Nagyot dobna a Microsoft a Windows 8-cal, amelynek hasonló verziói hagyományos gépeken, tableteken és okostelefonokon is futnak majd. Kérdés, ezúttal sikerül-e mobilfronton az áttörés.
|
Bár az Emirates Airlines egyik óriásgépén. Rárepültek az új Windowsra |
John Smith amerikai informatikai vállalkozó, akit üzleti ügyei gyakran szólítanak a Közel-Keletre. Korábban nem foglalkozott vele különösebben, melyik légitársasággal repül, de amióta az Emirates Airlines járatain rendre kedvenc sörével várják az üzleti osztályon, ha csak teheti, Dubaj nemzeti társaságát választja.
A szereplő és a történet kitalált, azonban hamarosan nagyon is valóságossá válhat, legalábbis, ha beválik a légiközlekedési vállalat egyik legújabb informatikai fejlesztéséhez fűződő számítása. Az Emirates Airlines egyike a Microsoft alig egy hónapja bemutatott új operációs rendszere, a Windows 8 első üzleti felhasználóinak. A társaság hazai pályán számolt be tapasztalatairól és várakozásairól, a Microsoft által az új Windows bemutatására szervezett világ körüli turné dubaji állomásán, amelyre a Figyelő is meghívást kapott.
Az amerikai szoftveripari óriás nem sajnálja a pénzt új üdvöskéje népszerűsítésére. A globális reklámkampányra iparági források szerint egymilliárd dollárt áldoz, Dubajban pedig az újságírókon kívül elemzőknek és partnereknek szóló rendezvény helyszínéül a világ legmagasabb, közel 830 méter magas épületét, a Burdzs Kalifát választotta. Ennél valószínűleg csak egy költségesebb helyszín lett volna Dubajban, a hétcsillagos Burdzs al-Arab szálloda.
GENERÁCIÓS UGRÁSEllentétben az Apple-lel, amelyre a fejlesztési időszakban a szigorú titoktartás jellemző, a Microsoft már az új operációs rendszer bemutatása előtt is sok információt megosztott a Windows 8-cal kapcsolatban. Az amerikai vállalat több mint egy éve puhítja a világ sokmilliós technológiai közösségét; a bevezetés különböző próbaverziók széles körű elérhetővé tételével kezdődött. A felhajtás bizonyos szempontból érthető, hiszen a nemrég Magyarországon is bejelentett Windows 8-at nem csak egy verziószám választja el az egyébként a legtöbbek szerint jól sikerült, és asztali, valamint hordozható gépeken is népszerű 7-estől.
A Microsoft egyik vezetője egyenesen úgy fogalmazott, hogy a 8-as az első generációs ugrás a legendás 95-ös verzió óta, hiszen mostanáig az összes Windows az akkor kialakított sémát követte. Most viszont a koncepció is alapjaiban változott meg, ami vagy nagy forradalomnak, vagy nagy zsákutcának bizonyul. Egy év múlva megtudjuk. Addig is a Microsoft lapunknak nyilatkozó alelnöke optimizmusát vehetjük kiindulásnak („Cégünk hősies időket él” – Figyelő, 2012/46. szám). E szerint két-három év múlva már szinte csak érintőképernyős számítógép kerül forgalomba, hiszen a személyi gépeken toronymagasan vezető Microsoft most éppen az érintésvezérlésre hegyezte ki az új 8-ast. A stratégia mögött többéves előkészítés áll: az okostelefonokra szánt Windows Phone 7 2010 ősze óta piacon van, így egyes, főként Nokia, Samsung és HTC telefonok révén már felhasználók milliói ismerkedhettek meg a tapogatós koncepcióval. Aki közülük meg is szerette készülékét, az bizonyosan otthonosan mozog majd az új Windows 8 világában, legyen szó akár az asztali, notesz-, táblagépes vagy a telefonos Win 8-ról.
