brusszel


Öten előzetesben - A soltvadkerti takarékszövetkezet különös pénzügyei

Figyelő Online - Brückner Gergely
2012.11.15  06:04   
mail
nyomtatás
Alig öt hónappal a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet bedőlése után a rendőrség már elegendő bizonyítékot talált öt személy, köztük a volt elnök előzetes letartóztatásához.


A rendőrség november 6-án négy férfit meg egy nőt fogott el és hallgatott ki gyanúsítottként a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezettel kapcsolatban, köztük a korábbi elnököt, H. Bélát is – jelentette be az Országos Rendőr-főkapitányság. A Kecskeméti Városi Bíróság az öt gyanúsítottat csütörtökön előzetes letartóztatásba helyezte különösen nagy kárt okozó csalás gyanújával. A Figyelő már a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet bedőlése utáni első napokban is arra hívta fel a figyelmet, hogy a történetben büntetőjogi elemeket is sejteni lehet (Különös vadkerti ügyletek – Figyelő, 2012/23. szám). A szűkszavú rendőrségi közlés szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) május 24. óta folytatott nyomozást, és a gyanúsítottak egy felszámolás alatt álló céggel összejátszva okoztak kárt. A közlésekből az már nem teljesen világos, hogy az ügyletekkel pontosan kit és milyen módon igyekeztek megkárosítani. A 7500 fős Soltvadkert az ország harmadik legnagyobb takarékszövetkezetének volt a központja, és már csak elhelyezkedése folytán is sok legenda szólt arról, hogy a kistérség borpancsolói, olajszőkítői is sokféle kapcsolatban álltak a helyben erős pénzintézettel.

Ez persze csak helyi legenda volt, de ami tény: a felügyelet figyelmét már korábban is felkeltette néhány furcsaság, többek között az elnököt is kétmillió forintra büntette. A takarékszövetkezetet azonban a felügyelet sem tudta stabilizálni, az be is dőlt, ezután további bírságokat szabtak ki (lásd a kiemelést). Az eset bűnügyi kivizsgálásához a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság kezdett hozzá, de a nagyon bonyolult ügyet szinte azonnal átadta az NNI gazdaságvédelmi főosztályának. A rendőrség egyelőre nem közölte, hogy pontosan milyen cégeket használtak a takarékszövetkezeti vezetők a feltételezett bűncselekményhez. A cégnyilvántartás azonban elég sok furcsaságot mutat.

A környéken úgy tudják, hogy az elnök és családja komoly gazdasági potentátok voltak, még olyan milliárdosokkal is kapcsolatban álltak az érdekeltségeik, mint Tarsoly Csaba, a Quaestor-csoport tulajdonosa vagy Kapolyi László volt ipari miniszter. H. Béla családjának elsősorban bútoripari érdekeltségei voltak, igaz, a Fantázia-Agrofa és a Fantázia Bútorház Kft. többmilliárdos veszteséget halmozott fel az elmúlt években. Ennek ellenére zavartalanul működtek. Kérdés, hogy miből és miért.

Talán még érdekesebb volt az a lapunk által alaposan körüljárt történet, amely szerint a szövetkezet több vezetője is igazgatósági, illetve felügyelőbizottsági képviselője volt az Air Control Hungary Találmány- és Szabadalomhasznosító Zrt. nevű különös cégnek. A takarékszövetkezettel azonos címen működő, a Seychelle-szigeteken bejegyzett Insy Inc. által alapított, majd mostanra egy panamai hátterű csoporthoz kerülő társaságnak soha nem volt árbevétele. Tulajdonosai mégis 910 millió forintnyi tőkét adtak össze. Az Air Control alapításánál egy szélsőséges politikai kezdeményezés, a Polgárok és Polgármesterek Szövetsége az Élhető Magyarországért képviselői bukkantak fel, illetve annak a Magyar Világ című szélsőséges lap körül kialakult szellemi köre. A cég első képviselője Kőrösi Imre egykori MDF-es képviselő volt, a felügyelőbizottságban pedig helyet kapott Kozenkay Jenő, a III/II-es kémelhárító csoportfőnökség egykori tagja, az Aerocaritas légimentő-alapítvány vezetője is. A céget később zavaros kapcsolatok fűzték különböző nyíregyházi és vásárosnaményi vállalkozókhoz. H. Béla ebben a cégben is képviselői szerepet vállalt, miképpen a Globe-SW Informatikai Zrt.-ben is.

Ő is, más takarékszövetkezeti vezetők is képviselői voltak húsipari cégeknek is, amelyek közül a legnagyobb a Hazai Hús Zrt. nevű társaság. Talán már mondanunk sem kell, ez a vállalkozás is hatalmas veszteséggel működött.

Takarékos számok

15 332 betétes – ennyi károsultja volt a takarékszövetkezet bedőlésének.
33,2 milliárd forint – ekkora kártalanítást fizet az Országos Betétbiztosítási Alap.
27 millió forint bírság – augusztusban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete ekkora bírságot szabott ki a szövetkezet öt volt vezetőjére, a legtöbbet, 10 millió forintot az elnökre.
3 milliárd forint – pár év alatt ennyi veszteséget termeltek a H. család fa- és bútoripari cégei
17 helyszín – egy összetett akcióban három napon keresztül a nyomozók ennyi házkutatást tartottak.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.