Drágulnak Kína nagy városai
Figyelő Online
2012.11.27 18:53
A közszükségleti cikkek árát alapul véve is egyre drágább az élet Sanghajban és Pekingben a világ más nagyvárosaihoz, üzleti központjaihoz képest - számolt be kutatási eredményeiről a South China Morning Post című hongkongi napilap kedden.
A megélhetést befolyásoló változások egyre inkább dilemma elé állítják a külföldieket, amikor el kell dönteniük: maradnak-e, tovább dolgoznak-e Kína nagy metropoliszaiban - állapítja meg a cikk szerzője.
A lap elsőként az élelmiszerboltok kínálatának árát veti össze a világ legdrágább városai között számon tartott hongkongi és londoni árakkal. Megállapítja, hogy a leggyakrabban vásárolt termékek kosarában például fél kiló kenyér átlagára Hongkongban 8,6 hongkongi dollár (240 forint), ugyanaz Londonban 9,93 (277 forint), míg Pekingben 13,52 hongkongi dollár (377 forint).Negyed kiló Starbucks kávébab Hongkongban 80 hongkongi dollár (2200 forint), Londonban 50 (1400 forint) és Pekingben 105 (2900 forint). A lap általánosságban megállapítja, hogy a külföldi, tehát import áruk többsége a szárazföldi Kínában drágább, míg a hazaiak, így például a tojás, olcsóbbak.
A helyzetet tovább "rontja" az ingatlanok piaci árának és bérletének nem szűnő növekedése, az import autók, valamint a külföldi márkájú, minőségi, de nem ritkán Kínában gyártott ruházati termékek, cipők nyugati mércével összehasonlított kiemelkedően magas ára.A Mercer nemzetközi tanácsadó és szolgáltató cég legutóbbi, éves megélhetési költségeket alapul vevő felmérése azt állapította meg, hogy Peking és Sanghaj drágább, mint New York és London. Sanghaj a 16., Peking a 17. helyre került a listán, míg London a 25. helyet kapta, New York pedig a 32. helyen végzett.
Hongkong továbbra is az élmezőnyben maradt: a 9. volt.Más nagyobb kínai városok is egyre drágulnak, a déli Sencsen és Kanton például a 30. és a 31. helyre került, 13, illetve 7 helyet előre ugorva egy év során.A világ legdrágább és legolcsóbb városainak a The Economist Intelligence Unit (EIU) által készített toplistáján Pekinget és Sanghajt ugyancsak New York és London elé sorolta.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.