TELJES ÁTJÁRHATÓSÁGAz új operációs rendszer ugyanis szinte egy időben jelenik meg egyrészt a klasszikus, billentyűzettel ellátott gépekre (Windows 8), másfelől az úgynevezett ARM architektúrára épülő táblagépekre, hordozható eszközökre – ez esetben boltban nem, csak előre telepítve, Windows 8 RT néven –, illetve okostelefonokra is (Windows Phone 8). Mint Tóth András Mihály, a Microsoft Magyarország Windows üzletágának vezetője elmondta, a rendszerek azonos alapokra épülnek. Ráadásul a netre bejelentkezve a felhasználót telefonján, táblagépén és asztali vagy noteszgépén is azonos munkaasztal és ugyanazok a beállítások fogadják. Azaz egy megkezdett munkát (például szöveges dokumentumot, Excel-táblát, prezentációt) ugyanott folytathat az ember az okostelefonján, ahol a dolgozószobájában, a munkahelyén vagy éppen notesz-, illetve táblagépén abbahagyta. Ez az egyszerű és széles körű átjárhatóság pedig közel sem mondható el a konkurens rendszerekről, hacsak nem Krőzus valaki, és nem az Apple teljes készülékkínálatát használja otthon, munkahelyén és menet közben egyaránt.
|
Steve Ballmer, a Microsoft vezérigazgatója. Mobilban még erősíteniük kell |
Az eszközök közötti átjárhatóságot azok az adatok, felhasználói profilok teszik lehetővé, amelyeket távoli szervereken, informatikai kifejezéssel a felhőben tárolnak. „Egyszerűbb is beszélni erről ilyen magasan” – humorizált az ablakon kimutatva az egyik microsoftos előadó a Burdzs Kalifa egyik legfelső szintjén. Ennek előnyeiről ugyanakkor nem esett túl sok szó, annál inkább az érintésvezérlés és a mobilitás adta lehetőségekről. Mivel manapság ezekkel kapcsolatban szinte mindenki egyből a táblagépekre asszociál, nem meglepő, hogy a bemutatott, Windows 8-at futtató kütyük között is ezek voltak túlsúlyban.
Táblagépeken fut az Emirates Airlines már említett alkalmazása, a KIS-nek rövidített Knowledge Driven Inflight Service, azaz körülbelül tudásvezérelt fedélzeti szolgáltatás. Egyébként nem teljesen új dologról van szó, elődeit már 2004 óta használják a világ egyik leggyorsabban fejlődő légitársaságánál. Legújabb változatát a Windows 8-hoz programozták, és ha már újítanak, a hardvert is lecserélik: az Emirates ezer HP ElitePad 900-as táblagépet szerez be, ezeket a vezető légiutas-kísérők kapják meg.
Az egyik cél, hogy könnyebben áttekinthessék éppen aktuális személyzetüket; ez nem is olyan könnyű, hiszen egy transzkontinentális járaton akár kéttucatnyi steward és stewardess is dolgozik. Ennek olyan gyakorlati haszna lehet, hogy ha például egy nagyobb létszámú vietnami csoport utazik a gépen, és van vietnami a légiutas-kísérők között, akkor a megfelelő géprészbe oszthatja be. Ha pedig valamelyik beosztottjára kedvezőtlen utasvélemény érkezik, ezt a leszállás utáni adatfrissítéskor azonnal láthatja, és még a következő felszállás előtt elbeszélgethet vele.
John Smith kedvenc sörére visszatérve, minden hagyományos légitársaságnak kiemelten fontosak az üzleti és az első osztályon utazók, hiszen a csomagszállításon kívül jóformán csak rajtuk realizálnak profitot. Így létfontosságú, hogy minél többüket hűséges törzsutassá tegyék. Ennek egyik módja, ha a személyzet az első adandó alkalommal rögzíti a rendszerben, hogy John Smitht hiába kínálták pezsgővel és borral, mert ezeket ki nem állhatja, a jól behűtött Budweiser viszont széles mosolyt csalt az ajkára. Ha legközelebb a fedélzeti táblagépről leolvasott információ nyomán már eleve ezzel kínálják, kisebb eséllyel pártol át másik légitársasághoz.
