brusszel


"Kannibál" algát találtak

Figyelő Online
2012.11.23  11:22   
mail
nyomtatás
Amikor szokásos táplálékforrásaihoz nem fér hozzá, akkor más növényi anyagokat bont le és fal fel egy gyakori zöldalga - állapították meg német kutatók, akik eredményükről a Nature tudományos magazinban számoltak be.
Ez az első eset, amikor megmutatták, hogy a növények királyságának egy tagja egy másik növény cellulózát, a növényi sejtfal erősségét adó biopolimert bontja le, és használja fel energiaforrásként. A Chlamydomonas reinhardtii nevű alga normális körülmények között a napfény segítségével állít elő a fotoszintézis folyamatában szén-dioxidból és vízből egyszerű cukrot, glükózt.

Amikor azonban a kutatók megvonták tőle a szén-dioxidot, akkor "kannibalizálódott", és más növényi anyagokon kezdett élni."Tanulmányunk először demonstrálta, hogy egy fotoszintézisre képes organizmus a cellulózt is képes megemészteni" - idézte Lutz Wobbe társszerzőt a LiveScience című tudományos ismeretterjesztő portál.

Ezt a trükkös működést a jövőben felhasználhatják bioüzemanyag gyártására is. A folyamatban cellulózból kiindulva a drága enzimek helyett algákkal állíttathatnának elő egyszerű cukrokon keresztül etanolt. A C. reinhardtii ráadásul zsírok előállítására is képes, amelyeket szintén bioüzemanyaggá lehetne konvertálni.Wobbe magyarázata szerint az alga úgy bontja le a cellulózt, hogy képes a celluláz nevű enzim termelésére, amelyről eddig úgy tudták, hogy kizárólag a gombák, baktériumok és állatok képesek előállítani, a növények királyságának tagjai nem.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200