brusszel


HIPC, HIPC, hurrá?

Figyelő Online - Toronyi Anikó
2012.11.15  09:11   
mail
nyomtatás
Görögország katasztrofális hosszú távú kilátásain csak az segíthet, ha hasonló bánásmódban részesül, mint korábban a súlyosan eladósodott országok (HIPC) - olvasható a The Economist cikkében.
Általános sztrájk, utcai tiltakozások, parlamenti viták a segélycsomagok lehívásához szükséges megszorító intézkedésekről, egyre jobban visszaeső gazdaság, és egyre magasabbra rúgó adósságteher. A jelenség nem új: Görögország jelenlegi helyzete nemcsak az elmúlt évekbeli nehézségeket idézi vissza, de kísértetiesen hasonlít a fejlődő országok 1980-as és 1990-es évekbeli adósságválságához is.

A több tucatnyi, adóssággal sújtott latin-amerikai és afrikai ország példája jó leckéül szolgálhat Görögország „megmentői" számára. Az 1996-os HIPC-kezdeményezés (a HIPC betűszó jelentése Súlyosan Eladósodott Szegény Országok (Heavily Indebted Poor Countries)) értelmében a hitelezők elengedték a súlyosan eladósodott országok tartozásainak egy részét azzal a feltétellel, hogy a bevezetett reformokkal egyszersmind a szegénységet is csökkentsék. Európában Lengyelország esete példaértékű. A kommunizmus idején óriási adósságot halmozott fel, így gazdasága csak azután tudott talpra állni, hogy az 1990-es évek elején hitelezői átmenetileg szabad mozgásteret biztosítottak számára.

Görögország számára is ez lenne célravezető megoldás. Amennyiben a görög parlament elfogadott költségvetési tervezettel rendelkezik a 2013. évre, az ország újabb mentőalapokhoz juthat, ami elodázná a küszöbön álló teljes összeomlást. Ugyanakkor hosszabb távú megoldást csak az adósság elengedése nyújthat. Ezért lenne szükség arra, hogy Görögország fő hitelezői, azaz néhány eurózóna-tagállam, illetve az Európai Központi Bank egy olyan tervet fogalmazzon meg az adósságteher csökkentésére, amely egyben kötelezné az országot bizonyos reformok bevezetésére.

Görögország adósságállományának 70 százalékával a hivatalos hitelezőinek (azaz európai államok kormányainak, valamint az IMF-nek) tartozik. A visszafizetés esélye pedig - a görög gazdaság teljesítőképességével párhuzamosan - a nulla felé közelít. Kormányzati előrejelzések szerint az ország adósságállománya 2014-ben meg fogja haladni a GDP 190 százalékát.

Magánkörökben sok európai belátja, hogy ekkora adósságállomány automatikusan nem csökkenthető fenntartható mértékűre, még csak megközelítőleg sem. Nyilvánosan azonban ezt a nézetet határozottan elutasítják. Németország is inkább hajlandó haladékot adni a görögöknek a megszorítások foganatosítására, de a hitelek elengedéséről hallani sem akar.

Politikailag érthető ez a magatartás. Németország attól tart, hogy bárminemű adósság-elengedés gyengítené a görögök motivációját ahhoz, hogy strukturális reformokat vezessenek be. Sőt, elképzelhető, hogy egy ilyen lépés annyira felbőszítené a német polgárokat, hogy a jövő évi választásokon „revansot" vennének Angela Merkel kormányán.

Gazdaságilag a helyzet kétségkívül katasztrofális. Mindaddig, amíg Görögország fizetésképtelensége fennáll, az ország képtelen marad a magánkötvények piacáról finanszírozni magát, és a befektetők is menekülnek az országból.

Ha azonban egy olyan megállapodás születne, amelyben a felek megegyeznének abban, hogy Görögország nem áll el a reformok bevezetésétől, a hitelezők fokozatosan csökkenthetnék a követeléseiket mindaddig, amíg az elérne egy „elbírható" szintet 2020-ra (ez a GDP kb. 120 százalékos szintjének felelne meg). Mindezt a kamatlábak csökkentésével és a lejárati idők (akár 50 évvel való) kitolásával lehetne elérni. Így Merkel asszony is biztosíthatná választópolgárait arról, hogy a görögök a nekik folyósított összegek nagy részét visszafizetik.

Ha minden a fentiek szerint alakul, Görögország elkezdhet reménykedni abban, hogy számára is van kiút a válságból. A befektetők ismét nagyobb biztonsággal helyezhetnének el tőkét az országban, ami így lassan megint növekedési pályára állhatna. Mindezek nélkül azonban Görögország jövője valóban kilátástalan marad.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200