Még mindig a válság előtti szinten a globális kapcsolatok
Figyelő Online
2012.11.29 16:29
A DHL nemzetközi szállítmányozó és logisztikai konszern által az idén már a második évben összeállított Global Connectedness Index (GCI) tanulmány szerint a globális kapcsolatok intenzitása még nem érte el a pénzügyi válság előtti szintet.
Az elemzés 2005-től gyűjtött kereskedelmi, migrációs és tőkemozgási adatokra támaszkodva erőteljes növekedést mutat ki a globális kapcsolatok intenzitásában 2005 és 2007 között, majd meredek esést a pénzügyi válság kitörését követően. Annak ellenére, hogy 2009 óta szerény növekedés tapasztalható, a globális kapcsolatok intenzitása az idén még nem érte el a 2007-es szintet. A tanulmány erős koncentrációt mutatott ki a globális kapcsolati rendszerben.
A vizsgált tényezők alapján ugyanis a világnak csak alig 20 százaléka tekinthető igazán "globalizáltnak", a nemzetközi kapcsolatoknak túlnyomó része egyazon régión belül zajlik, a súlypont pedig kelet felé tolódik el. A listát Hollandia vezeti, majd sorrendben a top-tízben Szingapúr, Luxemburg, Írország, Svájc, az Egyesült Királyság, Belgium, Svédország, Dánia és Németország követi.
Az Egyesült Államok csak a 20. helyen áll a rangsorban. Magyarország a 26. helyen áll, megelőzve a 28. Olaszországot, a 29. Kanadát és a 30. Ausztráliát. A Cseh Köztársaság a 32. a rangsorban, Lengyelország a 39., Szlovákia az 51., Románia pedig a 66.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.