brusszel


Marad a bankadó

Figyelő Online - Dózsa György
2012.11.22  06:04   
mail
nyomtatás
A bankadó megtartása, sőt kibővítése nem érinti a magyar gazdasági növekedést, mert már úgyis leállt a hitelezés – fejtette ki a napokban a kormányfő a véleményét arról, hogy jövőre mégsem feleződik meg a bankokat sújtó sarc, ráadásul még 2014-ben is megmarad.
Nem késtek a reakciók. Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség azóta lemondott elnöke szerint a lépés a tönk szélére küldi a magyar hitelintézeti szektort. Herbert Stepic, az osztrák Raiffeisen Bank vezetője övön aluli ütésnek nevezte a döntést.

A magyar kormány sorozatban rúgja fel a megállapodásait. A kabinet 2010 nyarán, hivatalba lépése idején vetette ki a bankadót első ízben. Akkor még úgy volt, hogy átmeneti, válságintézkedésről van szó, bár tudni lehetett, hogy az még két évig érvényben marad. Tavaly decemberben a bankok és a kabinet megállapodtak arról, hogy a pénzintézetek bevállalnak a devizahitelek végtörlesztéséből egy durván 600 milliárdos részt, bevezetik az árfolyamrögzítést. Cserébe a kormány megígérte, hogy jövőre megfeleződik a bankadó, 2014-ben pedig teljesen kivezetik azt. Az első szószegés nem késett sokáig, jött a tranzakciós adó. Most a napokban bekövetkezett a második szószegés is. Marad a bankadó.

Hihetetlenül káros, amit a kabinet csinál. Politikailag talán rövid távon kifizetődő ez a játék, a választópolgárok fülének kedves, hogy a gonosz bankokat lehet mindenért okolni és elverni rajtuk a port. Hosszú távon azonban két oldalról is visszaüthet a kormány viselkedése. Ha a bankok nem hiteleznek, mert rosszak a megtérülési mutatóik, akkor nem lesz sem beruházás Magyarországon, sem gazdasági növekedés. Így nem lesznek új munkahelyek, nem emelkednek a bérek. Ez pedig előbb-utóbb a választóknak is feltűnik. Rövid távon működhet csak az is, hogy a kormány gazdasági társaságokon keresztül adóztat, nem közvetlenül. Az embereknek előbb-utóbb csak leesik, hogy emelkedik a bankolási költség, nő 
a villany- és a telefonszámla, az internet-előfizetés.

A kabinet óvodásnak nézi a polgárokat, ha azt gondolja, hogy azok nem veszik észre ezt a trükköt. A paternalizmus amúgy is az egyik legnagyobb rákfenéje a magyar politikai életnek, pártállástól függetlenül egyébként. Ha a Fidesz valóban a magyar polgárosodás megerősítésében érdekelt, ennek felszámolásáért mindent el kellene követnie. A szerződések és a megállapodások betartása alapvető, lényegi része egy polgári társadalomnak. Ha az állam nem tartja be az általa kötött megállapodásokat, ezzel azt üzeni a polgároknak, hogy nekik sem kell. Így üres frázissá válik a gazdaság kifehérítése, az adófizetési morál javítása, a körbetartozások felszámolása és számos más, amúgy a jó irányba mutató kormányzati szándék is.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200