Kibrándultak a csehek a magyarokból?
Figyelő Online
2012.11.28 08:30
Továbbra is nagyon pozitív a csehek viszonya Szlovákiához, valamint az észak- és nyugat-európai országokhoz, míg a többi kelet-európai államhoz fűződő viszony - Magyarországot is beleértve - hűvösebbé vált - derült ki abból a legújabb országos felmérésből, amely azt elemezte, hogyan értékelnek más államokat Csehországban.
A cseh tudományos akadémiához tartozó STEM prágai közvélemény-kutató intézet 1994 óta évi rendszerességgel vizsgálja ezt a témát. A megkérdezettek egytől ötig terjedő skálán határozhatják meg viszonyukat az adott országhoz.
Az egyes és a kettes pozitív, a hármas semleges, a négyes és az ötös pedig negatív minősítést jelent. Az idei felmérés szerdán nyilvánosságra hozott eredménye szerint a legjobb minősítést már hagyományosan megint Szlovákia kapta. A megkérdezettek 84 százaléka pozitívnak, 12 százaléka semlegesnek minősítette viszonyát a keleti szomszédhoz, míg rossz minősítést mindössze négy százalék adott.
Szlovákiát kilenc nyugat-európai ország követi - Svájc, Svédország, Franciaország, Hollandia, Dánia stb. - alig valamivel kevesebb cseh szimpátiával. A vizsgált 23 ország közül Magyarország a 18. lett. A Magyarországhoz fűződő viszonyát a megkérdezett csehek 46 százaléka minősítette pozitívnak, 3 százalék semlegesnek, míg 18 százalék negatívnak.
A STEM kommentárja szerint az utóbbi két évben a csehek viszonya Lengyelországhoz, Magyarországhoz, Szlovéniához, Szerbiához, Ukrajnához és Kínához vált hűvösebbé. Az említett országok esetében a pozitív osztályzatok arányának csökkenése a két év alatt 11-15 százalék között mozog. A vizsgált 23 ország közül a csehek a legkevésbé Kínát (18 százalék pozitív, 47 százalék negatív), Ukrajnát (20 százalék pozitív, 44 százalék negatív) és Oroszországot (23 százalék pozitív, 40 százalék negatív) kedvelik.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.