brusszel


Egy nem hétköznapi nő

Figyelő Online - Mártonffy Zsuzsa
2012.11.22  06:22   
mail
nyomtatás
Amerika leggazdagabb emberének felesége, aki szürke egérnek álcázza magát, és mindössze normális életet szeretne élni. Az egyik legbefolyásosabb nő a világon, aki erejét arra használja, hogy a harmadik világban ossza szét férje vagyonát. Templomba járó katolikus, aki életét az egyház által tiltott fogamzásgátló eszközök terjesztésének szenteli, és lehet, hogy a túlnépesedést is sikerül megállítania.

A Gates házaspár otthona. Ridegsége személyes válságba sodorta Melindát

Mikor 1994-ben Melinda és Bill Gates összeházasodott, az ifjú ara, ahogy ő fogalmazott, „kisebbfajta személyes válságon” ment keresztül. A drámát leendő közös otthonuk okozta. A szoftverguru Bill Gates, a Microsoft cég már akkoriban is multimilliomos alapítója pedig igazán kitett magáért. Seattle közelében, a festői Washington-tó partján építtetett egy 4000 négyzetméteres fényűző házat, számos garázzsal, fedett uszodával, moziteremmel, és természetesen mindenütt jelen levő elektronikával, óriási high-tech képernyőkkel. Melinda rosszul lett a fényűző, rideg komplexumtól, és fél éven át vitatkoztak, hagyják-e az egészet. Végül a feleség egy építésszel közösen átalakította az álomlakást, tompították a magamutogató jellegét, bensőséges tereket hoztak létre, ahol Melinda már el tudta képzelni a családi életüket. „Még mindig nem építtettem volna meg, de most már szeretem” – mondja a feleség a 147 millió dollár értékűre becsült közös otthonról. 

HÉTKÖZNAPI NŐ
A történet jól kifejezi Melinda Gates személyiségét. Bár a világ második leggazdagabb emberének felesége, ő elsősorban normális életre vágyik, idegen tőle mindenfajta fényűzés és magamutogatás. A 48 éves milliárdosnő a celebekhez képest szürke egérnek tűnik: bár mindig ápolt a megjelenése, húsz éve ugyanazon a módon hordja barna haját, s többnyire bézs vagy szürke nadrágkosztümöt visel. Ekkora vagyonnal nyugodtan elüthetné az idejét a vásárlás, szépítkezés, partik háromszögében, ő ehelyett Szenegálba és Nigériába röpdös; kalkuttai nyomornegyedekbe jár; haldoklókat látogat a legszegényebb országok kórházaiban, éhező csecsemőket ölel magához. Az asszony a férjével együtt a világ legnagyobb transzparens magánalapítványának, a Bill & Melinda Gates Foundationnek az elnöke, s ketten azt a célt tűzték ki, hogy még életükben jótékony célokra fordítják a Windows-alapító jelenleg 66 milliárd dollárosra becsült vagyonának 90 százalékát. Az alapítvány eddig 25 milliárd dollárt osztott szét főleg a szegénység felszámolását, a közegészségügyet és oktatást szolgáló programokra.

Elôadás a fejlôdô országok problémáiról. Életét a fogamzásgátlók elterjesztésének szentelte


A céltudatosság, szorgalom és a vallásos gyökerek meghatározták a Gates-feleség neveltetését. Lánykori nevén Melinda French Dallasban nőtt fel, középosztálybeli családban. Bár nem nélkülöztek, de a négy gyerek iskolázásához keményen kellett dolgozni az apának. Természetes volt, hogy a gyerekek besegítenek apjuk vállalkozásába, és az is, hogy továbbtanulnak. Melinda 14 évesen már számítógépet használt otthon, méghozzá egy Apple masinát. (Bill feleségeként viszont már deklarálja, hogy a lakásába nem enged be efféle szentségtörő holmit.) A lány az Orsolya-rendi apácákhoz járt katolikus lányiskolába, és már akkor kitűnt, mindenben egyszerre: tanulásban, sportban, közösségi életben. A Duke Egyetemen gazdasági és informatikai diplomát szerzett.

