brusszel


Lassúbb növekedés fékezi az olajkeresletet

Figyelő Online
2012.11.13  13:38   
mail
nyomtatás
A vártnál lassabb világgazdasági növekedés jövőre visszafogja az olaj világpiaci keresletét - közölte a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) kedden közzétett havi jelentésében.
A párizsi székhelyű szervezet nem változtatott ugyan a napi 800 ezer hordós, az olajkereslet 2013. évi növekedésére vonatkozó előrejelzésén, de figyelmeztetett, vannak kockázatok. Az IEA szerint különösen a fejlett gazdaságok esetében vannak negatív kilátások, hiszen továbbra is fennállnak az euróövezeti és amerikai gazdasági problémák. A szervezet szerint a gyenge kereslet azt is jelenti, hogy az idei jelentős termeléskiesés, így az iráni kivitel korlátozása, és számos nem tervezett finomítóleállás nem okozott ellátási gondokat.

"Sokkal nagyobbat ütöttek volna ezek a fennakadások, ha a gazdaság teljesítménye nem lett volna ennyivel gyengébb a vártnál" - fogalmazott jelentésében az IEA. Az IEA szerint a nem OPEC-tagállamok kínálata napi 54 millió hordóra nő jövőre. A bővülést elsősorban a magasabb amerikai kitermelés okozza. Az energiaügynökség hétfőn közzétett másik éves jelentésében azt állapította meg, hogy az Egyesült Államok 2017-re Szaúd-Arábiát megelőzve a világ első számú olajtermelője, és már 2015-re a legnagyobb gázkitermelője lehet.

Akkor Maria van der Hoeven, az IEA vezérigazgatója úgy fogalmazott: "Észak-Amerika jelentős olaj- és gázipari átalakulás előtt áll, amely a világ valamennyi térségére kihat majd, de hasonlóan nagy hatású változások elképzelhetőek az energiahatékonyság terén a világ többi részén is". Az IEA hagyományosan a "nyugati"olajtermelő államok szervezete. A - többnyire - közel-keleti államokat, tovább egyes afrikai és dél-amerikai olajkitermelőket a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) nevű kartell képviseli.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.