Szűk debreceni kör kap uniós milliárdokat
Figyelő Online
- Bucsky Péter
2012.11.08 07:05
Ellentétben amerikai, Szilícium-völgybeli előképével, a magánszektor befektetései mellett jelentős mértékben közpénz, uniós források felhasználásával hoznának létre informatikai pólust Debrecenben.
A cél az lenne, hogy a régióban magas hozzáadott értékű infokommunikációs ipar alakuljon ki, amely támogatások nélkül is életképes. Az alföldi városban - völgy híján - a 2008 júliusában alapított társulás a Szilícium Mező Regionális Informatikai Klaszter (SziMe) nevet vette fel.
A név alatt futó projektek keretében cégek hangzatos célokra pályáztak, és nyertek, miközben ezek tényleges tartalma, a megtérülési tervek realitása nem sokat nyomott a latban. Összesen 8 milliárd forintnyi, nagyobb részt informatikai kutatási projektet hajtanak végre a klaszterhez kapcsolódóan, amelyből 4,3 milliárdot uniós forrás fedez. Utóbbin belül a magyar állam hozzájárulása 645 millió forint.
A pénz elköltése biztos, az eredmények annál kevésbé. Szinte mindegyik projekttel kapcsolatban felvethető, hogy többé-kevésbé telített piacra kíván betörni termékkel vagy szolgáltatással, ami természetesen nem lehetetlen, de feltételezi, hogy versenyelőnye legyen.
Az életképesség mellett a költségek indokoltsága a legnagyobb kérdés: a Figyelőben közölt számításból kiderül, a projektek időtartama alatt a fejlesztő cégek nagyobb egy főre jutó költségvetéssel gazdálkodnak, mint az olyan multinacionális, Budapesten működő informatikai fejlesztő vállalatok, mint az Ericsson Magyarország és a Nokia Siemens Networks.
További részletek a ma megjelenő Figyelőben!
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.