brusszel


Csak belföldön aktívak a romániai kis- és középvállalatok

Figyelő Online
2012.11.23  14:17   
mail
nyomtatás
Romániában az uniós átlagot meghaladja ugyan a vállalkozókedv, de a romániai kis- és középvállalatok nem terveznek, nem pályáznak, és csak a szűk környezetükben kívánnak tevékenykedni - állapította meg egy kutatás alapján Diósi László, az OTP Románia vezérigazgatója a Romániai Magyar Üzleti Egyesület marosvásárhelyi konferenciáján.
Diósi László - aki az egyesület elnöki tisztét is betölti - úgy vélekedett, hogy Romániában romlottak a vállalkozás feltételei az elmúlt években, de Románia még így is az első harmadban helyezkedik el egy, a világ 170 országára kiterjedő kutatás szerint. A kutatás kimutatta, hogy a vállalkozások bejegyzése az átlagosnál könnyebb Romániában, de a sokféle adónem, a sok ellenőrzés és a nagy bürokrácia alaposan próbára teszi a vállalkozókat. Diósi László azt is megemlítette, hogy Romániában még most is könnyebb hitelhez jutni, mint a környező országokban, de a befektetések megtérülési rátája alacsonyabb.

Romániában mind a GDP-hez mind a foglalkoztatottsághoz az átlagosnál nagyobb mértékben járulnak hozzá a vállalkozások. A szférára azonban az a jellemző, hogy nem tud az állami támogatásokról. Diósi László elmondta, a romániai vállalkozások nyolcvan százaléka nem pályázik, a kisvállalatok egyáltalán nem folytatnak innovációs tevékenységet. A romániai vállalkozások 41 százalékában semmilyen üzleti tervet nem készítenek, és 9 százalék alatt van azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek 3-4 évre előre terveznek.

Diósi László a konferencia szünetében az MTI-nek elmondta, a nyugat-európai vállalkozásokkal ellentétben a romániai vállalkozások "mintha dobozban élnének". Csak a belföldi piaci lehetőségeket ismerik és semmiféle tervük nincsen arra, hogy külföldi lehetőségeket keressenek. A Romániai Magyar Üzleti Egyesület elnöke azt is megjegyezte, hogy az erdélyi magyarok kevésbé bátran vállalkoznak, de helyzetük mégis nagyjából belesimul az ország átlagába.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200