brusszel


Betörnek a háztartásokba a robotok

Egyre több feladatra lehet már önállóan boldoguló gépi segítőt bevetni
Figyelő Online
2012.11.22  06:26   
mail
nyomtatás
A tudományos-fantasztikus filmekben mindent tudó és az embert segítő automata eszközöket vizionálnak már jó pár évtizede. Ezek továbbra is csak vágyálmok lehetnek, viszont egyre több feladatra lehet már önállóan boldoguló gépi segítőt bevetni.


Takarító robotokat már ma is lehet vásárolni, önállóan porszívóznak és mosnak fel. Az electronics.ca piackutató cég szerint ez az iparág 150 milliárd forintos bevételt ért el tavaly, és 2018-ra akár 400 milliárdosra is bővülhet a piac.  Ma már a legtöbben nem fűznek vérmes reményeket a multifunkciós humanoid eszközök elterjedéséhez, hanem költséghatékony, egyes részfeladatokra specializált robotokban látják a jövőt. Segítheti a fejlesztéseket, ha az egyes részegységek könnyen integrálhatók. Az okostelefonok már elfogadható pontossággal értik meg az emberi beszédet (Apple Siri, Google Voice Search és társaik), és tudják követni az utasításokat. A gépi beszéd pedig, ha nem is kellemes, de megérthető. Mivel legtöbbször egy központi, erős gép tárolja és értelmezi az információkat a felhőben, így a robotok is egy csapásra intelligensebbek lehetnek. A robotok tárgyfelismerési készségét és navigációját segítheti, hogy a Google Goggles (okos szemüveg) alkalmazást használók révén egyre tökéletesedik a tárgyak, eszközök és épületek felismerési pontossága. A cég beszállt a nyílt forráskódú Robot Operating System fejlesztésébe is, mely lehetővé teszi, hogy az informatikusok egy egységes programnyelven tudják a robotok különböző eszközeit irányítani. Azaz az okostelefonok alkalmazásboltjához hasonlóan egyszerű lehet egy-egy további funkcióval kiegészíteni a gépeket a jövőben.



Magyar harcijáték-robot

Nem csak a munkában, a szórakozásban is szerepet kaphatnak otthonainkban a mind összetettebb eszközök. A Cloud Robot a Fejlett Technológiai Eszközök Kft. újítása. A játékosok ezzel már az interneten keresztül is úgy tudnak játszani, hogy a fizikai valójukban látják az eseményeket, és nem csak egy monitoron. Az egyelőre prototípusként bemutatott bokszoló robotok nemcsak humanoid természetük miatt különlegesek, hanem a rendkívül gyors reakcióidejük és feldolgozórendszerük miatt is.



Automata fűnyíró

A jövő tavasz slágere is lehet a robotfűnyíró, mellyel számos gyártó piacra lépett már. A Bosch Indego egyetlen feltöltéssel 20 percet tud dolgozni, 1000 négyzetméter levágásához 10 órára van szüksége. Ebből látszik, hogy egyelőre lassabb az embernél, de legalább nem kell a fűnyírásra időt pazarolni. A Svédországban már az idén forgalmazni kezdett robotot jövőre számos országban meg lehet vásárolni, de borsos, közel félmilliós ára miatt csak kevesek engedhetik meg maguknak ezt a luxust. A Husqvarna szintén 400 ezer forint felett kezdődő listaárú robotfűnyíró-kínálata abban különleges, hogy napelemekkel is ellátták a gépeket, ezért jó időben jóval ritkábban szorulnak töltésre, így hamarabb tudnak végezni. Kaphatók az izraeli Friendly Robotics Robomow és a Zucchetti Ambrogio robotfűnyírói is. Bár ezek sem teljesen intelligensek, ugyanis a karbantartani kívánt területet kábelekkel kell lehatárolni, ezek segítségével tud tájékozódni a robot.



Nyomtatható robot

Egy éve a német Fraunhofer Institut készített 3D-nyomtatóval egy felderítésre szánt robotpókot. Az idén a Massachusetts Institute of Technology és a Harvard kutatói 10 millió dollár támogatást kaptak, hogy projektjük keretében 2017-ig fejlesszék ki a térbeli nyomtatókon akár otthon is legyártható robotokat. Egyelőre két prototípus készült el: egy hatlábú rovarszerű eszköz, amely például a pincéket járva tudja a gázszivárgást ellenőrizni, illetve egy programozható csipesz, amely parányi alkatrészek pontos mozgatását segíti. Ezek 20 ezer forintba kerülnek, és 70 perc alatt lehet legyártani őket. A kutatók szerint néhány éven belül számítógépünkön megtervezhetjük a számunkra szükséges robotot otthonunkban, és ezek legalább öt évig megbízhatóan működnek.



Idősgondozó intelligencia

Idős emberek segítésére fejlesztették ki a CompanionAble projekt keretében, 7,8 millió euró európai uniós támogatással a Hector nevű robotot, mely a nehezen mozgó és beteg emberek életét segítené. Jelenleg az első példányokat tesztelik éles körülmények között Hollandiában. A koncepció újdonsága, hogy nemcsak egy robotban gondolkodtak, hanem a háztartás intelligens eszközeit is irányítani képes asszisztenst készítettek. Emlékeztet a napi teendőkre, figyeli, hogy gazdája bevette-e a gyógyszereket, ha pedig bajt érzékel, például elesik valaki az otthonában, segítséget hív. Emellett kezeli a tévét, a fűtést és más háztartási eszközöket is.



Robotkutyák a hadseregnél is

1999-ben mutatta be a Sony az AIBO nevű robotháziállatot. Ez a szórakozás mellett demonstrációs célokat is szolgált: több mint tíz éve is lehetséges volt önállóan mozgó, kommunikáló és beszéddel vezérelhető, emóciókat kifejező automata eszközt készíteni. A 2006-ig gyártott, 50 ezer példányban eladott AIBO olcsó és könnyen programozható eszközként számos mesterségesintelligencia-fejlesztési projektben töltött be fontos szerepet. Több gyártó is kínál azóta hasonló játék kutyákat néhány ezer dollárért. Az amerikai hadügy kutatási szerve, a Darpa is fejleszt robotkutyát a Boston Dynamics segítségével. Az AlphaDog nem a szórakozást szolgálja, hanem a nehezen járható terepeken az ellátmány célba juttatását: akár 180 kilogrammos terhével 32 kilométer távolságra is elkutyagol.



Pakolászó segédek

Már termékcsaládként definiálja a Toyota az embereket segítő robotjait. A Partner Robot széria egyik eszköze a járásban segíti a gyengélkedőket, de tornagyakorlatokat és edzéseket is tud tartani. A betegek emelésére is készítettek már eszközöket, hogy az ápolók munkáját segítsék. Legújabb házi segítőjük a földről, az asztalról is fel tud emelni tárgyakat, és akár a szekrény tetejére is fel tud nyúlni. Irányítása sem különösen nehéz, beszéddel vagy tablettel történik.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200