más innovációt vezetett be a közelmúltban, például a biológiai szennyvíztisztítóban keletkező biogáz felhasználásával 8 százalékkal mérsékelték a gyár teljes földgázigényét. A sörgyár számtalan környezetvédelmi intézkedését a fogyasztók felé nem annyira kommunikálja, inkább szakmai partnereivel osztja meg ezeket.

A kis- és középvállalatok akkor szoktak az energiahatékonyságra gondolni, ha ilyen témájú pályázatot látnak – véli Rajné Adamecz Ildikó, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási igazgatója, aki energetikai projektek finanszírozásában vesz részt. A pályázati téma azonban nem feltétlenül azonos azzal, amire az adott cégnek szüksége lenne. „Nem biztos, hogy egy pályázattal finanszírozott kazáncsere a leghasznosabb a cégnek, lehet, hogy érdemes lenne előbb az épület szigetelését, nyílászáróit rendbe hozni” – mond példát a szakember. Egy 30 százalékos megtérülésű energetikai projekt már pályázati támogatás nélkül is tudná magát finanszírozni.

A megújuló energiák házi előállításába  – napelembe, szélkerékbe, biomasszába – sok cég szívesen beruházna, ám az igen hosszú, esetenként 20-40 éves megtérülési idő elveszi a kedvüket. Ezen segítene a szakma által epedve várt Metár, a megújuló energiákra szabott állami támogatási rendszer, ám ahogy nemrég lapunk is bemutatta (Piros a zöldre – Figyelő, 2012/40. szám), ennek pontos részleteivel még adós a kormányzat.

Díjazott gyakorlatok
A Követ Egyesület az alábbi vállalati környezeti megtakarítási gyakorlatokat tüntette ki október 17-i díjkiosztóján:

Mol Nyrt.
Beruházást nem igénylő, azonnal megtérülő intézkedés
■ 
A Dunai Finomítóban az aromásalapanyag-desztilláló torony működési paramétereit módosították.
■ 
Éves energiamegtakarítás: 84 eGJ (gigajoule-egyenérték)
■ 
Beruházás összege: 0
■ 
Éves anyagi megtakarítás: 1,2 milliárd forint
■ 
Megtérülés: azonnal

Dreher Sörgyárak Zrt.
Három éven belül megtérülő beruházások
■ 
A sarjúgőzveszteség megtakarítása.
■ 
Beruházás összege: 1,2 millió forint
■ 
Éves anyagi megtakarítás: 900 ezer forint
■ 
Megtérülés: 1 év 5 hónap

Chinoin Zrt.
Három éven túl megtérülő fejlesztés
■ 
A víztisztítás modernizálása, a sósav, a nátrium-hidroxid és a vízfelhasználás csökkent.
■ 
Beruházás összege: 257 millió forint
■ 
Éves anyagi megtakarítás: 16,2 millió forint
■ 
Megtérülés: 16 év

Audi Hungaria Motor Kft.
Energia Menedzsment Különdíj
■ 
A hővisszanyerés fejlesztése.
■ 
Beruházás összege: 50 millió forint
■ 
Éves anyagi megtakarítás: 34 millió forint
■ 
Megtérülés: 1 év 7 hónap

Keler Zrt.
Irodai Zöld Megtakarítás Különdíj
■ 
Központi nyomtatás, a papírfelhasználás 30 százalékkal csökkent.
■ 
Beruházás összege: 10,7 millió forint
■ 
Éves anyagi megtakarítás: 7,9 millió forint
■ 
Megtérülés: 2 év 1 hónap

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200