Mérlegen a Windows 8
Előnyök
●
Eszközökön átívelő fejlesztés (asztali, hordozható gépre, tabletre és mobilra is nagyon hasonló, jól együttműködő Windows 8-as verziók)
●
Teljes körű kompatibilitás a szinte egyeduralkodó Windows-világban
●
Számos eszköz (fényképező, nyomtató, egér, billentyűzet, más USB-kütyük) problémamentes csatlakoztatása, a hardverek támogatása
●
Vállalati alkalmazások könnyű frissítése, átültetése
●
Irodai programok (Word, Excel, Powerpoint, Skype) teljes körű kompatibilitása, hordozhatósága, szerkeszthetősége (táblagépre, mobilra is)
●
Lehetőség van érintés nélküli nézetre egyetlen gombnyomással
●
Felhőben tárolt beállítások (minden gépen ugyanaz látható, bárhonnan, ahol netkapcsolat van)
●
Több felhasználói profil (apa, anya, gyerekek, vagy főnök-rendszergazda-beosztottak) egyetlen eszközön
●
Modern, kiforrott fejlesztés, gyors, stabil
●
Az online közösségi oldalak gyors összekötése
●
Beépített, az árban foglalt vírusvédelem (Defender)
●
A 7-es mellett jogtiszta XP-ről is nagyon olcsó a frissítés
Hátrányok
●
Hosszabb megszokást igénylő, elsőre nagyon fura kezelés; igaz, a kezdeti döccenők után jól használható
●
Drágább, nagyobb teljesítményű mobilhardverek kellenek, igaz, noteszeken és PC-ken nincs gond
●
A mobilvilágban marginális (2 százalék körüli) piaci részesedés
●
A mobil-alkalmazásbolt kínálata (különösen az ingyenes) nem ér az App Store vagy a Google Play nyomába
●
Egyes programokkal (például vírusirtók) futtatási gondok vannak
●
Internetkapcsolat nélkül nehéz testre szabniMOBILKÉRDÉSEKTechnológiai, sőt felhasználói szempontból el kell ismerni, hogy a Windows 8 egy nagy tudású, nagyon korszerű rendszer. Ugyanakkor lassan 2013-at írunk, és a kulcsfontosságú okostelefon- és táblagéppiacokat már szinte letarolta a Google Android és az Apple iOS rendszere. Ezek mintegy 95 százalékát fedik le az okosmobil- és tabletvilágpiacnak. Ide pedig rendkívül nehéz betörni. Különösen, hogy az online tárhelyek idején nem lehetetlen megvalósítani azt, hogy egy cégnél vagy otthon létrehozott dokumentumot a neten egy távoli szerverre töltve bárki, bárhol online módon szerkeszthesse és mindig, mindenki a legfrissebb változaton dolgozhasson.
Tóth András Mihály nemcsak a szoftveres, hanem a hardveres kompatibilitást is kiemeli. A Windows 8-as eszközökön kívül csak kevés táblagépen van teljes értékű USB port, amelyre szabványos egeret, billentyűzetet, nyomtatót vagy fényképezőgépet lehetne rákötni, azaz valódi, teljes értékű PC-vé lenne formálható. Persze léteznek áthidaló megoldások, de a mindennapokban igazán a Windows 8 moshatja el a határokat a táblagépek és a teljes értékű számítógépek közt – érvelnek a cégnél. Ugyanígy különlegességnek számít az is, hogy egy eszközön több felhasználói fiók is létrehozható, így egy családban elkülönülhetnek egymástól az apa, az anya és a gyermek alkalmazásai, beállításai.
A szerkesztőségünkben tesztelt, Windows 8-at futtató Samsung táblagép például minden további nélkül felismerte ezeket az eszközöket, ez egy androidos rendszernél korántsem ennyire nyilvánvaló. Persze igaz az is, hogy egy-két évig bizonyosan nem lesznek 100 ezer forint alatt kapható windowsos táblagépek, hiszen ezek hardverkövetelményei is magasabbak. Magyarán a Windows új ökoszisztémája nem a 20-50 ezer forintos nevenincs, ingyenes Andriodot futtató táblákkal akar versenyezni, hanem főként a drágább androidos kütyüknek (például Asus, Acer, Samsung táblák) és az Apple hasonlóan jól együttműködő rendszereinek szándékszik – mind lakossági, mind vállalati szinten – eszközökön átívelő alternatívát nyújtani.
A sikerhez meg kell győzni ugyanakkor a fejlesztő közösséget is, hogy nagyobb számban legyenek elérhetők applikációk az alkalmazásboltban. E nélkül ugyanis esetlenül hangzik az a szlogen, hogy minél több alkalmazást telepítenek a Win 8-as gépekre, annál nagyobb a felhasználói élmény.