brusszel


Európa egyesül - az Egyesült Királyság széthullik?

Figyelő Online - Kovács Gábor, Sárvári Balázs
2012.12.03  11:27   
mail
nyomtatás
Ahogy az Európai Unió a szövetségi rendszer felé mozdul el, a szigetországban felerősödnek a nacionalista törekvések, melyek az Egyesült Királyság megszűnéséhez vezethetnek - véli Paul Gillespie szakíró a The Irish Times napilap internetes oldalán.
Az eurózóna válságának nyomán az Unió egy szorosabb, központosított szövetségi rendszer irányába látszik elmozdulni. A londoni politika és média ezeket a folyamatokat úgy értelmezi, hogy egyre több és több hatalom összpontosul Brüsszelben. Ennek hatására Angliában erősödnek a nacionalista törekvések, elsősorban a Konzervatív Párt jobbszárnyán és az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjában, mely törekvések kellőképpen megerősödve akár az Unióból való kilépéshez is vezethetnek.

Az angol nacionalizmus feléledésével párhuzamosan Skócia és Wales autonómia iránti igénye is egyre markánsabbá válik. A skótok és a walesiek úgy vélik - Gillespie szerint jogosan -, hogy az Egyesült Királyság jelenlegi szerkezetében a hatalom Londonban és az ország délkeleti területén összpontosul, a skótok és a walesiek pedig nem nézik jó szemmel, hogy a sorsukról a fejük felett döntenek Londonból.

Skóciában 2014-ben tartanak majd népszavazást az Egyesült Királyságból való kiválásról, és Gillespie úgy gondolja, még ha a referendum el is bukik, több hatalom kerül majd a skót és a walesi törvényhozás kezébe. A walesi első miniszter, Carwyn Jones azonban attól tart, Wales mindenképpen marginalizálódni fog a szavazást követően. Jones egy Cardiffban tartott brit-ír találkozón hívta fel a figyelmet arra, hogy az Unióból való kilépés katasztrofális mértékben vetné vissza a mezőgazdaság és a külföldi befektetések helyzetét Walesben, és alkotmányos gyűlés megrendezését javasolta, ahol a résztvevők közösen döntenének az Egyesült Királyság jövőjéről.

A közelmúltban a Munkáspárt több vezető politikusa igyekezett felhívni a figyelmet a szigetország külső és belső politikai viszonyai közti összefüggésekre, valamint a média szerepére, mely meghatározza az angolok Unióról alkotott véleményét. Amennyiben a britek nem ismerik fel ezeket a viszonyokat, az könnyedén egy széttöredezett, Európán kívüli országot eredményezhet.

Paul Gillespie író, újságíró, egyetemi tanár. A The Irish Times külpolitikai rovatát szerkesztette 2009-ig, az európai és a közel-keleti politika, a transzatlanti viszonyok és brit-ír kapcsolatok elismert szakértője Írországban.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200