Az idén 30 milliárd forintot, jövőre 53 milliárdot szán a kormány az egészségügyi dolgozók béremelésére, annak forrását az újonnan bevezetett népegészségügyi termékdíjból, a jövedéki adóból és az állami irányítás alá vont kórházaknál megkezdett központosított közbeszerzésekkel nyert megtakarításokból teremtette meg a kormány - tájékoztatta a sajtó képviselőit ma délelőtt Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár. Ez utóbbi vélhetően 10-20 százalékos megtakarítással jár majd a fekvőbeteg intézményekben.
Szócska Miklós utalt a visegrádi országok orvos szakszervezetei mára meghirdetett közös, szimbolikus akciójára, amellyel kapcsolatban Bélteczki János, a szövetség elnöke kijelentette: az akciót hétfőn a négy visegrádi (V4) ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - orvos szakszervezeti vezetői egy időben, az egészségügyi kormányzatok helyi épületei előtt hirdették meg. A résztvevők a munkaközi szünetükben fogják jelezni, hogy ez az utolsó figyelmeztetés a kormányuknak. Ha nem teljesülnek elvárásaik, akkor ennél lényegesen komolyabb akciókat is tarthatnak - tette hozzá, utalt Bélteczki a több országban elindított felmondási akciókra, sztrájkokra. Magyarországon egyébként a novemberi akcióban nemcsak kórházi orvosok, hanem az alapellátásban dolgozók is részt vesznek.
Szócska Miklós kijelentette: a kormány az egészségügyi dolgozókat a jövedelmük emelésével is motiválni szeretné, hogy ne távozzanak az országból, ezért is hagy minden megtakarított forintot az ágazatban, és folytatni akarja az idén megkezdett béremeléseket. A júliusi emelésből kimaradtak, köztük például a légi mentősök, az epidemiológiai központ dolgozói, a drog rehabilitációban dolgozók, a fogászatok munkatársai még az idén számíthatnak pótlólagos béremelésre, ennek 2 milliárd forint körüli összege rendelkezésre áll.
A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgatója arról tájékoztatott, hogy megkezdték a központosított közbeszerzést, például már negyven kórház közösen szerzi be a földgázt, a korábbi 126 forintos köbméter ár helyett 108 forintért. Török Krisztina elmondta, hogy megkezdték a közös villamos energiavásárlást is, ami 25 forint helyett 20 forint 30 fillérbe kerül majd, e beszerzésbe hamarosan 95 kórház csatlakozik, így további árlehajtást érhetnek el.
Sikeres volt a daganatos betegek kórházi gyógyszereire kiírt tender is. ami a kedvező ár mellett a biztonságos betegellátást is szolgálja. A közös gyógyszerbeszerzést megelőzi a gyógyszertanács munkája, ők állították össze azt a 60 hatóanyagot tartalmazó listát, amelyek vásárlására egy-két héten belül nyílt tender eljárást írnak ki. Becslések szerint a 35 milliárdos kórházi gyógyszerbeszerzés tizede megtakarítható lesz. Ugyancsak készül az orvostechnikai eszközök központosított beszerzéssel vásárolható alaplistája, készülnek továbbá a mobil telefonhasználat és az általános biztosítás megkötésének közbeszerzés útján történő megoldására a kórházakban.
Kérdésre, hogy miért van az, hogy a magyar gyártók csupán 25 százalékkal részesednek az orvostechnikai beszerzésekből, pedig 60 százalékot tudnának garantálni a kórházaknak, Szócska Miklós azt válaszolta: mindent elkövetnek a hazai gyártók érekében, így termékeik hazai felhasználása mellett azok exportálásában is, ám minden termék beszerzésnél az elsődleges szempont a betegek ellátásának biztonsága.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.