brusszel


Milyen fényképezőgépet vásároljunk?

Figyelő Online - Szita Péter
2012.11.29  07:00   
mail
nyomtatás
Az üzletek polcain több száz fényképezőgép sorakozik, azonos árkategóriában is találunk gyökeresen eltérő tulajdonságú típusokat. Melyiket érdemes megvenni?
Önmagában jó vagy rossz fényképezőgép kevés van, a legtöbb esetben attól függ a megítélés, hogy pontosan mire is akarjuk használni az adott kamerát. Összeállításunkban néhány tipikus felhasználáshoz ajánlunk kategóriákat vagy konkrét gépeket. Vásárlás előtt két dolgot kell végiggondolni: mire szeretnénk használni az adott fényképezőgépet, és mennyit tudunk rá költeni?

Sportoláshoz, nyaraláshoz, kisgyerekes családoknak
A felsorolt felhasználási módok között az teremt kapcsolatot, hogy mindhez az átlagosnál strapabíróbb fényképezőgépre van szükség. A gyártók kínálatában már 50 000 forinttól kaphatók vízálló, strapabíró fényképezőgépek. Ezeket bátran vihetjük tengerpartra vagy síelni, és a gyerek sem tesz benne kárt, ha leejti. Az olcsóbb modelleket csak néhány méteres vízmélységig használhatjuk (a legtöbbször ez is elegendő), a drágább, akár 100 000 forintos darabokat akár 12 méteres mélységbe is levihetjük. Egyéb paramétereikben nagyon hasonlók a közép- és alsó kategóriás kompakt gépekhez, nagy átfogású zoomobjektívet és szélesebb körű manuális beállítási lehetőségeket ne keressünk bennük. Van, amelyikben GPS-t is találunk, így fotóinkhoz a készítés földrajzi koordinátáit is rögzíti. Később akár térképes nézeten is megjeleníthetjük képeinket. 

Panasonic Lumix DMC-FT20
50 000 forint
16 megapixel
4x zoom (25–100 mm)
5 méterig vízálló

Pentax Optio WG2
73 000 forint
16 megapixel
5x zoom (28–140 mm)
10 méterig vízálló



Olympus TG–1

110 000 forint
12 megapixel
4x zoom (25–100 mm)
12 méterig vízálló, GPS

Kis gép utazáshoz és a mindennapokra
Aki sokat utazik és szeretne mindent lefotózni, annak olyan gépre lesz szüksége, amely kisméretű, de nagy átfogású zoomobjektívje révén a távolabbi motívumok megörökítésére is alkalmas. Ezeket utazó zoomoknak is hívják. Objektívjük átfogása minimum tízszeres, de inkább 12-16-szoros. Szinte mindben találunk képstabilizátort, ennek megléte nagyon fontos a nagy gyújtótávolságú (tele) képek elkészítésekor. A már 40 000 forinttól elérhető olcsóbb modellek főként automata módban dolgoznak, a drágábbaknál nagyobb zoomobjektívet, több kézi beállítási lehetőséget, HD-videofelvételt és például beépített GPS-t kapunk a pluszösszegért. Ez utóbbi különösen hasznos lehet a világjárók számára. Általános mindennapi, családi felhasználásra is ez a kategória javasolható, a legolcsóbb kompaktokhoz képest minimális pluszbefektetéssel jóval rugalmasabb használhatóságot kapunk.

Canon PowerShot SX150 IS
40 000 forint
14 megapixel
12x zoom (28–336 mm)
AA akkuval is használható

Nikon CoolPix S9300
75 000 forint
16 megapixel
18x zoom (25–450 mm)
GPS, Full HD videó


