brusszel


Kiéheztetett a képzési piac

Figyelő Online - Devecsai János
2012.11.22  06:40   
mail
nyomtatás
Szinte csak jelképes volt az idén a központi régióban a HR-es oktatási támogatások kerete. Jövőre ugyan újra megnyílhatnak a pénzcsapok, ám egyelőre csak egy szűk keretű pályázat indulása biztos.


Egy HR-eseknek szóló négy-öt napos informatikai oktatás akár 300 ezer forintba is kerülhet egy embernek. Így hiába fontos szinte minden vállalatnak az IT-fejlesztések követése, ez az összeg sokuknak túl nagy terhet jelent, a képzési támogatásokra pedig az idén csak kevesen számíthattak. „A pályázható keret Közép-Magyarországon szinte csak jelképes volt az idén, így mi is hiába akartunk rajta indulni” – mondja Kimlei Anna, a Takinfo Kft. HR-tanácsadója.

Képzési pályázatok Közép-Magyarországon

Biztos
Idegen nyelvi és informatikai oktatás, magánszemélyeknek, fejenként 90 ezer forint

Várható
Zöldgazdasághoz, energetikához, környezettechnológiához kapcsolódó és idegen nyelvi képzések, vállalatonként maximum 150 millió forint
A számok nyelvén ez azt jelenti, hogy míg a vidéki régiókban 20 milliárdos támogatáson osztozkodhattak a vállalatok, addig Budapestnek és Pest megyének 1 milliárd forinttal kellett beérni. A nyáron indult pályázatok ráadásul meglepően rövid ideig voltak nyitva az érdeklődők előtt. A közép-magyarországi mikro- és kisvállalkozások jártak a legrosszabbul, mivel náluk a nyitás után hat nappal már le is zárták a jelentkezést. Pedig a kiírásnál lehetett számítani a jelentkezők rohamára, mivel a piac ki volt éheztetve. Tavaly ugyanis – a korábbi évek gyakorlatával szemben – kedvezőtlen feltételekkel lehetett képzési támogatásokat igényelni. Míg az idén több mint
4 ezer pályázat érkezett be erre, 2011-ben a százat sem érte el a támogatott projektek száma.

„Ezt látva felmerül a kérdés: szándékosan nem kívántak forrást biztosítani vállalati képzésekre, vagy egyszerű hozzá nem értésről van szó? Valószínűleg tavaly az utóbbi eset állt fenn” – jegyzi meg Lukács János, a pályázati tanácsadással foglalkozó Vanessia Kft. ügyvezető igazgatója. Az oktatóhelyeknél mindenesetre már felkészültek az új helyzetre. Tudva, hogy a konvergenciarégiókban koncentrálódnak a pályázatok, még az életbelépésük előtt igyekeztek a megfelelő marketingmódszerekkel – például személyre szabott ajánlatokkal – összeszedni a leendő ügyfeleket a vidéki térségekből.

A szakértők abban reménykednek, hogy az idén lezárult konstrukciókat jövőre újra megnyitják. Addig is a közeljövőben egy viszonylag szerény HR-es támogatási pályázattal kell beérni, amely TÁMOP-212 kódnéven fut majd. A helyzetre jellemző, hogy a nyitás időpontja még itt sem biztos. Novemberre ígérték ugyan, de valószínűbb, hogy csak januártól lehet rá jelentkezni. Cégek erre legfeljebb kerülő utakon pályázhatnak, mivel hivatalosan csak magánszemélyek vehetik igénybe a 90 ezer forintos támogatást, amelyet idegen nyelvi és informatikai képzésekre lehet használni.

A lakhely határozza majd meg, hogy a nyertesek Közép-Magyarország vagy a többi régió keretéből kapják-e meg a pályázott összeget. Előbbinél 1, a vidékieknél 8 milliárd forint vár szétosztásra. Előnye, hogy nem kell előfinanszírozni a nyertesnek a képzést. 

Jövőre, ha az elvártaknak megfelelően újra megnyílnak az idén elzárt források, akkor a cégek nemcsak számítástechnikai és nyelvi, hanem akár szakmai képzésekre is pályázhatnak. Ezeknél nemcsak az oktatás, de a szállás, az ellátás és az utazási költség is visszaigényelhető. Ha az idén életbe lépett feltételeket meghagyják, akkor a bírálatnál előnyt élveznek a zöldgazdasághoz, az energetikához és a környezettechnológiához kapcsolódó területek, valamint az idegen nyelvi oktatások. Általános képzéseknél akár 80 százalékos, csekély összegű lehívás esetén pedig akár 100 százalékos támogatási intenzitás is előfordulhat, a lehívható összeg a nagyvállalatoknál pedig akár a 150 millió forintot is elérheti, már amennyiben az idei szinten tartják a támogatások nagyságát.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.