Míg későbbi férje, Bill Gates egy év után otthagyta az egyetemet, Melinda mindig kitűnő tanuló volt. Az egyetem után landolt az akkor még igen ifjú cégnél, a Microsoftnál. 1987-ben kezdett a vállalatnál dolgozni marketingmenedzserként a Word szövegszerkesztő elődjén. A 22 éves lány a legfiatalabb munkatárs és az egyetlen nő volt a kockafejűekből álló startupnál. Eleinte nem is érezte jól magát a furcsa cégkultúrában, s már épp ki akart lépni, ám egy üzleti vacsorán a vezérigazgató mellett kapott helyet, aki sokkal viccesebb arcnak bizonyult, mint ahogy képzelte. Később a vállalat parkolójában futottak össze, ahol Bill randit kért Melindától – aznaphoz két hétre. Ilyen hosszú távra Melinda nem akart nyilatkozni, de aztán az elfoglalt cégvezetőnek csak sikerült átszerveznie a programját, és még aznap este összefutottak. A főnökkel járni kockázatos lehet, a szemüveges szoftverguru ráadásul már akkor is milliárdos vagyonnal rendelkezett. Melinda úgy igyekezett feloldani a problémát, hogy a barátjának sosem beszélt a munkájáról. Eközben szépen emelkedett felfelé a ranglétrán, végül az Expedia és Encarta termékekért felelős ügyvezető igazgató lett. Egykori kollégái azt mondják, ha nem lép ki az esküvő után, még többre is vihette volna a vállalatnál.

Bill Gatesszel, egy jótékonysági úton. 2008 óta járja a világot


SORSDÖNTŐ ÜZENET
A pár hét évig járt együtt, mielőtt összeházasodott volna. A halogatás oka az volt, hogy Bill sokáig a céget tette első helyre, Melindát pedig aggasztotta, lehetséges-e a nagy nyilvánosság előtt szereplő, támadások kereszttüzében élő munkamániás milliárdossal normális családi életet folytatni. A férfi végül akkor fordult a családalapítás felé, amikor édesanyja gyógyíthatatlan rákbeteg lett. Nagy hatással volt a pár életére az a levél, amelyet az anyós, Mary Gates írt Melindának: „Aki sokat kapott, attól sokat is várnak” – figyelmeztette menyét. Melinda ennek hatására győzte meg férjét is, hogy a milliárdjaikat fordítsák nemes célok szolgálatára. 

Az első ötlet az volt, hogy – híven a Microsoft profiljához – az iskolai osztályokat lássák el laptopokkal az informatikai nevelés szolgálatában. De aztán egy újságcikk mindent megváltoztatott. Melinda nem sokkal az esküvő után a New York Times címlapsztorijában arról olvasott, hogy a fejlődő országokban évi félmillió gyermek életét követelik olyan betegségek, amelyek Amerikában szinte ismeretlenek, mint a malária, a tuberkulózis és a rotavírus. A fiatalasszony eldöntötte, hogy a vagyont inkább ezen szenvedések enyhítésére szeretné fordítani, és tervéről meggyőzte Billt is. 

REFLEKTORFÉNYBEN
Az esküvő után a feleség kilépett a cégtől, és a következő másfél évtizedben három gyerekük nevelésével foglalkozott, a háttérbe vonulva, nem is nagyon szerepelt a nyilvánosság előtt. Neki meg is felelt volna egy egyszerűbb, visszavonult élet, ám a gyerekek felcseperedése után, 2008-ban az alapítvány érdekében kilépett a reflektorfénybe. Azóta folyamatosan szerepel, utazgat; előadásokat tart politikusoknak, orvosoknak; tegező viszonyban van a világ nagyhatalmainak vezetőivel; részt vesz a befolyásos Bilderberg-csoport találkozóin; barátságot ápol milliárdosokkal és rocksztárokkal. A háromgyerekes anya heti 30 órát dolgozik, és évente 3-4-szer utazik el a fejlődő világ húzós helyeire.

Hillary Clintonnal. Baráti viszonyt ápol a világ legbefolyásosabb embereivel


A politikailag problémamentes védőoltá-sok után idén nyáron új célt talált Melinda. Ahogy a londoni családtervezési csúcstalálkozón elmondta, hátralevő életét annak szeretné szentelni, hogy a fogamzásgátló eszközök minél szélesebb körben hozzáférhetők legyenek a fejlődő országokban. Mivel a katolikus egyház tiltja a fogamzásgátlást, számos támadás érte ezért az asszonyt, aki maga is templomba járó katolikus, sőt egész jótékony tevékenységét vallási gyökereire vezeti vissza. „Hiszek ebben a vallásban, lenyűgöző erkölcsi tanításai vannak, de abban is hiszek, hogy ne hagyjuk meghalni a nőket és a gyerekeket.” Hiszen, mondja, a nyugati országokban is a katolikusok nagy része alkalmaz védekezést a terhesség ellen, és ezt összeegyeztethetőnek tartja a hitével.

