brusszel


Mégsem volt törvényszerű a kommunista rendszerek bukása?

Figyelő Online - Németh Hilda
2012.11.14  09:11   
mail
nyomtatás
A vasfüggöny leomlása után sorra buktak meg a kommunista rendszerek szerte a világon. Sokak szerint ez egy természetes folyamat volt - elkerülhetetlen és visszafordíthatatlan, ám Anne Applebaum, a Washington Post állandó cikkírója nem látja ennyire egyértelműnek a helyzetet.
Applebaum a témával kapcsolatos gondolatait az „Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe, 1945-56" című könyvében fejti ki, melynek fókuszában Magyarország, Lengyelország és az NDK áll.

A mű meglepően emberi - helyenként humoros, helyenként szívbemarkoló, és annak ellenére lebilincseli az embert, hogy mindnyájan ismerjük a történet végét - írja Fred Hiatt, aki szintén a WP munkatársa. A szerző azoknak a közép-európaiaknak ajánlotta kötetét, akik minden körülmények között kiálltak az igazukért.

Bármily lehangoló időszakot dolgoz is fel, a könyv bizonyos értelemben pozitív történet, hiszen minden terror és elnyomás ellenére végül az emberek szabadság utáni vágya győzedelmeskedett a diktátorok hatalma felett.

Az írónő igyekszik megfejteni, hogyan sikerült a szovjeteknek leigázni és több évtizeden át uralmuk alatt tartani három egymástól ennyire különböző országot. Meglehetős részletességgel, mégis érdekfeszítően tárja elénk, hogyan tervezte meg Sztálin a második világháború alatt a szóban forgó térség meghódítását.

Az aktuális helyzet értékelése kapcsán rámutat arra is, hogy Putyin milyen hűségesen követi Sztálin nyomdokait. Nem meglepő módon mindkettejüknél stratégiai fontossággal bír a rendőrség és a titkosszolgálat, az ország és a gazdaság hibás működéséért ma is a nyugati felbujtókat és a rendszer belső ellenségeit teszik felelőssé. Az ellenállók ugyanúgy letartóztathatók, megverhetők és meggyilkohatók, mint ötven évvel ezelőtt, hiszen köztudott, hogy egy-egy kellően erőszakos, elrettentő példa tömegeket képes elhallgattatni.

A teljesség kedvéért a szerző megvizsgálja a két államfő ténykedése közötti eltéréseket is, külön kihangsúlyozva, mennyire eltér Putyin macsósra vett karaktere Sztálin véresen komoly figurájától.
Napjainkban a korábbiaktól eltérően alakul a nyugati országok Oroszországhoz való kapcsolata is. A II. világháború után Winston Churchill kiállt Sztálin terjeszkedése ellen. Manapság az Obama kormány Oroszország együttműködéséért folyamodik, hogy megteremtse a demokráciát Szíriában, miközben igyekszik eltussolni még a kongresszus előtt is Putyin felelősségét fegyencek és vallási üldözöttek haláláért.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200