brusszel


Budai Gyula: elfogadhatatlan lenne az agrártámogatások csökkentése az új EU-büdzsében

Figyelő Online
2012.11.20  16:27   
mail
nyomtatás
Magyarország számára elfogadhatatlan lenne, ha csökkenne az agrártámogatásokra fordítható összeg az Európai Unió következő hétéves költségvetési keretében (MFF) - mondta Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára az MTI-nek kedden Berlinben.
Az államtitkár a német fővárosban folytatott tárgyalásait értékelve hangsúlyozta: a magyar és a német álláspont a Közös Agrárpolitika (KAP) vonatkozásában "majdnem valamennyi területen megegyezik". Ugyanakkor Németország ragaszkodik ahhoz, hogy az uniós hazai össztermék (GDP) 1 százalékában határozzák meg a hétéves költségvetési keret kiadási főösszegét, amiből az agrártámogatások csökkentése következne, ezt pedig Magyarország elutasítja.

Magyarország számára a mezőgazdaság stratégiai kérdés, ezért az agrártámogatások jelenlegi szintjének megőrzése mellett áll ki. Az sem elfogadható javaslat, hogy az agrártámogatásokat a kohéziós források javára csökkentsék, hiszen az agrártámogatások "átláthatóak, követhetőek és a támogatási folyamat állandó ellenőrzés, monitoring mellett zajlik, ugyanez viszont a kohéziós alapokról nem mondható el" - fejtette ki Budai Gyula.Hangsúlyozta: Magyarország az EU-hoz 2004-ben csatlakozott országcsoport tagjaként 2013-ban éri majd el az agrártámogatások 100 százalékos szintjét, amely azonban még így is jelentősen elmarad az úgynevezett régi tagországokat megillető támogatás mértékétől. Ezért aztán az EU kettészakadásával fenyegető helyzet állna elő, ha még ehhez a szinthez képest is csökkentenék az agrártámogatásokat. A régi tagországok behozhatatlan előnyre tennének szert, de a támogatások esetleges csökkentése nemcsak az új tagállamok számára lenne hátrányos, hanem az EU pozícióját is rontaná a nagy gazdasági erőközpontokkal, például Kínával és Brazíliával folytatott versenyben - fejtette ki.A mezőgazdaság stratégiai jelentőségét mutatja, hogy az ágazat 2,7 milliárd euróval járult hozzá tavaly a külkereskedelmi mérleg többletéhez - tette hozzá az államtitkár.

A magyar-német kapcsolatok rendkívül erősek a mezőgazdaság területén - emelte ki Budai Gyula, ennek jeleként értékelve, hogy államtitkári munkája megkezdése, vagyis március óta már harmadszor folytatott kétoldalú megbeszélést Peter Bleserrel, a német szaktárca parlamenti államtitkárával. Tárgyalt Gerd Müllerrel, a tárca élelmiszerügyekért és fogyasztóvédelemért felelős parlamenti államtitkárával is, valamint Hans-Michael Goldmannal, a német törvényhozás alsóháza, a Bundestag élelmezési, mezőgazdasági és fogyasztóvédelmi bizottságának elnökével és a bizottság több tagjával. A minisztériumi és parlamenti megbeszélések során a német partnerek elismerésüket fejezték ki az államháztartási hiány és az államadósság csökkentését célzó sikeres erőfeszítések iránt, és jelezték, hogy "sok esetben értetlenül állnak a Magyarországot érő brüsszeli támadások előtt" - mondta Budai Gyula, hozzátéve, hogy partnerei között voltak képviselők a baloldali, ellenzéki Die Linke parlamenti frakciójából is.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.