Panasonic Lumix DMC-TZ30

100 000 forint
14 megapixel
20x zoom (24–480 mm)
GPS, Full HD videó

Nagy zoom, nagy élvezet
Akiknek tetszenek a távolról készített fotók, szeretik az apró részleteket, és rendkívül rugalmasan használható fényképezőgépet szeretnének, válasszanak a 20-40-szeres átfogású zoomobjektívvel felszerelt kamerák közül. Ezek már nem férnek el egy zsebben, cserébe jobb fogást és több funkciót nyújtanak. A képkivágás beállításához nemcsak a hátoldali képernyő, hanem a legtöbb modellnél elektronikus kereső is használható, így a fényképezőgép kényelmesebben, stabilabban tartható. A drágább gépeknél a hátoldali képernyő elforgatható, kihajtható, ez megkönnyíti a fotózást földközeli vagy fej fölötti géptartásnál. A legolcsóbbak már 50 000 forinttól megkaphatók, a 100 000 forintos darabok nagyobb átfogású zoomobjektívvel és számos manuális beállítási lehetőséggel hálálják meg a pluszösszeget. Az olcsóbbakkal leginkább HD, a drágábbakkal Full HD felbontásban videózhatunk. Egy ilyen gép szintén jó társ lehet utazáskor, illetve a manuális beállítási lehetőségek miatt a fotózás technikája iránt érdeklődő amatőröknek jó választás lehet.

Olympus SP–720UZ
60 000 forint
14 megapixel
26x zoom (26–676 mm)
Egyszerű kezelés

Panasonic Lumix DMC-FZ62
100 000 forint
16 megapixel
24x zoom (25–600 mm)
Elektronikus kereső


Canon PowerShot SX50 HS

150 000 forint
12 megapixel
50x zoom (24–1200 mm)
Full HD videózás

Jobb képminőséget nagyobb szenzorral
Szerencsére ma már nem kell túl mélyre nyúlni a zsebünkbe, ha cserélhető objektíves kamerát szeretnénk vásárolni. Az utóbbi években egyre népszerűbb tükör nélküli (MILC) gépekben nagyobb méretű képszenzorokat találunk, amelyek jobb általános képminőséget nyújtanak, mint az eddig felsorolt típusok. Kevés fényben, magasabb érzékenységre kapcsolva is sokkal jobban teljesítenek. Ilyen a Nikon 1-es rendszere vagy az Olympus és a Panasonic nevével fémjelzett Mikro 4/3-os szisztéma, amelybe már 100 000 forint is belépőt jelenthet. Ezért az összegért a fényképezőgéphez egy objektívet is kapunk. Vásárolhatunk pluszobjektíveket is, de a lényeg a jobb képminőségen és az alacsonyabb képzajon van. Hasonló konstrukciójú, de még nagyobb (APS-C) szenzorral épített gépeket is találunk elsősorban a Canon, a Sony és a Samsung kínálatában. Itt már némileg nagyobb mérettel (ez elsősorban az objektívek méretére vonatkozik), de még jobb képminőséggel, nagyobb felbontással és több extra funkcióval találkozhatunk. Cserébe minimum 200 000 forintot kell kiadnunk egy alapobjektíves készletért. Ezeket a kamerákat az igényesek és a fotózás iránt érdeklődők mellett azoknak is ajánljuk, akik nemcsak képeket, hanem valóban jó minőségű HD-videofelvételeket is szeretnének készíteni.

Olympus E-PM1
100 000 forint (alapzoommal)
12 megapixel
Cserélhető objektív
Nagyobb képszenzor

Nikon 1 J2
160 000 forint (alapzoommal)
10 megapixel
Cserélhető objektív
Gyors működés


Sony NEX–5

200 000 forint (alapzoommal)
16 megapixel
cserélhető objektív
APS-C szenzor

Hobbistáknak tükörreflexest
Azok, akik komolyabban érdeklődnek a fotózás iránt, vagy csak szeretnének az amatőr eszközökkel elérhető lehető legjobb minőségű képeket készíteni, a klasszikus felépítésű tükörreflexes gépeket ajánlhatjuk. Ezeknél a képet optikai keresőn át komponálhatjuk, ami sokszor könnyebbséget jelent, gyors az autofókuszuk és kényelmes a kezelésük. Az igényes felhasználók rendkívül széles objektívkínálatból (akár a használtpiactól is) összeválogathatják a nekik megfelelő darabokat. A legolcsóbb modellek alapobjektívvel már 150 000 forint alatt is megkaphatók, a haladó amatőrök azonban 200-300 000 forintot is az üzletekben hagyhatnak egy objektív nélküli vázért. A HD-videók készítése itt szinte alapfelszereltségnek számít, azonban nem minden modellképes videofelvétel alatt a folyamatos élességállításra. A tükörreflexesekhez számos kiegészítőt, tartozékot vásárolhatunk, egy alkalmas külső vakuval akár a vezeték nélküli vakuvezérlés is megoldható. A lehetőségek szinte végtelenek, meg kell viszont barátkozni a nagyobb mérettel és tömeggel, ugyanis ha van néhány objektívünk, mindenhova szett-táskával kell mennünk. Cserébe némi felkészültséggel elképesztő minőségű felvételeket készíthetünk, és elmélyedhetünk a fotográfia számos érdekes ágában.

