brusszel


Már a következő MNB-elnököt figyeli a piac

Figyelő Online
2012.11.27  15:01   frissítve: 2012.11.27 17:20
mail
nyomtatás
Londoni elemzői vélemény szerint a keddi újabb MNB-kamatcsökkentés teljesen megfelelt az előzetes várakozásoknak, a piacot most már inkább az kezdi érdekelni, hogy ki lesz a jövő tavasszal távozó Simor András jegybankelnök utódja.
Egyes citybeli vélemények szerint az sem kizárható, hogy az euróövezeti adósságválság újbóli eszkalálódása esetén - főleg IMF/EU-megállapodás hiányában - a magyar jegybank jövőre kénytelen lesz visszafordítani a jelenlegi enyhítési ciklust.

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 0,25 százalékponttal 6,00 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi kamatdöntő ülésén.A bejelentés utáni kommentárjában Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó gazdaságokra szakosodott közgazdásza úgy vélekedett, hogy mivel a magyar gazdaság teljesítménye változatlanul gyenge, a forint pedig "viszonylag erős és stabil", még további MNB-kamatcsökkentések várhatók.

Ash szerint a folytatódó enyhítés mellett szól az is, hogy a monetáris tanácsi tagok többsége "nem tekinti prioritásnak" az inflációs aggályokat a célszintet többszörösen meghaladó éves inflációs ütemek ellenére sem, különös tekintettel arra, hogy a bőséges likviditással jellemzett globális finanszírozási környezetben a piaci kockázatok is enyhülni látszanak.A fő kérdés most már inkább az, hogy ki váltja jövőre Simor Andrást az MNB élén, mert egy "nem konvencionális jelölt idegessé tehetné a piaci szereplőket, akik ortodox utódot akarnak látni" - vélekedett a Standard Bank londoni elemzője.

Ash szerint "helytálló" az MNB-elnök által a kamatdöntés utáni sajtótájékoztatón tett kijelentés arról, hogy Magyarország az elmúlt egy évben távolabb került az IMF/EU-megállapodástól.A Standard Bank vezető londoni elemzője szerint azonban úgy tűnik, hogy a piacot ez mindaddig hidegen hagyja, amíg a globális finanszírozási források likvidek maradnak, a kormány jelentős készpénztartalékon ül, tartja magát a 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási deficitcélhoz, és a folyómérleg egyensúlyban vagy többletben van.

Timothy Ash szerint mindazonáltal megváltozhat a piaci hangulat, ha Simor Andrást "unortodox utód, például Matolcsy (György nemzetgazdasági miniszter) váltaná az MNB élén", vagy ha egy jelentősebb kötvénykibocsátás után, a parlamenti választások közeledtével a jövő év második felében "markánsan fellazulna" a költségvetés.William Jackson, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdásza a keddi MNB-kamatcsökkentés utáni kommentárjában szintén úgy vélekedett, hogy a piac a jelek szerint egyelőre "nem sok figyelmet fordít arra, hogy mi történik Magyarországon belül".

Az IMF/EU-megállapodás "egyre valószínűtlenebbnek tűnik", a piaci feszültség azonban ennek ellenére enyhült, és a piaci szereplőknek "a szemük sem rebbent" a Standard & Poor's hitelminősítő által múlt héten bejelentett magyar osztályzatrontás után sem.Jackson szerint a magyar piacokon tapasztalható enyhülés a globális kockázatvállalási hajlandóság általános erősödését jelzi.

A Capital Economics londoni elemzője ugyanakkor közölte: a ház kétségesnek tartja, hogy ez sokáig így maradhat. A cég jelenleg érvényes prognózisa szerint ugyanis az euróövezeti adósságválság újbóli eszkalációja várható a következő egy évben, és a folyamat várhatóan egészen addig a pontig fajul, hogy megkezdődik a valutaunió felbomlása. A piaci hangulat ezzel járó romlása IMF/EU-megállapodás nélkül akár védelmi jellegű kamatemelésekre is rákényszerítheti az MNB-t a tőkekiáramlás mérséklése végett - vélekedett a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott londoni elemzője.Jackson közölte: a ház jelenlegi várakozása az, hogy jóllehet a következő hónapokban lehet még néhány MNB-kamatcsökkentés, ám ezeket később várhatóan vissza kell majd fordítani.

A Capital Economics mindezek alapján azt valószínűsíti, hogy az MNB-alapkamat 2013 végén is a mostani 6,00 százalékon lesz.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.