HATÉKONYSÁG
A fejlődő országokban utazva azt tapasztalta, a korai csecsemőhalál, illetve az anyák szülés körüli halálozásának egyik oka, hogy a gyermekek túl gyorsan érkeznek egymás után. Évente 200 ezer nő hal meg a terhesség és a gyerekszülés során, és 3 millió csecsemő az élete első évében. Az afrikai anyák éppúgy szeretik a gyermekeiket, mint a nyugatiak – érvel Melinda –, és jobban tudnák táplálni, ellátni, felnevelni őket, ha eldönthetnék, mennyi idő teljen el két szülés között. Melinda Gates júliusban bejelentette: 120 millió nőt akar korszerű fogamzásgátláshoz juttatni a harmadik világban 2020-ig. Az alapítvány 560 millió dollárt szán erre a következő nyolc évben, Nagy-Britannia kormánya és más adakozók pedig 4,3 milliárd dollárra hizlalták a büdzsét. Ha a terv sikerül, akkor Melindának nagyobb hatása lehet a világ túlnépesedésére, mint számos kormánynak és nemzetközi szervezetnek. 

HÉTKÖZNAPOK A GATES-HÁZBAN
■ 
Melinda Gates ragaszkodik ahhoz, hogy életük ne különbözzön jelentősen a középosztálybeli amerikai családokétól. Bill és ő felváltva utaznak, egyikük mindig három kamasz gyerekükkel van. Melinda mindennap tornázik, már maratont is futott. 
■ 
A család hetente egyszer közösen úszik, péntek este együtt néz filmet az otthoni moziteremben. Hétvégenként hazaküldik a személyzetet a házból, hogy maguk lehessenek. Igaz, a Gates-rezidencia futurisztikus intelligens otthon, ahol a helyiségek automatikusan bekapcsolják a fűtést, világítást, zenét, ha belép valaki.
Az alapítvány éppolyan szigorú menedzsmentelvekkel működik, mint egy nagyvállalat. Bár a 34 milliárd dolláros vagyon soknak tűnik, az USA egészségügyi büdzséjéhez képest játék pénz. Azért Gatesék igyekeznek olyan ügyeket kiválasztani, ahol nagy hatást tudnak elérni. Az eredményeket rendszeresen felülvizsgálják, és ha nem elég jók, akkor újragondolják a stratégiát, vagy esetleg kiszállnak az adott területről, és inkább ott segítenek, ahol nagyobb hatékonyságot tudnak elérni. 

Egy ponton túl már nemcsak a saját vagyonukat akarják jótékonyságra fordítani, hanem másokat is igyekeznek rávenni erre. Elsőként barátjuk, a milliárdos befektető Warren Buffett ajánlotta fel, hogy halála után az alapítvány egy évtizeden belül ossza szét a vagyonát. Közösen indítottak kifejezetten milliárdosokat megcélzó kampányt, amelyhez már több mint 80 szupergazdag csatlakozott, ígéretet téve, hogy vagyonának legalább a felét jótékonyságra fordítja.

A férj és feleség habitusa jól kiegészíti egymást a jótékonykodásban is. Míg Bill szeret sok száz oldalas WHO-jelentéseket olvasni a maláriáról, Melinda inkább személyes találkozások, emberi sorsok alapján dönt. A technokrata Bill az AIDS és a malária elleni új oltóanyagok kikísérletezésében van otthon, és most éppen víz nélkül működő vécét fejlesztet a járványok megelőzésére. Melinda jobban ért az emberek nyelvén, meg tud győzni másokat, képes rendszerben gondolkodni. A feleség már sokat szelídített számítógépzombi férjén, és ő vette rá, hogy Bill, miután elérte a világuralmat a Windowszal, ma már szintén a jótékonyságnak szenteli magát. Barátjuk, Bono, a U2 együttes frontembere ezért néha csak Kill Billnek nevezi.

NÉVJEGY
A Forbes magazin szerint Melinda Gates ma a világ negyedik legbefolyásosabb nője, Angela Merkel, Hillary Clinton és a brazil elnöknő után. Férje, Bill Gates a világ második, az Egyesült Államok leggazdagabb embere, vagyonát 66 milliárd dollárra becsüli a Forbes. 2005-ben a Time magazin Az év embereként tette címlapra férjével és Bonóval, a jótékony rocksztárral együtt. A Bill & Melinda Gates Foundation elnöke, amelynek vagyona jelenleg 34 milliárd dollár.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Nagy Szulejmán 
pénzügyi hadjáratai

A kaukázusi Krőzus nevét egyre gyakrabban hallani. Márciusban lesz 51 esztendős, de már komoly üzleti csatározásokat tudhat maga mögött.

E-testtartás-javító

Tizedik osztályos vállalkozási feladatból is nőhet ki sikeres startup. Legalábbis esélyes erre a WRU Companyre keresztelt diákcég Spiner nevű, testtartást javító kütyüje.

Nagyban játszik

Kedves buldózernek, a cirkuszi világ Bernie Ecclestone-jának tartják Guy Lalibertét, a Cirque du Soleil alapítóját.

top200