brusszel


Japán befektetők a "fiscal cliff" halasztásában bíznak

Figyelő Online
2012.12.02  17:22   
mail
nyomtatás
A japán befektetők nagy többsége arra számít, hogy elhalasztják a "fiscal cliff", vagyis a drámai mértékű amerikai államháztartási megszorító program elvileg januárban esedékes életbe lépését, és a tárgyalások áthúzódnak a jövő évre - derül ki az egyik legnagyobb londoni pénzügyi szolgáltató csoport legújabb felméréséből.
A Barclays befektetési és elemzőrészlege rendszeresen méri a globális - és ezen belül az amerikai - adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán intézményi kötvénybefektetői kör hangulatát. Legfrissebb vizsgálata során a ház azt a kérdést tette fel a felmérésbe bevont japán kötvénybefektetőknek, hogy tartanak-e "problémák" felmerülésétől a sok piaci szereplő és elemző szerint recesszióveszélyes amerikai költségvetési csomag elkerülését célzó tárgyalásokon.

A megkérdezettek 64,7 százaléka az "igen, valamelyest" válaszlehetőséget jelölte be, 35,3 százalékuk a "nem igazán" opciót választotta.Senki nem jelölte meg ugyanakkor az "igen, nagyon is" vagy az "egyáltalán nem" lehetőségeket, és a Barclays szakelemzőinek értékelése szerint ez arra vall, hogy a japán intézményi befektetői kör tagjai nem tudnak egyértelmű képet alkotni a kilátásokról.

A piaci zsargonban meghonosodott "fiscal cliff" - "költségvetési sziklaszirt" - félhivatalos elnevezés arra a széles körű befektetői és elemzői félelemre utal, hogy a Kongresszus és a Fehér Ház közötti tavalyi adósságlimit-vita kompromisszumos megoldásának részeként kidolgozott, több mint 600 milliárd dolláros - az éves amerikai GDP-érték 4 százalékának megfelelő - adóemelést és kiadáscsökkentést tartalmazó kiigazító csomag maradéktalan érvényesítése esetén az amerikai gazdaság e "sziklaszirt" széléről ismét a recesszió szakadékába zuhanhat.

A Barclays az új felmérés során azt a kérdést is feltette a vizsgálatba bevont japán kötvénybefektetőknek, hogy véleményük szerint milyen végeredményre jutnak a "fiscal cliff" elkerüléséről folyó tárgyalásokon a kongresszusi frakciók.A megkérdezettek 70,6 százaléka azt válaszolta, hogy várakozása szerint kitolják a szigorító csomag életbelépésének határidejét, és a tárgyalások 2013-ban folytatódnak.

A japán befektetők 17,6 százaléka jósolta azt, hogy még az idén megszületik az alku a demokraták és a republikánusok között, 5,9 százalék szerint ugyanakkor a tárgyalások végül kudarcba fulladnak, és a "fiscal cliff" jelenlegi formájában életbe lép januártól.Ennek a lehetőségnek a súlyos veszélyeire más nagy londoni elemzőházak is felhívták már a figyelmet.A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő londoni szakelemzői az Oxford Economics szimulációs modelljét felhasználó számítási módszerük alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a konszolidációs program intézkedései - ha valóban jelenlegi formájukban lépnek életbe - a legjobb esetben is megfelezhetik a világgazdaság jövő évi növekedési ütemét a cég által 2013-ra alapesetben jósolt 2,6 százalékos globális GDP-bővüléshez képest, sőt - bár nem ez a Fitch központi forgatókönyve - recesszióba is sodorhatják az Egyesült Államokat és a világgazdaság egészét.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.