Canon EOS-1100D
130 000 forint (alapzoommal)
12 megapixel
Cserélhető objektív
Jó képminőség, egyszerű kezelés


Nikon D3200

180 000 forint (alapzoommal)
24 megapixel
Cserélhető objektív
Nagy felbontás

Pentax K5
240 000 forint (objektív nélkül)
16 megapixel
Cserélhető objektív
Sok fotográfiai opció

Elegáns megoldás
Van, akinek nemcsak a jó képminőség, hanem az elegáns megjelenés is fontos. Ma több gyártó is kínál olyan fényképezőgépeket, amelyek formájukban a filmes fotográfia talán legszebb korszakát, az 1960-as, 70-es éveket idézik fel. Ezek a kamerák nemcsak szépek, hanem jók is, tehát a megszokottnál jelentősen magasabb ár képminőségükön is meglátszik. A retró stílusú burkolat alatt ugyanis mindenhol a legmodernebb technológia dolgozik. A cserélhető objektíves modellekhez hozzájuk illő, akár fémszínű objektíveket is vásárolhatunk, ahogy szinte minden prémium modellhez hozzáférhetők a hangulatos bőrtokok. Egy ilyen kamera azoknak is bátran ajánlható, akik a digitális korszak képernyői és menüi helyett valódi tárcsákkal és gombokkal szeretik beállítani a felvételi opciókat. Az elit klubba már 150 000 forint is belépőt jelenthet, a csúcson azonban a közel kétmillió forintos Leica modellek találhatók, amelyek ma is precíz kézi munkával készülnek a patinás vállalat németországi üzemeiben.

Fujifilm FinePix X10
150 000 forint
12 megapixel
4x zoom (28–112 mm)
Elegáns megjelenés

Olympus OM-D E-M5
350 000 forint (objektív nélkül)
16 megapixel
Cserélhető objektív
Fekete és ezüstszínben is



Fujifilm X-Pro1

446 000 forint (objektív nélkül)
16,3 megapixel
Cserélhető objektív
Hibrid kereső

Leica M
1 765 000 forint (objektív nélkül)
24 megapixel
Cserélhető objektív
Full-frame szenzor

Számít a sok megapixel?
Sokakban él még a régi beidegződés, hogy mindig a több megapixel a jobb. Korábban valóban fontos volt ez a szempont, ma már azonban nem az. A legtöbb alkalmi fotósnak teljesen mindegy, hogy 10 vagy 16 megapixelesek a fotói, ha nem készít róluk nagyméretű papírképeket, vagy nem dolgozza fel őket egy képszerkesztő programmal. Így a választás során figyeljünk inkább az egyéb szempontokra, pl. zoomátfogás, szolgáltatások, kényelem és ergonómia, beállítási lehetőségek.
Az összeállításunkban szereplő fényképezőgépek mellett a lapzártakor érvényes jellemző kiskereskedelmi árakat tüntettük fel, ezek azonban a vásárlás helyétől és idejétől függően változhatnak, valamint az egyes termékek beszerezhetősége is eltérő lehet. Vásárlás előtt mindenképp tájékozódjon a forgalmazóknál!

Részletesebb vásárlási tanácsadó cikket talál a Digitális Fotó Magazin decemberi számában.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Harmincmilliárd forintból épül újjá a Tőzsdepalota

Az aula, a kissé slampos, mégis decensen arisztokratikus találka- és munkahely, kihelyezett iroda és cukrászda, stábértekezletek és pletykafészkek hírbörzéje.

Értékrendbeli egyértelműségre törekszem

Kiváló művész címmel tüntették ki március 15-én Szarvas József színművészt, a Nemzeti Színház tagját.

Színes összművészet a 37. Budapesti Tavaszi Fesztiválon

Megannyi újdonság a Budapesti Tavaszi Fesztivál 140 programja közt, március 31-től három héten keresztül.

top200