brusszel


Gyilkosság az olimpiai bajnok házában - Ez állt a háttérben!

Figyelő Online
2012.11.14  16:48   
mail
nyomtatás
Munkácsy Mihály festő hagyatékának őrzése kapcsán dolgozott együtt Marschalek Ákos, a pingpongszövetség alelnöke és M. József, vagyis a november 12-i budaörsi gyilkosság áldozata és elkövetője.
Munkácsy Mihály festő 1844. február 20-án született Munkácson. A nevét viselő alapítvány tavaly, a 167. születési évfordulón a híres festő síremléke elé szervezett tisztelgést. Mint arról akkor a blikk.hu is beszámolt, mindössze hárman jelentek meg a megemlékezésen, az alapítvány alelnöke, Marschalek Ákos, az alapítvány egyik tagja M. József, illetve Marschalek Ákos nagybátyja, az olimpiai bajnok vizilabdázó Kárpáti György. A három résztvevő elhelyezte koszorúját a síremléknél - az ezt megörökítő fotó a mai napig is elérhető az interneten.

Ugyanez a három ember szerepel azóta egy november 12-i tragikus kimenetelű vita újabb és újabb híradásaiban. Ekkor ugyanis M. József hirtelen felindulásból megölte Marschalek Ákost, a gyilkosság éppen egy hozzájuk kötődő vállalkozás székhelyén, Kárpáti György budaörsi házában történt.

A híradások szerint elmérgesedett üzleti vita, egy bedőlt hiteltartozás állt a gyilkosság hátterében.

ÜZLETI KÖRÖK
A tettesnek is és áldozatának is sokféle üzleti vállalkozása volt, előbbi például művészeti-kereskedelmi, vendéglátóipari, illetve elektronikai cikk kereskedelmi cégekben is érdekelt volt, és vélhetően a monogramja adott nevet a budaörsi M. J. Wattson Kft. reklámügynökségnek is. Ami azonban biztosan összeköthette őt áldozatával az a Munkácsy-hagyaték őrzésével, menedzselésével kapcsolatos cégek, vállalkozások voltak. M. József érdekeltségében volt ugyanis az a Munkácsy Holding Kft., amelynek korábban az áldozat volt a tulajdonosa, és amelynek a Munkácsy Art Kft. volt az érdekeltsége, amelyet szintén Marschalek Ákos képviselt. Ő volt ugyanis a jobbkeze többféle poszton is Pákh Imre magyar-amerikai műgyüjtőnek. A Munkácsyhoz hasonlóan szintén munkácsi születésű üzletember-műgyűjtő még a rendszerváltás előtt az Egyesült Államokban csinált sikeres üzleti karriert és a kilencvenes évek közepétől gyűjtötte Munkácsy Mihály műveit. Az ezzel kapcsolatos alapítványát 2010-ben alapította. Ennek az alapítványnak volt az ügyvezető elnöke Marschalek Ákos, míg az elnöki posztját a jobboldal neves kultúrpolitikusai vitték, korábban L. Simon László, újabban pedig Rákay Philip. Az alapítvány honlapja szerint a kuratórium tagjai között is neves közéleti személyiségek, elsősorban egyházi vezetők, illetve, Schmitt Pál volt köztársasági elnök felesége Makray Katalin bukkannak fel.

REJTÉLYEK
Igaz, a Munkácsy Alapítvány honlapja szerint a kuratórium csak idén májusig rendelkezett mandátummal és sajtóértesülések szerint amúgy sem tartott üléseket. A Munkácsy Alapítványról korábban azt is lehetett olvasni, hogy különböző Munkácsy-projekteket támogat, így a Munkácsy Trilógia budapesti bemutatását, egy Ferency-kiállítást, illetve a Hősök királyok, szentek című kiállítást, amely támogatásért cserébe a Magyar Nemzeti Galériában rendezett kiállítások jegybevételének egy része az alapítványhoz vándorolt. Állítólag az volt a modell, hogy az alapítvány a támogatói összegeket átutalta a Munkácsy Art Kft-nek, mely pedig a Galériától megkapott jegybevételeket visszautalta az alapítványnak.

Korábban a Népszava írt arról, hogy ennek során voltak elszámolási viták az alapítvány és a múzeum között. Pákh Imrének volt ezen kívül egy másik műkereskedelmi érdekeltsége is, a Varleyart Kft. ebben is a dunavarsányi M. József volt a képviselő. Az állítólag ötgyermekes édesapa elkövető egyébként azonnal feladta önmagát, jelenleg szabadlábon védekezhet.

Az áldozat a Magyar Országos Asztalitenisz Szövetség alelnöke is volt, erre a posztra is a szövetségi elnöki posztot ellátó Pákh Imre jobbkezeként került. A pingpong-szövetség szomorú közleményben tudatta, őszinte részvétét fejezi ki Marschalek Ákos családtagjainak, és a folyamatban lévő rendőrségi nyomozás mellett nem kíván nyilatkozni.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.