brusszel


"Amint keresel némi pénzt, a KGB már kopogtat is az ajtódon"

Figyelő Online - Sárvári Marcell
2012.11.29  17:27   
mail
nyomtatás
Egyre többen települnek át Oroszországból a korábbi jugoszláv tagállam, és EU tagjelölt Montenegróba - Jan Hunin a Volkskrant honlapján megjelent cikke szerint ebben a két ország kulturális, és történelmi kötelékei is jelentős szerepet játszanak.
„Part, napsütés, tenger, mi mást kívánhatnál?" - kérdi napernyője alól az orosz Vadim Soendoekov. A tengerpart, ahol reggeli kávéját fogyasztja nap mint nap, Budva festői városa mellett fekszik, amely a montenegrói turizmus szíve. Rosszabb helyen is kezdhetné az ember a napját, gondolta Soendoekov, mikor öt évvel ezelőtt elhatározta, hogy két társával ide helyezi át székhelyét, és egy valóságos birodalmat épít itt ki. A hasonló tervekkel érkező oroszok száma azonban azóta sem csökken, még előszezonban is napi három repülőjárat érkezik az orosz fővárosból, így kapta Budva a „tengeri Moszkva" becenevet.

A XIX. század jómódú orosz rétegeivel szemben, ma már nem pusztán a klíma határozza meg, a kivándorlás célállomását, ők a „polakot", az Adriai-tenger nyugalmát keresik. Nadja Lapteva a moszkvai forgalom elől menekült ide, azóta pedig a harmadik helyi orosz iskolát vezeti. Hasonlóan, Konstantin Pandipoelovitsj, 30 éves programozó szerint „Moszkvában több gyilkos van, mint Mexikóban, csak olcsó a cigi, a vodka és a kaviár, és amint keresel némi pénzt, a KGB már kopogtat is az ajtódon". Ezen felül azonban Montenegróban van még valami, ami más mediterrán országban nincs, ez pedig a közös szláv kultúra, az ortodox vallás, és a rokon nyelv, valamint a vízummentesség.

További három szál is összefűzi a két országot. Egyfelől, Oroszország a XIX. század óta Szerbia védelmezőjeként lépett föl, amely 2006-ig Montenegróval egy országot alkotott. Másodszor, Podgorica azoknak az orosz turisztikai befektetéseknek köszönheti, hogy nem érintette olyan súlyosan a válság, amelyekből a Gazprom, és egyéb energiaüzleti órások vezetősége számára létrehozott luxusszállók felépültek. A legújabb projekt pedig Carsko Selo (A cár városa) kiépítése, amely egy afféle orosz faluként jelképezi a régióban tapasztalható orosz terjeszkedési trendet.

Ezt a folyamatot persze nem mindenki nézi jó szemmel, Moszkva válasza azonban így hangzik: „Hallottak bárkit is tiltakozni, mikor Anglia bekebelezte Costa del Sol-t, vagy mikor a németek elfoglalták Mallorcát?"

Jan Hunin újságíró, a De Volkskrant, és a De Standaard Közép-európai tudósítója.

 

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200