brusszel


Tiltakoznak a civilek a világ legnagyobb vetőmag-forgalmazójának támogatása ellen

Figyelő Online
2012.11.19  17:59   
mail
nyomtatás
A világ minden részéről több mint 150 civil szervezet tiltakozik az ellen, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) támogatná a világ legnagyobb vetőmag-forgalmazó vállalatát - közölte Magyar Természetvédők Szövetsége és a Közép- és Kelet-európai Bankfigyelő Hálózat hétfőn.
A két szervezet közös közleménye szerint az EBRD-nek 2013 áprilisában kell döntenie arról, hogy ad-e 40 millió dollár pénzügyi garanciát a Monsanto számára arra az esetre, ha mezőgazdasági cégek nem tudnak fizetni a vetőmagokért vagy növényvédő szerekért, amelyek megvásárlására szerződtek az óriáscéggel.

A támogatást az EBRD olyan szerződésekre adná, amelyeket a Monsanto közepes vagy nagygazdákkal, valamint forgalmazó cégekkel kötött Bulgáriában, Magyarországon, Oroszországban, Szerbiában, Törökországban, illetve Ukrajnában. Az EBRD céljai között az átmeneti gazdaságú országokban a magánszektor és a verseny támogatása szerepel, ezzel a küldetéssel nem egyeztethető össze, hogy a világ egyik leggazdagabb cégének adnak pénzt - idézi a közlemény Fidrich Róbertet, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetőjét.

A szakember hangsúlyozza azt is: a Monsanto által is szorgalmazott mezőgazdasági modell a vegyi anyagokra, monokultúrákra, génmódosított növényekre és a kistermelők kiszorítására alapul, ami veszélyezteti az élelmezés-biztonságot.A Közép- és Kelet-európai Bankfigyelő Hálózat kezdeményezésére a héten 158 civil szervezet a világ minden részéről közös levélben tiltakozik az EBRD vezetőségénél a Monsantónak nyújtani tervezett pénzügyi támogatás ellen. Az aláírók egyben felszólítják a bankot, hogy értékelje újra az élelmezés-biztonsággal kapcsolatos hozzáállását, és az iparszerű, nagyüzemi gazdálkodás támogatása helyett a fenntarthatóbb, természetbarát és kisebb léptékű gazdaságok bátorítását helyezze a középpontba - áll a közleményben.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.